Podłość tchórza – j. Hańderek i A. Dominiczak

Ludzie mają prawo się bać i kierować się strachem, ale to prawo, jak każde inne, ma swoje granice. Wolno uciekać, wolno nawet nie udzielić pomocy, gdyby to miało kogoś narazić na niebezpieczeństwo, ale nie wolno krzywdzić lub prześladować innych tylko dlatego, że się ich boimy, tym bardziej, gdy ten strach jest wyobrażony, gdy krzywdzimy na wszelki wypadek. To podłość tym bardziej godna potępienia, gdy zagrożenie wynika z faktu, że koś – jak pracownicy służby zdrowia – narażają życie w obronie nas wszystkich.

Czy na pewno? Czy nie oceniamy ich zbyt surowo? Może powinniśmy rozumieć ludzi, którzy panicznie boją się o życie własne i swoich rodzin? Przecież nikogo nie biją ani nie mordują. Odpędzają tylko, żeby oddalić zagrożenie. Być może są zbyt agresywni, może nawet amoralni lub wręcz bezwzględni, ale przecież działają w afekcie. Czy zasługują na miano pospolitych tchórzy lub inne obraźliwe określenia, czy jednak należy im się wyrozumiałość? Czy można wymagać empatii lub etycznego postępowania od ludzi, którzy drżą o własne życie?

O autorze wpisu:

5 Odpowiedź na “Podłość tchórza – j. Hańderek i A. Dominiczak”

 1. "Może powinniśmy rozumieć ludzi, którzy panicznie boją się o życie własne i swoich rodzin? Przecież nikogo nie biją ani nie mordują."

  .

  Innymi słowy, widząc, jak jakaś pielęgniarka będzie obrzucana w sklepie inwektywami przez innych klientów z racji jej zawodu i ciężkiej i niebezpiecznej pracy, jaką wykonuje podczas epidemii, powinienem sobie powiedzieć wzruszając ramionami: nic się nie dzieje, przecież nikt nikogo nie zabija ani nawet nie zamierza, a podczas pandemii niektórzy ludzie są przesadnie nerwowi i boażliwi – ? Może powinienem najpiew podejść do krzyczącego i wymachującego pięściami i powiedzieć: "rozumiem pana emocje", a potem do przerażonej pielęgniarki ze słowami "więcej wyrozumiałości!". 

  .

  Do tego jest namawiany użytownik Racjonalisty.tv?

  1. Elaspie, powinieneś się wstydzić, naprawdę. Nie wierze, że nie zrozumialeś. Użytkownik racjonalista.tv do nieczego nie jest namawiany, a co najwyzej zachęany do namyśli i rozważenia roznych aspektów problemu, bo – jak napisał Russell – Racjonalnoś to zwyczaj ywzgledniania wszytskich arguembntów przy wydawaniu sądu. (z pamięci cytuję). Poleva w calości esej pt. Czy ludzie mogą sie kierować rozumem na stronie Towarzystwa Humanistycznego. 

 2. Bardzo racjonalna rozmowa ,nieco szokujacy problem. Ludzie traca rozum pod wplywem strachu.

  Swietna wypowiedz p Hinderek.

 3. @p Handerek

  Przepraszam za pomylke w popezednim komentarzu.Napisalem Hinderek  zamiast Handerek. I am sorry.

 4. Jest jakiś błąd nie pozwalajacy na zamieszczanie komentarzy pod najnowszym materiałem "Pedofilia…". Komentarz dany przeze mnie wczoraj nadal jest oznaczony jako "oczekujący na moderację".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedem + sześć =