Czy PiS zawsze działa nieracjonalnie? Piotr Napierała i Grzegorz Roman

 

Osoby krytyczne wobec PiSu dzielą się na kilka nurtów. Jeden z nich odrzuca jakiekolwiek niekrytyczne uwagi na temat PiSu. Dla nich PiS jest synonimem zła. Cokolwiek wymyśli ta partia, jest złe, każdy kontakt z PiSem jest zdradą. Inna grupa krytyków stara się traktować PiS jak zjawisko polityczne, które obok przeważających błędów miewa czasem trafne obserwacje i podejmuje niekiedy właściwe, racjonalne działania. 

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

 1. Racjonalność działania może być oceniana jedynie w kontekście zamierzonego efektu.

   

  Tak więc, jeśli celem PiS-u jest wygranie njbliższych wyborów – działa jak najbardziej racjonalnie, grając na instynktach "suwerena", rozdając chleb (różne "+") i igrzyska (patriotycze i sądowe).  W tym szaleństwie jest metoda! (sorry,  Szekspir)

   

  Co do ekonomii, racjonalność PiS-u jest odwrotnością powyższego. W jego metodzie jest szaleństwo. Chyba, że nadchodzą czasy nowej ekonomii, ale to ocenimy ex post.

   

   

  1. Racjonalność działania może być oceniana jedynie w kontekście zamierzonego efektu.
   ====
   No tak, ale na tej zasadzie to można też chwalić mordercę, który sobie zaplanował morderstwo i skutecznie wykonał cały plan. Nie oznacza to, że taki morderca jest mądry.

 2. Ależ ten PN nierozgarnięty:!) Przeciez płaci już bykowe i nawet o tym nie wie. Jak ktos ma żonę, szczegolnie niepracującą,  to może sie wspolnie rozliczac i obniżyc sobie podatek o kilka tysięcy. To jest przecież rodzaj bykowego. PN de facto utrzymuje żony swoich kolegow, dokłada sie kolegom do interesu. PiS mowi jedynie o dodatkowym bykowym dla singli.

 3. wiem ale to akurat jest ułatwienie dla małżeństw poza tym do niedawna bylem żonaty panie mądralo 🙂 a tu mamy coś co wygląda odwrotnie jako karę za singielstwo to różnica psychologiczna

 4. Kolejny plus dla PIS za sprzeciwienie się ACTA 2, opozycja natomiast poparła cenzurę Internetu. Ciekaw jestem czy r.tv jest gotowy na wprowadzane zmiany…

   

 5. Myslałem o tym ostatnio znów i Kompletnie nie rozumiem skąd przekonanie, że PiS to samo zło a PO to dobro i racjonalizm. Spotkania opozycji czyli PO wyglądają dziś tak, że jak ktoś powie, że nie chce uchodźców to od razu jest niemiłosiernie wyzwany za brak miłosierdzia (tj samobójczego kulturowo myślenia a la hipis) od rasistów itd. To i kłanianie się w pas wszystkiemu co wymysli Merkel z nawiązką wyrównują smoleńszczyznę PiSu która jakoś się stonowała zresztą ostatnio.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *