Macron, Żółte Kamizelki i sytuacja we Francji. Jacek Tabisz i Grzegorz Roman

 

Od ponad miesiąca mają miejsce we Francji protesty Żółtych Kamizelek. Rozmawiamy na temat tego, co jest ich rzeczywistą przyczyną i czy mogą wpłynąć na zmianę kursu polityczno – gospodarczego Kraju Galów. 

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

28 Odpowiedź na “Macron, Żółte Kamizelki i sytuacja we Francji. Jacek Tabisz i Grzegorz Roman”

  1. Podatki od paliwa czy nie, obniżanie podatków nikomu mieszkającemu na wsi nie pomoże. 
   Pomogą ludziom inwestycje państwowe w publiczną komunikację, żeby mogli pojechać do pracy i nie potrzebowali samochodu. Do tego jak ma sobie go kupić ktoś, kto zaczyna dorosłe życie, mieszka na wsi i go nie stać na samochód? Co to w ogóle za pomysły? Co mi po obniżce podatków jak ja mieszkam na wsi i niewiele zarabiam? To są wyobrażenia klasy wyższej o „pomaganiu”. Nie, ja, ludzie, potrzebują przede wszystkim odpowiednio dużo zarabiać. Nawet płaca minimalna powinna być odpowiednio wysoka, żeby można było sobie wynająć mieszkanie, żeby zostało na jedzenie i jeszcze można było nie panikować, jak coś się stanie. Panowie przedstawiają punkt widzenia pracodawców, klasy wyższej, która by chciała mieć tanią siłę roboczą i zrobić ich w konia przy użyciu haseł typu „źli urzędnicy darmozjady”, „darmozjady niepracujące” oraz „obniżka podatków” i „zus to wróg i największe zło” (jak u Kukiza/korwina). Panowie nie przedstawiają punktu widzenia ludzi.

  2. Czyli tak, 100 ojro więcej z mojej perspektywy człowieka z prowincji to zajebisty pomysł w porównaniu z obniżonym podatkiem.

 1. Panowie też tak trochę sugerowali mówienie ludziom takim średnio zamożnych, że wszystko jest winą jeszcze mniej zamożnych od nich. I że jak się zrobi takie austerity jak UK, które doprowadziło do Brexitu, to wszystko będzie dobrze. Nie brzmi fair. To jak stawiać pracownika korpo przeciwko pracownikowi Biedronki.
   

 2. Policja Macrona przebiera się za gillets jaunes i rozrabia spektakularnie by psuć im PR. Wszystko po to by utrzymac żałosnego microna na tronie. Bałwan podwyższył wszystkie podatki poza tymi dla bankierów. Wysługuje się muzułmanom i bankierom, resztę ma w d…e. Obrzydliwy typ oby go zgilotynowali jesli się dzis jeszcze da!

  1. Policja Macrona przebiera się za gillets jaunes
   ===
   Jeszcze napisz, że specjalnie zamordowała ludzi, żeby odwrócić uwagę od protestów. 🙂

  2. Przecież on ma Twoje prawicowe poglądy.
   Jedziesz teraz po nim tylko dlatego, że masz to skoordynowane z Bannonem i chcesz zniszczyć UE, żeby ukarać ludzi za Islam. Jesteś poprawny politycznie. Jak TVP, pseudo oburzenie wynikające z poprawności politycznej, a o breivikiście Orbanie cisza, tylko atakują protestujących przy użyciu haseł o Orbanie, bo Orban to kolega i przyjaciel breivikista.
   A tak to zrobiłbyś to samo.

  1. Ulica i zagranica mówiła Szydło o Polakach, teraz Węgrów nazywają siecią Sorosa.
   Polacy czy Węgrzy są w porównaniu z Francuzami traktowani jak gówno, a samochodów nie palą ani nie spuszczają powietrza z kół ciężarówek, żeby "spowolnić gospodarkę".
   Macron > Pis/Orban pod względem traktowania ludzi.

  1. Spytałem sie znajomej z Francji, czy wynajem mieszkania jest drogi.
   Napisała, że studio/małe mieszkanie 500 ojro. W Paryżu 650 ojro.
   Płaca minimalna to teraz 1500 ojro. W Paryżu pewnie więcej.
    

   1. To są zaniżone ceny. Sprawdź w sieci. Lyon – https://www.bienici.com/recherche/location/lyon-69000/appartement . Paryż – https://www.bienici.com/recherche/location/paris-75000/appartement . W Paryżu 1450 euro to okazja. Twoja znajoma podała ceny sprzed kilkunastu lat. Widzę, że nie złapało linków, ale wystarczy, że skopiujesz adres i wkleisz.

    1. Pod tym pierwszym linkiem znalazłem studio za 530 Euro.
     I także to: Location appartement 1 pièce 20 m²Lyon 7e 69007 (Jean Macé), 390 € par mois charges comprises,​ Dont 20 € par mois de charges

     Pod drugim: Location studio 20 m²Paris 20e 75020 (Gambetta) 695 € par mois charges comprises​Dont 35 € par mois de provisions sur charges – régularisation annuelle

     ====
     W Londynie są droższe, a tam milion cięć w gospodarce zrobili – to całe austerity, a breksitowcom (tym ideologicznym od torysów) dodatkowo marzył się raj podatkowy i w ogóle zero przepisów. Pamiętam takie mieszkanie z miejscem na tylko łóżko za jakieś 800 GBP
     —-
     Nie wiem, czy to jest coś za co można obwinić najbiedniejszych w społeczeństwie.

     1. Studio 20m2 to jest pokoik z aneksem kuchennym, prysznicem w kąciku i nierzadko ubikacją w korytarzu wspólną dla kilku lokatorów. Lokal dla studenta lub młodego singla na dorobku, a nie dla rodziny np. czteroosobowej. Sprawdź, ile kosztuje mieszkanie trzy- lub czteropokojowe w lokalizacji z sensownym dojazdem do szkół i pracy.

     2. Sprawdziłem tutaj:
      https://www.otodom.pl/wynajem/mieszkanie/warszawa/?search%5Bfilter_float_m%3Ato%5D=25&search%5Bdescription%5D=1&search%5Bdist%5D=0&search%5Bsubregion_id%5D=197&search%5Bcity_id%5D=26

      Mniej więcej tyle samo co w Paryżu, przy czym Polacy nie zarabiają 6500 PLN. 

      ====
      nie dla rodziny np. czteroosobowej. Sprawdź, ile kosztuje mieszkanie trzy- lub czteropokojowe w lokalizacji z sensownym dojazdem do szkół i pracy.
      —-
      Nawet jakby było 1500 ojro za miesiąc, to budżet dla 2 osób jest większy przecież. Minimum 3000 ojro.

      To co mają powiedzieć Polacy na minimalnej, którzy mają 4 osobową rodzinę? 
      Szczególnie jak będą chcieli też sensowny dojazd do szkół i pracy, i tak dalej? 
      W W-wie znalazłem takie:
      Centrum – Chmielna – 4 powierzchnia 75 m², liczba pokoi 4, cena 5999 zł. Pojęcia nie mam, czy tam jest dobry dojazd i tak dalej, wyglądało na blisko centrum. Kogo na to stać? Tzn. kogo normalnego na to stać?

     3. To trzeba być synem Richarda z Pis. Tata zadzwoni do Morawieckiego, powie że praca w banku za trudna i że potrzebne są 2 dyszki PLN-ów na lepsze mieszkanie. Albo w ogóle należeć do rodzącej się w Polsce pisowskiej oligarchii. Mieć udziały w spółce Srebrna i tak dalej.

  1. I o poprawności politycznej na Węgrzech w Węgierskich mediach:
   http://hungarianspectrum.org/2018/12/14/fidesz-reaction-to-the-demonstrations/?fbclid=IwAR27-KSpeQe3Wf-aE7UYDSKs4Qtycs4J79PtvRU9jUPMCmGS5mbWdLKxCgA

   Instead of writing about the demonstrations themselves today, I will focus on the reaction of Fidesz and the Orbán government to them. A sure way to gauge the intensity of government propaganda on any given topic is to visit Origo’s home page, where today we find the following headlines: “This is how Soros’s people demolished Budapest—Photos,” “Far-left activists again debased Christians,” “Already 22 aggressive provocateurs are in custody,” “The pro-migration Soros network organizes the violent demonstrations,” “Members of the Soros network led by opposition politicians are on a destructive rampage,” “Aggressive political activists destroyed police cars.” We can also read that Fidelitas, Fidesz’s youth movement, is organizing a counter-demonstration for Monday to protest “the attacks again Christians.” The movement is called “With torch-lighting for harassed Christians.” Trying to pin the blame on the pro-migrant Soros network and allegedly anti-Christian forces is an old Fidesz trick.
   ===
   Warto zauważyć podobieństwo pogrubionych części do tego, co jest w komunikacji Jacka Tabisza, Napierały i tak dalej.

 3. Miałbym prośbę do Vernona Roche'a żeby postarał się porządkować swoje myśli i mniej dyskutował z sobą. Dziękuję.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 1 =