Czy Ida zasługuje na Oskara?

 

Film „Ida” Pawła Pawlikowskiego zdobył już chyba wszystko, co było do zdobycia, W kraju panuje euforia. Oskar dla „Idy” to już tylko formalność – słychać wkoło. Spokojnie proszę państwa. Zastanówmy się, czy ten film rzeczywiście na Oskara zasługuje?

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

5 Odpowiedź na “Czy Ida zasługuje na Oskara?”

  1. Ida to romantyczny bzdet, tylko zdjęcia ładne, słusznie Globa zgarnął lepszy film rosyjski, i to dodatkowo antyputinowski co dodatkowo cieszy. Globy mają wieksze znaczenie bo wreczają je specjalisci, a nie przypadki jak Oscary. Oscara może dostanie, bo jest wystarczająco nierealny i płaski, jak lista schindlera 🙂

  2. Zgadzam z dyskutantami.”Ida” nie jest zlym filmem, ale jego przeslanie jest fatalne. Dziewczyna ma do wyboru, albo nudne zycie rodzinne w smutnej rzeczywistosci perelowskiej, albo klasztor 🙂 Nie ma innych opcji. Poza tym aktorka grajaca Ide zachowuje sie jak sniety karp. Zero emocji. Film ogladalam chyba dwa miesiace temu w Szwajcarii, mial niezle krytyki. Szkoda tylko, ze moj maz przespal caly film od poczatku do konca (ta polska konwencja artystycznego dziela, czyli walesanie sie godzinami po smetnych pejzazach go wykonczyla) i nie byl adekwatnym partnerem do dyskusji i nie rozumial mojego rozgoraczkowania, a nawet gniewu. Nie wiem, na czym polegalo lobbowanie, ale zadziwil mnie fakt, ze nagle „Ida” wystartowala jak rakieta i wszedzie jej bylo pelno. Tyle wspanialych polskich filmow jak „Poklosie”, „Zawrocony”, „Dzien swira” nie dostaly sie na ekrany europejskich kin i do tej pory tego strasznie tego zaluje. Najbardziej mnie smieszy ta petycja ostatnio, do ktorej zbierane sa podpisy na facebooku. Znowu chodzi o negatywny wizerunek Polakow w filmie, podobno koniecznie trzeba wprowadzic wyjasniajaca notke na poczatku, tlumaczaca, ze to Niemcy napadli na Polske. 🙂 Znowu ten strach, ze wizerunek Polski zostanie znieksztalcony, czy nawet zbrukany. Boszzz, ile mozna.

  3. cyt”. Szkoda tylko, ze moj maz przespal caly film od poczatku do konca (ta polska konwencja artystycznego dziela, czyli walesanie sie godzinami po smetnych pejzazach go wykonczyla)”

    Być może dla męża , bardziej adekwatnym filmem była by Piła..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście − osiem =