Nie nienawidzimy Rosjan, ale kochamy Ukrainę. Katarina Novikova

 

Wywiad z ukraińską religioznawczynią, Katariną Novikową, na temat Ukrainy, planów Putina i obecnego stosunku Ukraińców do Rosjan. Aby obalić pewne mity proputinowskiej części polskiej lewicy, Katarina Novikowa przedstawia elementy świadczące o istnieniu ukraińskiej tożsamości, kultury i historii.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

 1. Mądry i potrzebny wywiad ! A pani Katarina Novikowa jest doskonałą ambasadorką swojego kraju . Jednym wywiadem zrobiła więcej niż trzy oficjalne delegacje .

 2. To prawda. Nie wolno zabronić Ukraińcom posiadania własnego państwa i nie można negować istnienia kultury ukraińskiej. Życzę im pokoju i rozwoju. Wiem jednak, że mocarstwowa Rosja i nacjonalistyczna Ukraina(a taka na naszych oczach powstaje) stanowią największe niebezpieczeństwo dla Polski. I każdy kto dostrzega to niebezpieczeństwo nie jest szanowny panie redaktorze przyjacielem Putina. W granicach obecnej Ukrainy mieszka około 2 mln naszych rodaków. I to ,że pod groźbą 10 lat wiezienia każą im czcić morderców swoich matek i ojców jest dla Pana i p.Nowikowej do przyjęcia. A zajadłe niszczenie śladów polskości. Przypomnę tylko słowa nie żyjącej już p. Marii z Krzemieńca ” każdy krzemieniecki kamień krzyczy TU JEST POLSKA a oni i te kamienie chcą zniszczyć „. I dzieje się to teraz , kiedy Ukraina jest słaba. A co będzie będzie ,kiedy się wzmocni. Przypomnę trochę historii. Związek Radziecki był wiezieniem narodów wcielając w swoje granice ziemie innych państw. Związek się rozpad. Jednostki administracyjne związku stały się niepodległymi państwami. Kto zapytał Węgrów, Rumunów, Słowaków, Polaków , Rosjan czy chcą żyć w jednym państwie z Ukraińcami. Czy obecna Ukraina nie stała się dla nich wiezieniem. Zjechałem wzdłuż i w szerz ziemie „zachodniej Ukrainy” i wiem co te narody sądzą o państwie ukraińskim. Czy zgodnie z prawem międzynarodowym nie mają prawa do samostanowienia. Czy nie powinni otrzymać co najmniej autonomii. Ile w tej naszej wschodniej polityce jest hipokryzji. Przykre, że w polskiej telewizji głos zabierają wszyscy tylko nie Polacy ze Lwowa, Stanisławowa, Krzemieńca.

  1. Przecież Ukraina jest wspaniałym demokratycznym państwem w którym wyżej postawieni ludzie chwalą mordowanie krytyków nowej władzy, a w skład armii wchodzą bataliony narodowo-socjalistyczne.

   1. „Krytyką” nazywasz uzbrojone przez Putina oddziały separatystów? Szok! Ale to tylko literatura, bo nie chciałbyś, aby ktoś pisał tak o Tobie i Twoim kraju (Rosja? Polska?), gdyby był w podobnie trudnej sytuacji co Ukraina.

 3. Chyba jest Pan coś nie w temacie. Ostatnio na Ukrainie była seria morderstw politycznych. Odstrzelono paru krytyków majdanu i nowej władzy. Ludzie mówią nad Niemcowem, a ja mówię, że Ukraina to dokładnie ta sama mentalność co Rosja.

   1. To na 80% była prowokacja rosyjska. Przecież Putin łoży w działania propagandowe więcej niż ktokolwiek na świecie. Znasz też jego niechlubną przeszłość…

    1. Oczywiście, bezwzględnie na 100% to musiała być prowokacja rosyjska, bo Ukraińcy są przecież tacy zachodni i demokratyczni. Np każdy kto podważy „bohaterskość” UPA może spotkać się z karą. Ciekawe w którym zachodnim kraju jest to spotykane. Praw człowieka też nie chcą uznać (chociaż w tym ich rozumiem, bo mają wojnę i to dość dziwną). Ja mogę powiedzieć, że zabójstwa polityczne w Rosji też są zewnętrzną prowokacją i co? Będziemy się tak przekomarzać? Należy zdjąć klapki z oczu i zobaczyć jak wielu Ukraińców domaga się popełnienia ludobójstwa na Rosjanach. Są to przede wszystkim nacjonaliści, którzy po rewolucji na majdanie są na fali. Istnieją bataliony wchodzące w skład armii, bardzo dobrze uzbrojone i odwołujące się do narodowo-socjalistycznej ideologii. To właśnie ci ludzie są zaangażowani w te zabójstwa: http://kresy24.pl/69469/schwytali-mordercow-dziennikarza-to-ukrainscy-nacjonalisci-foto/

 4. Rosyjska agentura … . Nawet to forum , nie jest wolne od jej wszechobecnej ingerencji … . Bo wydawałoby się że ten ateistyczny i dosyć elitarny – o niewielkiej sile propagandowego znaczenia – ” zakamarek ” powinien być wolny od jej nachalnej obecności . Nie jest … . Zakłamać , przeinaczyć , a ewentualnego polemistę obezwładnić . Po chwili masz wrażenie , że kopiesz się z koniem … a z reguły z dwoma … . Po co … . Ukraina , prawda o jej aspiracjach , niech wybrzmiewa w mądrych słowach mądrej Katariny Novikowej . Jakoś mam wrażenie że to ona ma z nas wszystkich najwięcej racji .

 5. My dla Ukrainy byliśmy pieprzonymi kolonizatorami i to najgorszego sortu troche więc sobie „zasłużyliśmy”. Teraz możemy im pomóc przeciwko paskudnemu imperium, które morduje dziennikarzy. Tak to widzę. Polaków z Ukrainy najlepiej ściągnąć powoli do Polski likwidując nasz niedobór ludności. Na pewno nie polecam metody rosyjskiej by podbić to co ma nasze geny…

  1. Jakiego kryterium używasz paru dziennikarzy (dorośli zaangażowani) kilkadziesiąt tysięcy ludzi-w tym dzieci pieprzonych kolonizatorów czy może chodzi o czas dawno i nieprawda-1943 rok.

 6. Panie Napierała . Nie obrażaj Pan milionów moich rodaków -w tym rodziny- którzy żyli lub żyją na własnej ziemi. I pomimo, że historia inaczej wytyczyła granice zawsze była to i będzie ich polska ziemia. Jakim kolonizatorem był prosty polski chłop uprawiający kawałek ziemi obok ukraińskiego sąsiada. Zniżę się do pańskiego poziomu – choć ze wstrętem- i powiem ” sam Pan jesteś pieprzony”. A pomysł wypędzenia czy „ściągnięcia” resztek moich rodaków żyjących od setek lat na własnej ziemi jest godny poglądów kata Wołynia Romana Szuchewycza „Ukraina dla Ukraińców”.

 7. Musimy odroznic narod rosyjski od obecnego rzadu.
  Putin za kilkanascie lat bedzie historia a Rosja zostanie.
  Polska miala 6 lat okupacji niemieckiej i 45 lat dyktastury PRLu. Rosjanie mieli wiele lat caryzmu i 70 lat komunizmu.
  Pom imo caratu Rosjanie dolozyli sie do zswiatowsej kultury .N ajlepsza rzecz jaka USA i UE moze zrob ic to pomoc im stworzyc wolne ,demokratyczne panstwo. W porownaniu z Afganistanem szanse sa wieksze.
  Jeszcze blizsi historycznie sa nam Ukraincy.
  Oni tez wymagaja pomocy aby zlikwidowac wszechobecna korupcje i wlaczyc Ukraine do klubu EU.

 8. POWTURZE UKRAINE OSZUKAŁY MOCARSTWA GWARANTUJACE JEJ GRANICE WZAMIAN ZA POZBYCIE SIE BRONI ATOMOWEJ —TO NIESAMOWITE ZE CI SAMI CO NAS OSZUKALI W JAŁCIE TERAZ OSZUKALI UKRAINCÓW —WOGOLE NIEWIEM CZEMU W TYM UCZESNICZYLA ANGLIA ZADNE MOCARSTWO JAKBY CHINY TOBYM ROZUMIAŁ—TERAZ JUZ NIKT NIE POZBEDZIE SIE BRONI ATOMOWEJ WZAMIAN ZA GWARANCJE KTÓRE ZA KILKA LAT BEDA BEDA NIEAKTUALNE —ABSOLUTNIE NIEPOWINISMY POPELNIAC BŁEDU Z 1938 ROKU Z ZAOLZIEM -//ROZBIOR CZACHOSŁOWACJI RAZEM Z HITLEREM -CHOC TO BYŁY NASZE ZIEMIE ALE ZA ROK HITLER POŁKNÓŁ NAS A MYSMY CIESZYLI CIESZYLI ROK TYMI ZIEMIAMI — KTO CHCE KTO POCZUWA SIE NA UKRAINIE POLAKIEM NIECH EMIGRUJE TRZEBA IM POMÓC ANIE OBCO KULTOROWYM IMIGRANTOM Z SYRII /// I OKOLIC ///UKRAINA TONIE NIEMA DLA EUROPY ZADNYCH WARTOSCI BRAK BOGACTW BRAK STRATEGICZNYCH BAZ — TYLKO WYKSZTAŁCONYCH PRACOWITYCH LUDZI – I DŁUGI I OCZEKIWANIA POMOCY — CHINCZYCY ZAINWESTOWALI NA BIAŁORUSI I NA UKRAINIE ALE NIEBEDA GINELI ZA KRYM //JAK NIKT NIE GINOL ZA GDANSK // W LIBII STRACILI OD 20 – 40 MILRIARDÓW $ I POGODZILI SIE Z TYM — NIKT NIECHCE SPRZEDAC BRONI UKRAINIE /BO BOI SIE ROSJII ///ZRESZTA UKRAINA NIEMA PIENIEDZY //NAWET TURCJA W KONFLIKCIE Z ROSJA MA OPORY — JEST ZAINTERESOWANA AZERBEJDZANEM I PÓŁNOCNA SYRIA —NAJWYZEJ COS KAPNIE UKRAINIE JAK KAPIE ISSIS — BY PRZEDŁUZAC KONFLIKT — JAK KTOS CHCE BYC CHWILOWYM ZIEMIANINEM NIECH KUPUJE ZIEMIE NA UKRAINIE DZIESIEC RAZY TANSZA NIZ NA DOLNYM SLASKU //NAJWIEKSZE ZAKUPY POCZYNILI UKRAINCY I HOLENDRZY NIE NIEMCY -DALISMY MILIARD POZYCZKI /NIGDY JEJ NIE ODZYSKAMY – TOJUZ LEPIEJ BYŁO DAC W KASKACH KAMIZELKACH I NASZEJ PRZESTAZŁEJ BRONI /WEGRZY TAK ZROBIŁY /A NOWA BRON NASZE ZAKLDY ZBROJENIOWE BY WYPRODUKOWAŁY A TAK KUPIA GDZIES INDZIEJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *