O dążeniu do szczęścia

 

Czy wszyscy dążą do szczęścia? Czy dążenie do szczęścia warto czynić swoim głównym celem? Czym jest szczęście? Na te pytania starają się odpowiedzieć psycholog Andrzej Dominiczak, filozofka Justyna Smoleń-Starowieyska i artysta Jacek Tabisz. W trakcie rozmowy nie daje się wypracować jednorodnego stanowiska, zostaje ona zatem miejscem otwartym, które każdy widz może uzupełnić o swoje własne spostrzeżenia i przemyślenia.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

5 Odpowiedź na “O dążeniu do szczęścia”

  1. Tej Pani to ja słuchać nie mogę. Szczęście jest wtedy gdy uświadomimy sobie wartości z istnienia? innymi słowy Pani sugeruje, że ktoś kto jest szczęśliwy z jakiekolwiek innego powodu niż dostrzeganie wartości istnienia nie jest tak naprawdę szczęśliwy. Czyli co? Szczęśliwy jest tylko ten, kto uznaje za wartościowe to co Pani uznaje za wartościowe? Absurd.

  2. Jest już taki norkotyk i nazywa się heroina. Klinicznie czysta, poza zaparciem i uzależnieniem nie powoduje negatywnych konsekwencji. Wielu ludzi zupełnie normalnie funkcjonuje, zamieniając poranną kawę, na strzykawkę. Od razu dodam: nie jest moją intencją zachęcić do tej substancji, lub pochwalić używania jej. Choć opis rozkoszy heroinowej, w której użytkownicy piszą, że przyjemność spełnienia seksualnego jakim jest orgazm, pomnożona razy tysiąc, nie oddaje sprawiedliwości tego, co daje heroina, działa na wyobraźnię.

    1. Poza zaburzeniami psychicznymi, psychozami, zwiększonym ryzykiem samobójstwa, zaburzeniami oddychania, możliwą utratą przytomności, marskością wątroby, chorobami serca i zejściem z tego świata na skutek depresji ośrodka oddechowego w mózgu to rzeczywiście nie powoduje większych negatywnych konsekwencji.

  3. Moje szczęscie to jak mogę posłuchac jakis program z racjonalista.tv z dobrym dzwiękiem. Niestety, nie mam szczęscia, takie programy zdarzają sie raz na 100, czyli graniczą z katolickim cudem. Tu sie wydawałoby, ze sytuacja jest kontrolowana, niestety szum z ulicy i pogłos burzy moje szczęscie.

  4. Zapomniałem o drugim szczesciu: czarnia czcionka, czarny „font”. Bo to co jest teraz to zakrawa na żart. Szarosc, szarosc, i rozne odcienie szarosci. Po co to komu? Na tym portalu jestesmy na tyle inteligentni że potrafimy odróznic kiedy piszemy komentarz, kiedy czytamy komentarz, itd. nie ma potrzeby używac różnej szarosci. Przypominam, ze firmy tytoniowe płacą odszkodowania za znieszczenie pluc, firmy macdonaldowe beda płaciły za chorobe otyłosci. 🙂 Czy racjonalista.tv chce płacic osobom uzależnionym od tego portalu za zniszczenie wzroku?
    Zmiencie na opacity=1.0!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 5 =