Eurowybory – czy to koniec Palikota?

Ciekawa analiza klęski wyborczej koalicji
Europa Plus Twój Ruch. Rozmawiają Andrzej Dominiczak, Kamil Gaweł i Jacek Tabisz.

 

O autorze wpisu:

8 Odpowiedź na “Eurowybory – czy to koniec Palikota?”

 1. Racjonalisto, ratuj Palikota zanim calkiem sie utopi, bo juz mu tylko czubek nosa na 'powierzchni politycznej’ wystaje! Bo mimo, ze odwija czasem 'pajacyki’ i do wscieklosci potrafi doprowadzic, to bez niego juz zupelnie nawet nadzieja na 'lepsza Polske’ nie pozostanie! 🙁

  1. Mam nadzieję, że powyższy materiał pomoże choć trochę Twojemu Ruchowi, bo zawarta w nim krytyka taki ma cel w wydaniu wszystkich rozmówców.

 2. Niestety prawie z niczym co zostało powiedziane w filmiku się nie zgadzam. Obwiniam niewyparzoną buzię JP i odrobinkę też posła Ryfińskiego (nie obwiniam „wodzowstwa” – to zaleta, nie wada, choć wódz powinien częściej słuchać rad), ale także branie Kwacha, Siwca (w Poznaniu głosowałem na Banaszaka bo na ex-czerwonego nie zamierzałem) i Kalisza (choć to najmniej szkodliwy z nich i jego jeszcze mógłbym przeboleć) – na nich ludzie byłej SDRP i obecnej DWP zagłosowali, ale zaszkodziło to jedynkom i dójkom z TR. Obwiniam niską frekwencję, brak dostatecznego doinformowania społeczeństwa o wyborach i ich znaczeniu, oraz kiepską nazwę partii. O ile RP to była jeszcze jakaś nazwa, o tyle TR brzmi jak nazwa pisemka dla gospodyń wiejskich/miejskich… Lepsze byłyby: Wolność i Równość, Nowoczesne Państwo Liberałowie Rzeczpospolitej, Ruch Społecznych Liberałów lub coś w tym stylu. To nazwa była niepoważna, nie spoty Nie obwiniam spotów; były zabawne i dodawały ducha, katoli pewnie nie śmieszyły ale oni poczucia humoru nie mają. Obwiniam też próbę odebrania poparcia SLD zamiast walki z PO, brak jednoznacznego określenia ideologicznego (socjalliberalizm jest ideologią, nie trzeba udawać darwinisty społ, czy soc-demokraty…). Przydałoby się mieć też jakąś grupę zawodową za którą Palikotowcy ujmowaliby się w pierwszej kolejności; ponieważ jest to patria oświeceniowa, taką grupą mogliby być nauczyciele. Brak targetu to kolejny problem. Nie uważam też, że obecność RP i TR zaszkodziła sprawie świeckości, wręcz przeciwnie, choć mogło być lepiej. Dobrze, że uśpieni katole sie ujawnili można teraz policzyć obozy. Zarzuty kolegów moim zdaniem trafiają w próżnię.

  PS: Jestem podobnie jak koledzy zachwycony Barbarą Nowacką, która nie tylko pięknie wygląda, ale też mówi w sposób bardzo rozsądny i wyważony. Barbara Nowacka rozbroiła nawet ks. Oko, który skonfudowany zapomniał połowy wyuczonych bajek o Genderze.

  1. Też mam wrażenie, że odchodzenie od świeckości młodzieży, widoczne w tym, że ponad 50% młodych ludzi głosowało na PiS lub NP, nie ma związku z działalnością Twojego Ruchu. To raczej przypadkowa korelacja. Oczywiście te 50% to część tych 20% głosujących. ale to, że 80% młodych ludzi nie głosuje i akceptuje wybór PiS lub NP też ma znaczenie. Jeśli chodzi o wodzostwo, to rzeczywiście, można spojrzeć na to od strony polskich realiów politycznych. Można stwierdzić, że w przypadku wielobarwnej koalicji E+ TR raczej zabrakło „silnej ręki”. Ogólnie klimat demokracji w Polsce jest zbyt autorytarny, ale jedna partia/koalicja samodzielnie raczej nie zmieni ogólnego stylu.

  2. To ja się nie zgodzę z niezgodą. Znam ludzi którzy nie głosowali albo zagłosowali np. na Zielonych właśnie z powodu idiotycznej kampanii, bezsensownych spotów (może nie tylko „katole” nie mają takiego poczucia humoru) i głupich kłótni. Nazwa nie ma nic do rzeczy, zamiast Twój Ruch i tak większość używa starej, Ruch Palikota, a nowa, oficjalna, jest podobna, a nie tak irytująca. W końcu wygrała Platforma Obywatelska. Koalicjant jedynie mało pomógł, nie zaszkodził. Natomiast żeby znaleźć sensownego kandydata Twojego Ruchu, głosowania na którego bym się nie wstydził (Warszawa, a Wanda Nowicka mnie skutecznie odstraszyła) musiałem się mocno postarać. Nawet porządnych sylwetek, nie mówiąc o programie, nie było w jednym miejscu. W wyborach o tak niskiej frekwencji nie biorą udziału ludzie wychodzący z cyrku ściskający Fakt pod pachą, a do nich chyba jest kierowana cała ta „zachęta”. Niestety, ludzie chcący zrobić na złość systemowi tym razem wybrali JKM, nie Palikota, a w następnych wyborach pojawi się zapewne nowy Lepper czy Tymiński, który wymyśli coś równie efektownego jak oficjalna dyskryminacja kobiet czy pozywanie biskupów za pedofilię. Tymczasem to działa przez chwilę, potem antysystemowcy sami stają się systemem, w którym jedna głupia wypowiedź równoważy kilkanaście rozsądnych. W ogóle marzy mi się partia, która zamiast „walki”, czy to z PO, czy z SLD, potrafiłaby wysyłać przekaz: to rozsądne, popieramy ten pomysł, ale dodalibyśmy do tego jeszcze kilka co najmniej równie dobrych, unikając jednocześnie błędów naszych konkurentów, dlatego to na nas warto na nas głosować.
   Też przeoczyłem wypowiedź Palikota o adopcjach, istotnie poważny błąd. Myślę że najwyższy czas, aby Palikot nieco się wycofał i kierował tym wszystkim z drugiego rzędu ograniczając się jedynie do naprawdę przemyślanych wypowiedzi, partię powinni reprezentować inni, zresztą na samego Palikota bym nie zagłosował, mimo że jego partię uparcie (z braku alternatywy) popieram.

 3. Palikot ma problem – mysli ze wie zawsze lepiej. I czesto wyskakuje z jakims pomyslem bez konsultacji ze swoimi doradcami(?). Rzeczywiscie troche arogancki, ale jest to tez rodzaj gry – wodz musi sprawiac wrazenie ze jest pewny tego co mowi. Wspolpraca z Kwasniewskim czy Piskorskim raczej oslabila sam TR. Sprawila wrazenie ze tu chodzi o ciepla posadke w Europie, a nie o jakies sprawy swieckosci cz sprawiedliwosci. Ja caly czas nie moge zrozumiec jak Kwasniewski mogl ratyfikowac (nielegalny) konkordat, wiec wspolpraca Palikota z Kwasniewskim burzy wiarygodnosc TR. Moze od razu zaczna wspolpracowac z prymasem albo samym papiezem? Mowienie o adopcji to byl strzal w stope, tym bardziej, ze Miller go skosil i powiedzial, ze on popiera adopcje! Miller wiedzial, ze to nierealne ale w ten sposob Palikot okazal sie obludnikiem.
  A jesli chodzi o ateizm to nie jest to jakas gwarancja na uczciwosc czy humanizm. Gdyby dzis sie w Polsce ateizm oplacal to 90% Polakow byloby ateistami. Poza tym wsrod kleru 80% to ateisci, ktorzy sie slizgaja przez zycie pasozytujac na katolicyzmie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziesięć − sześć =