O nieracjonalnej krytyce Izraela jako elemencie tożsamości części lewicy

W ramach zachęty do obejrzenia tego wykładu Jacka Tabisza, wystarczy się posłużyć cytatem z artykułu Andrzeja Koraszewskiego, który tymi oto słowy analizuje część współczesnej lewicy w kontekście stosunku do Palestyny i Izraela:

„Domaganie się liberalnych reform gospodarczych w Autonomii Palestyńskiej czy w Gazie byłoby współdziałaniem z wielkim kapitałem, domaganie się poszanowania praw dla palestyńskich kobiet byłoby formą współpracy z kolonializmem, domaganie się zwalczania terroryzmu, to odbieranie palestyńskiemu proletariatowi jego jedynej broni.

Przewalają się nieustanne spory o definicję lewicowości dziś. Co łączy dzisiejszego szwedzkiego ateistycznego socjaldemokratę z pobożnym byłym prezydentem z ramienia Partii Demokratycznej Carterem? Potępienie Izraela i głęboki szacunek dla Hamasu, poszanowanie religii i kultury, każdej religii i każdej kultury, również tej wzywającej do ludobójstwa, do zabójstw honorowych, do egzekucji i do zapewnienia dzieciom edukacji do nienawiści. Mamy pewność, że jesteśmy po słusznej stronie, Bóg jest Wielki.”

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

6 Odpowiedź na “O nieracjonalnej krytyce Izraela jako elemencie tożsamości części lewicy”

 1. Może to echa nazipropagandy, że Żydzi niszczą cywilizacje przez wyzysk kapitalistyczny i bolszewizm na zmianę a może o to, że Żydzi dostali coś za nic – wlasne państwo na pustyni, a może o zazdrość innych narodów o naród wybrany z wpadną religia i kompleksem wyższości

 2. O której lewicy mówimy?
  Zmieniło się pojęcie lewicy i dzisiaj brakuje wyraźnej definicji, nastąpiła utrata historycznego znaczenia. Lewicowość w nowym znaczeniu często oznacza obelgę dla ludzi mających krytyczne spojrzenie na obowiązującą poprawność polityczną.
  Kiedy skrytykowałem patologie kapitalizmu, to Pan Koraszewski odrzucił mój komentarz do Listów z Naszego Sadu, tłumacząc, że jest to lewacka retoryka, że nienawidzę korporacji.
  Jaki program ideowy ma współczesna lewica?

 3. Rozumiem, że to było wprowadzenie do dyskusji, w której brało udział więcej osób, ale brakuje mi przedstawienia osób widocznych lub słyszalnych w nagraniu. Wprowadzenie dobre, chociaż miało za dużo – bardzo ciekawych – wątków pobocznych. Warto by było poruszyć też tematy bardziej szczegółowe, np. czyj jest Zachodni Brzeg czyli Judea i Samaria. Prelegent użył, zapewne w stosunku do Izraela, wyrażenia „zbudowanie budynku na nie swoim gruncie” – pytanie czy to rzeczywiście nie swój. Zachodni Brzeg, czyli Judea i Samaria to nie są tereny wyłącznie arabskie.

 4. przemilczane fakty : dużo się mówi, że nowe domy izraelskie są przeszkodą dla zawarcia pokoju, a przemilcza się fakt, że Palestyńczycy stanowczo odmawiają prawa do istnienia Izraela i obecności Żydów w państwach muzułmańskich. Więcej na http://www.listyznaszegosadu.pl/
  Poglądy antysemickie ma wielu polityków zachodnich, stąd sympatia dla Hamasu, nie mówi się że wspieramy terrorystów. Prawdziwą przeszkodą do zawarcia pokoju jest antysemityzm.

 5. Śmiechu warte, portal ateistyczny który uważa że Biblia to tylko zbiór mitów i wymysłów, wspiera prawo Izraela do ziemi obiecanej przez Boga według Starego Testamentu. Z jednej strony krytykujecie starożytny Izrael który pod płaszczykiem narodu wybranego przez Boga, wymordował i przejął siłą ziemie Kaananejską (palestyńską), albo twierdzicie że jest to tylko bajeczka, z drugiej strony zupełny brak krytyki zbrodni współczesnego Izraela, łamania przez ich ponad 80 konwencji ONZ, zero krytyki talmudu (najbardziej rasistowskiej księgi świata). Cała elita światowa prześciguje się w biciu pokłónów przed ścianą płaczu, nie robi to na was wrażenia? a ateistyczny bojownik o świeckie państwo Robert Biedroń chodzi w jarmułce w Sejmie z okazji święta chanuki twierdząc że ma prawo do swojej wiary, Komicznie wygląda ten ateizm. 90 % Izraela to potomkowie chazarów ( lud koczowniczy pochodzenia tureckiego) które nie mają nic współnego z Izraelitami i ta ziemia im się nie należy, nawet jeśli na poważnie brać Biblię. Brakuje wam odwagi żeby o tym napisać ? To ma być racjonalizm ? Wiecie że nazwa Izrael to imię które Bóg zmienił Jakubowi. I wy racjonalści to akceptujeci ???  Cały świat  zachodni wspiera finansowo, militarnie i moralnie Izrael i dąży do tego aby spełniło się proroctwo biblijne o zjednoczenu Izreala a wy to wspieracie ???

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście − 10 =