Walko o życie

 

W miniony czwartek pochylaliśmy ze smutkiem i zadumą głowy nad śmiercią prezydenta Adamowicza, Rada Miejska Wrocławia, w tym dniu, uchwaliła uchawłę za życiem, czyli program finansowania zabiegów in vitro z pieniędzy miejskich. Ja wiadomo rząd, któremu kościół wyznacza kierunki ideowe, zabrał rządowe, czyli nasze, pieniądze na tego typu zabiegi. Wg kościoła te zabiegi są nieludzkie i wbrew Bogu, choć rodzi się, dzięki nim, wiele dzieci. 

 


Trzy osoby stały na galerii z plakacikami na których napisano, że in vitro to śmierć czy jakoś tak. Do tego prezentowano zdjęcia z poaborcyjnymi płodami. Miało to pewnie sugerować, że właśnie in vitro do tego się przyczynia. 
Radny PiS odczytał nakazy kościelne i kary jakie grożą tym, którzy opowiadają się za tą metodą. Głosowanie za in vitro to wielki grzech dla katolików. Wystąpienie nie było w stylu Kai Godek, a czytający odklepał je beznamiętnie. To wystąpienie pokazało jak kościół chce być obecny w polityce i przy tworzeniu prawa cywilnego. Inny radny, też z PiS, zaproponował, by finansowały in vitro prywatne fundacje. Pewnie też są i takie. Idąc tym tropem myślenia można by zaproponować wycofanie rządowego programu 500+. Niech sobie sami rodzice dzieci chowają, sami kształcą albo powołają do pomocy prywatne fundacje. 


Jednak rozsadek innymi drogami na obradach Rady chodził. Aż 7 radnych PiS wstrzymało się od głosu, 6 było przeciw finansowaniu zabiegów. Zdecydowana większość, zapewne przede wszystkim katolików, głosowała za finansowaniem zabiegów z budżetu miejskiego.


W liście Akcji Katolickiej, kierowanym do radnych napisano, opisując treść w dużym skrócie, że in vitro, to samo zło. Na końcu listu dopisano … „Ufamy, że rozważycie Państwo w swoim sumieniu problem finansowania in vitro i podejmiecie właściwą decyzję”…. I owszem radni rozważyli i zdecydowana większość podjęła właściwą decyzję. Była za finansowaniem zabiegów in vitro. Co na to Akcja Katolicka? Nie wiem. 


Czesław Cyrul

O autorze wpisu:

Czesław Cyrul jest znanym publicystą lewicowym, prowadzącym między innymi popularny blog w Gazecie Wrocławskiej - http://blogi.gazetawroclawska.pl/czeslawcyrul/ . Jest członkiem SLD, pełnił między innymi funkcję przewodniczącego oddziału wrocławskiego tej partii, od 2016 roku jest członkiem Rady Krajowej.

2 Odpowiedzi na “Walko o życie”

  1. Niech Pan Panie Cyrul zapamięta, ze 500+ to nie jest nic nienormalnego w Europie. W np. Niemczech dostaje sie (srednio) 194 Euro na dziecko, na pierwsze tez. Dochod rodzica nie ma znaczenia. To normalny socjaldemokratyczny standard.

    A co takiego proponuje Polakom SLD? I nikt na zachowuje koscielnych praw i "kompromisow" dochodząc do władzy, nikt sie z klerem nie porozumiewa i nie wchodzi w układy, panie SLD.

  2. Poza tym juz samo czytanie i branie pod uwage religijnych czubkow pokazuje, ze SLD jest mentalnie w sredniowieczu. Nikt na zachodzie sie religiantami nie przejmuje. Mają sie dopasowac do obowiazującego prawa.

    Oczywiscie ze jest mozliwosc, ze tp religianci dojdą do władzy i wtedy przeforsują SWOJE prawa. Ale to nastepny rząd (SLD czy inny) ma obowiązek zmienic te prawa na SWOJE, a nie sie paprac w jakies religijne kompromisy i rozmowy z czubkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście − 12 =