Wieczór Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów w Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu

O wieczornym występie Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów rozmawialiśmy z Ewą Wójciak jeszcze w grudniu 2013 roku. Nasza dyskusja miała miejsce w Poznaniu, w ostatnich godzinach Festiwalu Racjonalizmu PSR, który odbywał się tym razem w Poznaniu. Atmosfera była miła, obok tematu wolności ekspresji artystycznej zdominowała ją opowieść Macieja Psyka, dotycząca włoskiej drogi występowania z Kościoła i osiągnięć portalu Wystąp.pl w tym względzie.

Ewa już wtedy miała problemy z ultaklerykalnym prezydentem Poznania, Panem Grobelnym. Spotykały ją różne szykany, mimo ogromnej popularności jej Teatru Ósmego Dnia, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Po raz pierwszy w niemal już 25 letniej historii niepodległej Polski wróciły metody stosowane przez władze PRL wobec niepokornych artystów. Zespół Teatru Ósmego Dnia, mimo zaproszeń płynących z najbardziej prestiżowych teatrów na świecie, był blokowany w kwestii wyjazdów zagranicznych przez władze Poznania!

Przyczyną była niepochlebna wypowiedź o papieżu Franciszku, którą Ewa Wójciak popełniła na swoim prywatnym, facebookowym profilu. O tym, skąd ona się wzięła, Ewa opowiedziała obszernie dla naszej Racjonalista.tv:

Ewa wypowiedziała się też dla nas o trudnych losach teatru, które zarówno w czasach Stanu Wojennego, jak i w czasach „Stanu Grobelnego” przebiegały dość podobnie:

Dziś zwykły festiwal, o którym była mowa już niemal rok temu, stał się Festiwalem Okupacyjnym. Prezydent Grobelny dopiął swego, jednakże artyści związani z Teatrem Ósmego Dnia nadal walczą o swoje prawa i o wolność ekspresji artystycznej. Tymczasem dzięki prezydentowi Grobelnemu Poznań zyskuje miano najbardziej konserwatywnego miasta w Polsce.

 

Zapraszamy Państwa na wieczór racjonalizmu w ramach Festiwalu Okupacyjnego Teatru Ósmego Dnia. Wasza obecność jest bardzo ważna. Spotkanie zostanie też uwiecznione przez Racjonalista.tv. W ten sposób wszyscy możemy pokazać, że wolność artystów i prawo do krytyki kościelnych autorytetów nie są nam obojętne.

PSR Festiwal okupacyjny mały

Oto krótka notka o naszym wieczorze:

Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów ma swój wieczór w ramach Festiwalu Okupacyjnego Teatru Ósmego Dnia. Zapraszamy 28 października, o godz. 17:30, do Teatru Ósmego Dnia na ulicy Ratajczaka 44 w Poznaniu.

Prezentacja Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów oraz debata poświęcona tematyce wolności i znaczeniu racjonalnego, otwartego myślenia, myślenia pozbawionego dogmatów. Jedną z istotnych cech wolności jest wolność ekspresji artystycznej. W trakcie debaty podane zostaną też sylwetki racjonalistów i ateistów z całego świata walczących o wolność, często z narażeniem życia.

Uczestnicy debaty: Kaja Bryx – prezeska oddziału wrocławskiego Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów (PSR) Jacek Tabisz – prezes PSR Piotr Napierała – wiceprezes PSR, historyk i Radosław Czarnecki – religioznawca, Towarzystwo Kultury Świeckiej

Tu jest cały program Festiwalu Okupacyjnego: https://www.facebook.com/events/1494008910857584/?fref=ts

Tu z kolei link do wydarzenia na Facebooku, na które warto się wpisać, aby wesprzeć dodatkowo całą inicjatywę:

https://www.facebook.com/events/331862036986668/?fref=ts

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *