• sobota, 28 listopada 2020 r.

Co nowego w kalendarzu liturgicznym – Wojna domowa w Hiszpanii z Kościołem katolickim w tle

 

Wojna domowa w Hiszpanii (1936 – 39) to tragiczny epizod w dziejach Europy I połowy XX wieku. Grzegorz Roman i Radosław S. Czarnecki w kolejnym programie pochylają się nad rolą Kościoła katolickiego w tej wojnie.

Podobne materiały

14 komentarzy

 1. Radowid
  28 września 2018 at 19:29 - odpowiedz

  Ostatnimi czasy sporo czytałem o Franciszku Franco.

  Miał ciężkie dzieciństwo (jak większość dyktatorów…) a do władzy doszedł w wyniku zamachu stanu nacjonalistów przeciwko radykalnie lewicowemu rządowi.

  Żydzi docenili Franco za wsparcie z jego strony podczas II wojny światowej – zatem możemy znaleźć pewne małe plusy jego działalności.

  Nie zmienia to jednak faktu, że był brutalnym dyktatorem, którego radykalnie prawicowo-nacjonalistyczna i faszystowska ideologia była w dużej mierze oparta na nauczaniu Kościoła rzymsko-katolickiego, którego Franco (po matce) był niezwykle wiernym członkiem.

  Chciał stworzyć "katolicki raj na ziemi" który to raj polegał przede wszystkim na tępieniu i mordowaniu swoich RODAKÓW (taki to z niego nacjonalista!) którzy reprezentowali poglądy centrowe lub lewicowe i którzy generalnie byli zwolennikami liberalnej demokracji, a nie klero-faszystowskiego totalitaryzmu w wydaniu Franco.

  ————————

  Niektórzy apologeci katolicyzmu i katolickich dyktatorów bronią na siłę Franco, wspominając słowa Hitlera, który czuł do niego "odrazę" – a ja się pytam tych apologetów: no i co z tego???

  Równie dobrze mogę powiedzieć, że Hitler nie lubił Stalina, więc był dobry… na tym polega retoryka i logika katolickich apologetów.

  Poza tym, Franco miał słąbą armię, słabe państwo i generalnie był słaby, więc jego wpływy na szczęście były mocno ograniczone – nie wiadomo co ten szaleniec by zrobił, gdyby miał większy zasięg wpływów.

  Był niezwykle brutalnym dyktatorem i to jest obiektywny fakt, a na deser dla katolickich apologetów warto przytoczyć kolaborancki, ultra-prawicowy i ultra-katolicki reżim ustaszów Pavelićia na Chorwacji, który był prawdopodobnie najbardziej bestialskim reżimem w Europie – a o tym jakoś zapominają…

  Warto także nie zapominać o katolickim księdzu Tiso, któy był dyktatorem na Słowacji i który, w przeciwieństwie do laika Franco, był do końca lojalnym kolaborantem III Rzeszy.

  • Vernon_Roche
   28 września 2018 at 23:41 - odpowiedz

   na tępieniu i mordowaniu swoich RODAKÓW (taki to z niego nacjonalista!)
   ====
   Moim skromnym zdaniem w każdym nacjonaliźmie o to chodzi, bo chyba zawsze każdy się zaczyna od mówienia, kto jest, a kto nie jest prawdziwym obywatelem danego kraju i testów na prawdziwość takiego obywatelstwa. 
   Szanuję patriotyzm, ale ja na przykład uważam, że uczciwe płacenie podatków to także patriotyzm. 

 2. Vernon_Roche
  28 września 2018 at 23:33 - odpowiedz

  Bardzo ciekawa rozmowa.
  Dziękuję.

 3. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  29 września 2018 at 23:48 - odpowiedz

  Ten legalny rząd a raczej nierząd republikański sam się pierwszy zradykalizował i zaczął pierwsi atakować i zabijać księży. Franco miał pełne moralne prawo się zbuntować.

   

 4. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  30 września 2018 at 00:04 - odpowiedz

  O historii to

 5. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  30 września 2018 at 00:05 - odpowiedz

  O historii to jednak nasi panowie niewiele wiedzą. Tutaj coś co piszą historycy: http://racjonalista.tv/franco-i-salazar-europejscy-dyktatorzy/

  • oregani
   1 października 2018 at 17:23 - odpowiedz

   O historii całkiem sporo wiadomo, pozostaje kwestia jej interpretacji. Anarchiści, komuści, socjaliści nie wzięli się z niebytu. Gdyby historyk Napierała nieco liznął nauk ścisyłych, to wiedziałby, że akcja rodzi reakcję i rozumiał, że moment, w którym dochodzi to buntu, to efekt frustracji wywołanej konkretną postawą – w tym wypadku elit, do których należał kler. Zauważyłem, że spora część historyków, tych o jakiś tam ukszatałtowanych poglądach politycznych lubi zaczynać historię od pewnego, wygodnego dla ich poglądów momentu – jakby wcześniej  nic nie istniało. Dobry historyk nie ma poglądów politycznych, Pan Napierała ma ich całkiem sporo. 

 6. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  30 września 2018 at 01:32 - odpowiedz

  to nie jest tak, że KAŻDEJ wojnie winna jest lewica, bo np. wojnie domowej w Meksyku winni byli christeros, a nie lewicowy rząd, ale akurat wojnie domowej w Hiszpanii winna jest niemal wyłącnzie lewica: https://www.youtube.com/watch?v=Az7DW8TyutA&feature=youtu.be

  • Lucyan
   30 września 2018 at 06:05 - odpowiedz

   Zapomniałes dodac, ze wojne z Niemcami wywołali Polacy. Mogli nie napadac radiostacji w Gliwicach. 

   Faszystowskie ss-syny. I w Hiszpanii i w Niemczech. 

  • Radowid
   30 września 2018 at 09:27 - odpowiedz

   @PN

   "ale akurat wojnie domowej w Hiszpanii winna jest niemal wyłącnzie lewica"

   Co nie zmienia faktu, iż Franciszek Franco był paskudnym autokratą i tyranem tępiącym swoich ludzi.

   Polecam w tej sprawie dokument na National Geographic "Wiek dyktatorów odc. 4".

   U każdego dyktatora i tyrana możemy znaleźć jakieś lepsze strony, ale zawsze są one przyćmione przez dominujące złe strony.

 7. Radowid
  30 września 2018 at 09:12 - odpowiedz

  @PN

  To co Pan pisze jest niedorzeczne.

  Nie istotne jest to, że Franco doszedł do władzy niemal przypadkowo, i że nie wywołał bezpośrednio wojny.

  Istotne jest to, że brutalnie katował i mordował swoich rodaków, którzy się z nim nie zgadzali i mieli do tego pełne prawo, zważywszy na absurdalność i fałszywość jego urojonej ideologii.

  A lewicowcy zbyt ostro reagowali na działalność kleru, który i tak był zepsuty, pyszałkowaty i generalnie nie pomagał zacofanej Hiszpanii… kler dbał tylko o interesy Watykanu i to był jego cel nadrzędny.

  Fakt, iż lewicowcy przeginali nie oznacza, że nie mieli racji – oni MIELI rację!

  ———————–

  A poza tym katolickie reżimy totalitarne to nie tylko Franco czy słaby Salazar… proszę pamiętać o Pavelićiu i jego bandach ustaszowskich, błogosławionych przez papiestwo.

  Katolicyzm sprzyjał ideologiom klero-faszystowskim, bowiem tylko takie ideologie integralnie trzymały się zasad katolicyzmu.

  Katolicyzm potępiał np. liberalną demokrację, dzięki której możemy w ogóle pisać cokolwiek w internecie…

 8. Radosław S. Czarnecki
  Radosław S. Czarnecki
  1 października 2018 at 19:12 - odpowiedz

  Czy można poważnie dyskutować z kimś kto pogardliwie i paternalistycznie mówi o „starcach” (agorafobia), jest mizoginem (wielokrotnie wyrażany lekceważący stosunek do feministek, a do interlokutorów zwraca się per: „Panowie niewiele wiedzą….” ? Pomijam już fakt,  iż każdy program i każda rozmowa, każdy tekst są przedstawieniem jakiejś cząstkowej prawdy i są jakimś, mnie lub bardziej, subiektywnym punktem widzenia autorów, uczestników, dyskutantów itd. O takich jasnych i bezdyskusyjnych sprawach szkoda mówić w tym gronie. Bo bym przytoczył jedynie Panu Doktorowi – w tym konkretnym przypadku – dziesiątki innych, równie statecznych i cenionych specjalistów precyzujących nt. temat przeciwne zdania, ale po co ? Nauka to nieustanne ścieranie się poglądów, nie dogmatyczne, raz zadekretowanie tez, opartych o egotyczny bezruch myśli zapatrzonych w lustro osobników o narcystycznych skłonnościach. Nauka to ruch, pulsacja, zmienność.  Tym samym jest demokracja i towarzyszący jej pluralizm. Bezruch i dogmat – to śmierć, marazm, cmentarna cisza.  Bo jak mówił jeden z największych (o ile nie największy filozof polski XX wieku) Tadeusz Kotarbiński: „Bywają specjaliści od pilnowania własnych praw i cudzych obowiązków. To samo dotyczy prawdy”.

   

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   27 października 2018 at 10:39 - odpowiedz

   starzec to nie jest pogardliwe słowo tylko stare dobre szczere słowo na"seniora" nie uznaje poprawności politycznej i jej zaklęć. Feminizm lubię ale nie skrajny wszystko.

 9. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  27 października 2018 at 10:37 - odpowiedz

  absurdem jest opieranie wszystkiego na legalności rządu ten rząd się sam skomunizował uzależniając kraj od zsrr i to jest przyczyna a nie skutek wojny i to wie każdy historyk poza lewicowymi dogmatykami. Franco by w ogóle nie było gdyby nie to. Armia zawsze jest prawicowa dlatego min lewacy w ue walczą z samym istnieniem żołnierzy

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *