Ukraina, Polska i Rosja, czyli historia bez wyjścia

 

Nie cichną spory wokół oceny działań Putina i sytuacji na Ukrainie. Dla większości Polaków, jak i dla większości członków redakcji RacjonalistaTV sprawa jest jasna. Jest agresor i jest ofiara. Mimo to część osób o mocnych poglądach lewicowych i prawicowych stara się spojrzeć na sytuację w inny sposób. Ten materiał warto zobaczyć choćby po to, aby zrozumieć ich stanowisko. Zrozumieć nie oznacza zgodzić się z nim…

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

  1. „Na zachodzie panuje gospodarka rynkowa w różnych wariantKACH”? Nie, Panie Jacku! W różnych wariantACH! Gospodarka jest – rzeczywiście – rodzaju żeńskiego. Ale „wariant” (choćby i gospodarki rynkowej) będzie po wieki wieków RODZAJU MĘSKIEGO. Więc mogą być: różne WARIANTY gospodarki rynkowej; ale warianTKI? Nigdy, przenigdy! (oto przykład na to, do czego prowadzi nadgorliwość w feminizacji (NIE MYLIĆ Z GENDERYZACJĄ! bo to zbyt płciowo-neutralnie brzmi…) języka)

  2. Polska powinna popierać Ukrainę z wielu powodów: 1. popierać należy słabszego zgodnie z zasadą ballance of power. 2.Kijów jest bardziej moralny niż Kreml – kłamie tylko o historii kontaktów z Polakami, nie przekłamuje obecnej rzeczywistości i nie morduje dziennikarzy. 3. gspodarcze więzi UE z Rosją słabną, więc rosyjski bat energetyczny będzie ucięty. 4. Ukraiński nacjonalizm nie zagraża nam tak bardzo jak rosyjski imperialistyczny nacjonalizm. 5. zrozumienie Rosję nie oznacza potrzeby działania po linii Kremla. 6. prawda nie leży pośrodku lecz leży tam gdzie leży. Kolega Radek wzpomina o skompromitowaniu lib-dem przez Jelcyna OK, ale skompromitować można wszystko nawet mądrość i dobro, choć nie przestają być one mądrością i dobrem. Nawet w tej formie program nie odpowiada mojemu poczuciu etyki i polityki. Mimo to pozdrawiam serdecznie.

  3. Polska powinna popierać siebie z wielu powodów. 1. Putin też popiera słabszego czyli separatystów. 2. Jak ktoś kłamie to jest moralny? Na Ukrainie morduje się dziennikarzy – http://lewica.pl/?id=30525&tytul=Ukraina:-%27Amnesty%27-%BF%B1da-%B6ledztwa-w-sprawie-zab%F3jstw-dziennikarzy-i-opozycjonist%F3w 3. Nasz handel z Rosją dzięki popieraniu banderowskiego rządu Ukrainy już jest ucięty. 4. Rosja nie zgłaszała roszczeń terytorialnych wobec Polski, a ludzie będący u władzy na Ukrainie zanim doszli do władzy zgłaszali. 5. Najlepiej działać po linii Polski czyli w interesie jej mieszkańców. Trzeba było występować w roli mediatora – patrz Łukaszenko. 6. Podziwiam ludzi, którzy wiedzą gdzie leży prawda. 7. Na zakończenie – Putin to … W miejsce kropek można wstawić dowolne brzydkie słowo. Niestety nie tylko on.

  4. Rosja zgłasza roszczenia terytorialne wobec Polski – mówili o tym np. Żyrinowski i Rogozin, że chcą wjechać czołgami do Polski. Nic takiego nie mówił Poroszenko ani Jaceniuk.

    Eksport Polski wzrósł dzięki sankcjom rosyjskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *