Czy osoba uczciwa może wierzyć TVP?

Tego nie było od 27 lat. Telewizja publiczna stała się prywatnym folwarkiem jednej partii i jej przewodniczącego. „Dziennikarze” tego medium robią wszystko, aby ośmieszyć i poniżyć przeciwników politycznych prezesa. Pojawiają się nieprawdziwe informacje o liczebności i intencjach protestujących, lustrowane są rodziny opozycjonistów w celu znalezienia wśród wujów, pradziadów czy praciotek komunistów czy żołnierzy Wermachtu. Jak się nic nie znajdzie, usłużni „dziennikarze” zawsze coś wymyślą. Nie dziwi mnie jednak to, że osoby amoralne i żądne władzy autorytarnej zniszczyły publiczne media. Bardziej zaskakujące jest to, że całkiem spora grupa Polaków kupuje tę propagandową papkę i nawet jej broni. Prezes mnie nie dziwi, ale dziwią mnie rodacy, którzy z wypiekami na twarzy bronią jego propagandy. Współczuję momentu otrzeźwienia, który kiedyś do niektórych z nich przyjdzie (jeszcze bardziej współczuję dożywotniej nietrzeźwości). Wstyd pozostanie na całe życie. W internecie nic nie ginie, zatem pociechy gdy dorosną będą mogły oglądać dokonania rodziców nawet 30 lat od dzisiaj.

 

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

18 Odpowiedź na “Czy osoba uczciwa może wierzyć TVP?”

 1. A jak rządziła PO to nie było przechyłu? Przecież PiS i PO różnią się tylko kolorem rękawiczek, w których robią swoje bezeceństwa. 8 lat rządzili, więc dla równowagi, niech PiS jeszcze chociaż z rok porządzi i rozliczy niektórych złodziei.

 2. Nie oglądam TVP. Na szczęście jest internet odgrywający coraz większa rolę jako medium . Zrobili z TVP prywatny folwark hobbita Jarka ciętego z metra.

  1. A ja oglądam TVP i odnotowuje poprawę jakości tej telewizji. Publicystyka jest ok. Do debat zaprasza się wszystkie opcje polityczne- nie tylko te z sejmowych korytarzy ….. a redaktorzy są kulturalni w stosunku do osób do programów zapraszanych. Ale fakt, internet jako stosunkowo nowe zjawisko na chwile obecną jest wiarygodnym źródłem. Chyba że ktoś będąc lewakiem ma ustawiony filtr na treści prawicowe lub odwrotnie. ..

   1. A ja oglądam TVP i odnotowuje poprawę jakości tej telewizji. Publicystyka jest ok. Do debat zaprasza się wszystkie opcje polityczne- nie tylko te z sejmowych korytarzy ….. a redaktorzy są kulturalni w stosunku do osób do programów zapraszanych. (Darekpiotrek)

    Hahahahaha…. wybuchłam perlistym śmiechem.
    O tak. Redaktorzy są bardzo kulturalni, a jacy posłuszni.
    http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,21110354,rzeczniczka-pis-nie-pozwolila-sobie-przerwac-uciszyla-dziennikarke.html

 3. Proszę zobaczyć rozmowę B. Tadli z M. Kowalskim, programy Lisa z nieustanną jazdą na PiS, zwłaszcza nieslawnej pamięci rozmowę Lisa z Karolakiem, a wcześniej z samym Kaczyńskim – nie starczy miejsca na serwerze, aby wszystko wymienić co się tyczy nierzetelności telewizji publicznej za poprzednich rządów. Do tego rozliczne prowokacje TVNu (podrzucanie butelek, podmienianie osób), przesłuchania opozycji przez Olejnik w Tok.fm.. i im p.

  1. Skala tych zjawisk była mimo wszystko mniejsza niż obecnie. Poprzednio to był brak obiektywizmu i stronniczość , teraz to jest wręcz karykaturalna i toporna propaganda.

   1. Nie wiem, czy mniejsza – jak Pan to zważył i zmierzył? Poza tym niektórzy dziennikarze odeszli z TVP dobrowolnie – np. Wielowieyska. Gdyby została, zapewne miałaby nadal swój program.

    1. Poza tym niektórzy dziennikarze odeszli z TVP dobrowolnie – np. Wielowieyska. Gdyby została, zapewne miałaby nadal swój program. (Elasp)

     Jasnowidz rzekł był.

 4. Dziwie się że PiS-iory nie mają innego kandydata na lidera. Ten obecny to nawet wygląd ma komiczny. Jaki kraj , taki autorytaryzm.

 5. Niestety w Polsce dziennikarze, którzy zajmują się polityką, nie potrafią być obiektywni. Mam tutaj na myśli sytuację, gdy oglądam (słucham) programu publicystycznego i po jego zakończeniu wiem, jakie sympatie polityczne ma dziennikarz. Moim zdaniem to brak profesjonalizmu. Dziennikarz polityczny powinien być ,,postrachem” polityków, ale powinien pracować w ten sposób, żebym ja, czyli widz / słuchacz, nie mógł się domyśleć, z kim sympatyzuje.

  1. Jest różnica między dziennikarzem a publicystą. Dziennikarz ma obowiązek być obiektywny, a publicysta ma obowiązek mieć poglądy i przez ich pryzmat mówić.

   1. Ale ja nie mówię o publicyście, tylko o dziennikarzu, który przeprowadza wywiad, który relacjonuje jakieś zajścia. Po obejrzeniu wywiadu wiem, jaki poglądu ma np. red. Lis, Olejnik, Rachoń, Klarenbach. A dziennikarz powinien być zupełnie transparentny, powinien pytać w imieniu społeczeństwa.

 6. @ Robert: A jak rządziła PO to nie było przechyłu?
  ————–
  Wszyscy jesteśmy subiektywni o oceniamy rzeczywistość z naszej perspektywy. Jeszcze ani takich czasów nie było, ani takie medium nie istniało, które by przechyłu nie miało. Chodzi tylko o jego głębokość. Tu wychył jest tak głęboki, iż odsłania tą cześć pleców, którą publicznie to raczej zakrywać należy.
  ***
  @ PePeSza: TVP za PO może obiektywna nie była ale nie było jawnej propagandówki rodem z PRL jak teraz.
  ————
  PRL to zaistniała w Polsce wcześniej niż telewizja, a telewizja w PRL-u to różne okresy miała i w mojej subiektywnej ocenie opartej na analizach różnych medioznawców, to choć nigdy tak nie było aby propagady zgodnej z panującym ustrojem nie było, to bywała ona subtelniesza nawet niż ta z czasów PO, którą Pan za jakiś tam wzorzec uważa. Po prostu telewidz wykształcony na PRL-owskich kabaretach miał wyższe wymagania i zbyt prymitywnego kitu wciskać mu nie można było. Proszę sobie np. porównać „poniedziałkowe teatry telewizji” do różnych „tańców z gwizdami”. A przecież telewizja zaspokaja intelektualny poziom swoich odbiorców.

  Proszę tego nie odbierać jako obrony PRL-owskiej wizji optymalnej telewizji, gdyż to już było i nie wróci więcej, to jest krytyka stanu obecnego.
  ***

 7. @ Katarzyna: Jest różnica między dziennikarzem a publicystą. Dziennikarz ma obowiązek być obiektywny, a publicysta ma obowiązek mieć poglądy i przez ich pryzmat mówić.
  —————-
  Dokładnie tu Pani ma rację i całkowicie zgadzam się z Panią.
  http://www.racjonalista.pl/forum.php/z,0/d,1/s,709512#w709657
  http://www.racjonalista.pl/forum.php/z,0/d,2/s,689513#w689842
  http://www.racjonalista.pl/forum.php/z,0/d,3/s,555861#w556664
  Dodałbym tylko jedno publicysta powinien czytelnikom ujawniać swoją opcję, gdyż jak tego nie czyni i udaje obiektywizm, to wtedy wcale nie jest publicystą tylko partyjną tubą propagandową, a takich teraz jest wielu, wcale nie mniej niż było w PRL-u.
  ***

 8. @ Zorro: Ale ja nie mówię o publicyście, tylko o dziennikarzu, który przeprowadza wywiad, który relacjonuje jakieś zajścia. Po obejrzeniu wywiadu wiem, jaki poglądu ma np. red. Lis, Olejnik, Rachoń, Klarenbach.
  ———————
  Jeżeli mówi Pan o dziennikarzu, to czemu wymienia Pan publicystów, a to nie jest tak, iż raz jest się dziennikarzem, a innym razem publicystą.
  ***
  @ Zorro: A dziennikarz powinien być zupełnie transparentny, powinien pytać w imieniu społeczeństwa.
  ——————
  Nie rozumiem konieczności przezroczystości dziennikarzy. Każdy inteligentny człowiek, a dziennikarze też do takich raczej należą, ma swoje poglądy, tyle tylko, iż powinien starać się je jak najmniej ujawniać, starając się o obiektywizm. Choć poglądy o ile się same nie ujawnią to właściciel medium i tak stronniczość jakoś tam wymusi. Publicysta, choć stronniczy też zadaje pytania w imieniu społeczeństwa, tyle tylko, iż nie udaje, że reprezentuje wszystkich, a tylko jego część.
  ***

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem + dziesięć =