Wrzesień Ojca Pio

 

Redaktorzy Racjonalista.tv Grzegorz Roman i Radosław S. Czarnecki rozmawiają o św. Francesco Forgione znanym jako o. Pio z Pietrelciny. Osoba tego świętego jest z jednej strony przykładem klasycznego manifestacyjnego kultu ludowego i takiej też pobożności, a z drugiej – znane są poważne kontrowersje dotyczące działalności i życia F. Forgione.
Redaktorzy starają się w rozmowie rzucić inne światło na postać o. Pio

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

24 Odpowiedzi na “Wrzesień Ojca Pio”

 1. Z tymi stygmatami to jest trochę, tak jak z iPhonem (1, 2G, 3G, 3GS, 4…).
  🙂
  Ojciec Pio nie otwierał listów, ale wiedział co jest w środku. Dzisiaj jest na odwrót, ludzie wprawdzie otwierają mejle, ale i tak nie wiedzą co jest w środku.
  ^^
  Tutaj można sobie popatrzeć na ekshumację o. Pio. Zwracam uwagę, że na zdjęciach wyraźnie brakuje przedstawicieli stosownych służb sanitarnych, a duchowieństwo grzebie w trumnie gołymi łapskami (ciekawe czy po skończeniu grzebania umyli, czy od razu poszli na „wieczerzę”):

  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/ekshumacja-ojca-pio/wdsm8

  ;-D

 2. Lubię słuchac jak panowie tak z humorem rozmawiają o rożnych „świętych”. A co do Wojtyły to myślę ,że jakby przeżył Rydzyka albo Natanka to też by ich pewnie piorunem kanonizował.Wierny polski lud wstawił by się do swojego rodaka za swoimi idolami.

     1. Podajcie proszę (PN i AW), w którym momencie mówimy o przestępczości we Włoszech? A już zwłaszcza gdzie pada teza o rzekomo wysokim jej poziomie? Może oglądaliście inny materiał? To był program o Ojcu Pio. Jeszcze raz obejrzałem materiał i nie znalazłem takich stwierdzeń.

 3. Włochy to pod względem morderstw jeden z najbezpieczniejszych krajów świata z odsetkiem 0,8.

  Natomiast Rosja ma ten odsetek w wysokości 9,5 czyli zupełny kosmos w porównaniu z Włochami, a jakoś nie słyszałam krytyki świętego Putina w wykonaniu Panów. A ojciec Pio zły, bo we Włoszech przestępczość wielka.

  We Włoszech problemem jest raczej przestępczość drobna typu wyrywanie torebek itp. a morderstwa to jednak rzadkość.

  Manfredonia to też nie Sycylia i nie Neapol tam mafia nie ma takich wpływów jak w Palermo.

 4. Podajcie proszę (PN i AW), w którym momencie mówimy o przestępczości we Włoszech? A już zwłaszcza gdzie pada teza o rzekomo wysokim jej poziomie? Może oglądaliście inny materiał? To był program o Ojcu Pio. Jeszcze raz dokładnie całość obejrzałem i nie znalazłem takich stwierdzeń.

 5. Mowa była że we Włoszech gdzie czci się Ojca Pio jest mafia i przestępczość. Ale jakoś nie nagraliście Panowie filmiku o świętym Putinie, gdzie w Rosji jest 9 razy więcej morderstw niż we Włoszech w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, a w Rosji przecież nie ma praktycznie katolików.

 6. Pretensje do JPII że produkował świętych. A co nas jako racjonalistów obchodzi ilu świętych ma KK skoro w świętość nie wierzymy?

  1. W świętości nie ma nic magicznego. Słowo „święty” dosłownie znaczy „oddzielony” (w domyśle: od zła). Świętość to po prostu dobry charakter.
   JPII mnożył świętych, po to, by pokazać, że bardzo zwyczajni ludzie mogą dążyć do doskonałości.

  2. @ALA WILK + Piotr N. Nie mówiliśmy też ani słowa na temat przestępczości w USA, w Meksyku czy na Wyspach Owczych. W ogóle nie mówiliśmy o problemach przestępczości na świecie lecz o Ojcu Pio. W całym programie pada jedno zdanie w którym jest mowa o – cyt. z pamięci „we Włoszech działała wtedy mafia”. I to nie jest nawet dygresja. Powiedzmy dygresyjka na marginesie, a poza tym tego faktu chyba nikt z Was nie podważa. Coś mi to wygląda jak klasyczne „czepiactwo”. Gdy brak argumentów, to ludzie czasem lubią łapać za słówka, ale w tym wypadku to strzał kulą w płot. Dziwię się tylko, że Piotrek dołącza się do strzelających z tej dziurawej armaty. Hej Piotrze, jesteś członkiem Redakcji. Materiał był dostępny na naszym forum tydzień wcześniej. Jeżeli miałeś jakieś uwagi, to był czas, żeby je zgłosić przed emisją. Nie zgłaszałeś, bo wszystko jest ok, ale po co teraz strzelasz zza winkla?

   1. We Włoszech mafia była jest i będzie, tyle że w porównaniu z Putinem mafia włoska to przedszkolaki.
    Putin zabił 3000 ludzi na Ukrainie. Ojciec Pio nie zabił nikogo.

  3. @ ALA WILK II. Nie mamy pretensji do JPII, że produkował świętych (koło 500 ich było, więcej niż wszyscy papieże razem do tej pory). Mówimy o tym, bo jest to fakt nieznany powszechnie. Pomagamy w edukacji katolików, żeby lepiej wiedzieli w co wierzą. Tych kilkuset papieży wcześniej na to nie wpadło, a ten nasz – patrzcie jaki genialny.
   Liczymy na to, że komuś przyjdzie do głowy, że ta instytucja jest kierowana przez dogadaną grupę wysokich kapłanów a tzw. Bożej Ręki w tym nie ma za grosz.

   1. W porównaniu z wcześniejszymi papieżami Wojtyła i tak był bardzo racjonalny. Który wcześniejszy papież odwiedził synagogę i meczet? Synagogę to chyba Piotr odwiedzał przed JPII

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście + cztery =