Polska pomaga imigrantom?

 

Minister Witold Waszczykowski odpowiedział dziś na zarzuty Martina Schulza. Kandydat SPD na kanclerza, który jeszcze nie tak dawno temu miał szansę na pokonanie Angeli Merkel, stwierdził, że Polska i Węgry odmawiając przyjęcia uchodźców uniemożliwiają powstanie europejskiej polityki migracyjnej. W związku z tym popiera kary finansowe wobec Polski. Polski Minister Spraw Zagranicznych odpowiedział Schulzowi w ten oto sposób:

 

"Ponad milion Ukraińców żyje, pracuje, zarabia, generuje dochód, który przesyła na Ukrainę. Obliczenia służb finansowych mówią, że od trzech do pięciu miliardów euro jest transferowanych na Ukrainę do rodzin, do biznesu."

– Pomagamy imigrantom. Więc proszę pana Schulza (…) o większą informacje, zapoznanie się i nie używanie fałszywych argumentów w wewnętrznych, przedwyborczych dyskusjach w Niemczech. Trzeba się zajmować "kryzysami imigracyjnymi ze wszystkich kierunków świata, które napierają na Europę".

 

Ta wymiana zdań spotkała się z kpinami przeciwników PiSu. Ja, choć również do nich należę, nie widzę w tym wypadku powodów do kpin. Rzeczywiście, pomoc innym, niebliskowschodnim imigrantom jest równie cenna pod względem etycznym. Obecna fala migrantów na Morzu Śródziemnym w 90% nie może być nazwana uchodźcami, a imigrantami ekonomicznymi. Część terytorium Ukrainy ogarnięta jest wojną i wydaje się, że prędzej skończy się wojna w Syrii, gdzie, podobnie jak na Ukrainie, obecnie większość obszarów nie jest ogarnięta działaniami zbrojnymi.

 

 

Sytuacja na Ukrainie jest też bardziej jasna. Ukraińcy są ofiarami agresji rosyjskiej. Tymczasem z Syrii docierają do nas głównie osoby uciekające przed Asaadem, zaś wśród nich obok osób niewinnych są także dżihadyści, którzy przegrywają ze stosunkowo świeckim w stosunku do nich reżimem. Asaad, w przeciwieństwie do wielu jego zbrojnych przeciwników, nie prześladuje niemuzułmańskich obywateli Syrii, dlatego na przykład popierają go często tamtejsi chrześcijanie.  

 

Oczywiście skala pomocy wobec Ukrainy jest przez ministra Waszczykowskiego zawyżona, ma jednak rację co do tego, iż zafiksowanie się części europejskich elit jedynie na uchodźcy muzułmaninie (w wielu wypadkach rzekomym uchodźcy) jest dziwne, niemoralne i niesprawiedliwe. 

 

Pomocy potrzebują także osoby niewierzące, o czym z ogromnym trudem idzie przekonywanie zarówno prawicy jak i lewicy. Mało kogo obchodzi los mordowanych "za obrazę islamu" blogerów z Bangladeszu, czy apostatów z Bliskiego Wschodu. Sam zwracałem się do ministra Waszczykowskiego z prośbą o pomoc w ratowaniu zagrożonego w Arabii Saudyjskiej karą śmierci za bluźnierstwo Palestyńczyka. Niedawno publikowałem w naszych mediach stanowisko Międzynarodowej Unii Humanistyczno – Etycznej w sprawie prześladowań ateistów w Malezji (tu i tu), temat okazał się wyjątkowo nieistotny zarówno dla polskich ateistów, dla lewicy, jak i dla krytykującej islam prawicy. Skoro nikogo nie obchodzą dole i niedole malezyjskich ateistów można też spokojnie założyć, że prawie nikt ich nie będzie przyjmował do Europy jako uchodźców. Kto wie? Może większą szasnę na przyjazd będą mieli przedstawiciele prześladującej ich grupy wyznaniowej? 

 

Na świecie istnieje wielu ludzi potrzebujących natychmiastowej pomocy. Nie można w tym względzie ulegać modom. Jeśli zaś chodzi o migrację ekonomiczną, każde państwo powinno mieć prawo decydować, na jakich migrantów ekonomicznych się otworzy, a na jakich nie. Z pewnością szansa na owocną integrację przyjętych imigrantów ekonomicznych powinna być tu jedną z przesłanek. W Polsce łatwiej zintegrować się statystycznemu Ukraińcowi niż Somalijczykowi, co jest ważne zarówno dla goszczonych jak i dla goszczących. 

 

To dziwne, że minister Waszczykowski, który ma na swoim koncie wiele wpadek dyplomatycznych, w przypadku polityki migracyjnej jawi się w tym wypadku na tle zachodnich kolegów jako głos rozsądku. 

 

Na koniec omówię jeden z komentarzy pod informacją o polemice Waszczykowskiego z Schulzem:

 

Czy granie w głupa, czy to 100% głup, skoro nie odróżnia ludzi uciekających od śmierci, od ludzi poszukujących pracy.? Jedno jest pewne, jest to minister "dobrej zmiany", a przekaz dla "suwerena" jest prawdą objawioną.

 

Komentujący nie zauważył, że większość osób migrujących do Europy nie ucieka obecnie przed śmiercią. Nawet w Syrii wojna dobiega już końca. Gdy była w apogeum, nie docierały do nas osoby uciekające z pola walki. O tych osobach nikt nie pamiętał skupiając się na tych, którzy z różnych motywacji docierali do Europy na własną rękę. Prawdziwa pomoc, która nie nastąpiła, polegałaby na ustawieniu samolotów na lotniskach w Syrii i w Iraku i na ratowaniu w pierwszym rzędzie najbardziej prześladowanych mniejszości – chrześcijan, Druzów i ateistów. Jednocześnie na Ukrainie mamy rzeczywiście obszary, gdzie życie mieszkańców jest zagrożone walkami, więc jak najbardziej możliwy jest uchodźca z Ukrainy uciekający przed śmiercią.

 

Odnosząc się do zacytowanego przez mnie komentarza z innej jeszcze strony, ciężko obecnie wskazać europejskich polityków i aktywistów, którzy ODRÓŻNIAJĄ ludzi poszukujących pracy od ludzi uciekających przed śmiercią. Zadziwiające jest, że autor komentarza związał to smutne zjawisko tylko z PiS i z Waszczykowskim. 

 

Mam nadzieję, że i w tym temacie istotna część opozycji wobec rządu PiS zajmie w końcu racjonalne stanowisko, tak jak ma to miejsce w odniesieniu do Trybunału Konstytucyjnego, konstytucji i niezależności sądownictwa. 

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

82 Odpowiedzi na “Polska pomaga imigrantom?”

 1. gdyby głupota latała Waszczykowski z Schulzem odbywaliby loty niemalże kosmiczne dzień w dzień i bynajmniej nie tylko na mocy tego, co opisał Jacek w swoim komentarzu, lecz za całokształt wieloletnich działań*; opisana dwójka to przykład jednych z największych debili w polityce i bez znaczenia jest, że są z dokładnie przeciwnych opcji; smutne jest przy tym tylko to, że obaj bezgranicznie szkodzą Polsce, w tym jeden za pieniądze polskich podatników

  ps. Jacku – głos Waszcza, a zwłaszcza jego działania, w sprawie polityki migracyjnej Polski, to nie głos rozsądku, a głos i działania przygłupa, kiciarza, ignoranta i kłamcy – zwykłe okłamywanie obywateli, że Ukraińcy są "lepszym sortem imigrantów", niż wszyscy inni, a ich masowa imigracja jest wyłącznie korzystna i nie wywoła dokładnie tych samych problemów, co jakakolwiek inna masowa imigracja, z która miały do czynienia państwa zachodnie kilka dekad temu, mimo że gołym okiem widać, że jest dokładnie identycznie, a nawet w przyspieszonym tempie, z uwagi na ogólne przyspieszenie tempa występowania wszelkich efektów społecznych zmian kulturowych;

  oczywiście Waszcz nie będzie palił takich kretynizmów, że "Ukraińcy są „cenniejsi niż złoto”", co jak Martin Schulz wypalił wczoraj o "uchodźcach", ale tylko dlatego, że sytuacja ogólnopolityczna nauczyła go lekko, że nie wypada – ale tylko dlatego, gdyż jego głupota jak najbardziej wskazuje na możliwość wypowiadania takich bredni, gdyby zmieniły się okoliczności

  1. ps. a Polska owszem pomaga – ale nie w ten sposób, i nie w tym kontekście /skutecznie pomaga potrzebującym w wielu krajach, w tym ogarniętym wojnami/; co więcej – z powodu głupoty wielu Polskich poltityków skutkujacych i np. bezskutecznymi próbami przypodowania się skompromitowanym unijnym komunistom, wydaje na tę pomoc nieprzyzwoicie za dużo, biorąc choćby pod uwagę wewnętrzną zapaść służby zdrowia wobec rodaków /np. na Ukraine zmarnowano grubo ponad kilkaset milionów; na pomoc szeregu krajów islamskich – wydano niewiele mniejsze kwoty! owszem za część tych pieniędzy /poza Ukrainą – za większość/ pomogliśmy wielu obcym ludziom, ale nie zmienia to faktu, że nie wsparły one potrzebujacych rodaków…. /Ukrainę zbędę przy tym w większości milczeniem, gdy w przypadku wszelkiej innej polskiej pomocy zagranicznej, jest to niemalze w 100% bezpośrednia pomoc potrzbującym ludziom lub ogranizacjom pomocowym, a w przypadku Ukrainy, większośc pieniędzy to czysto politycze defraudacje na "wspieranie samorządności" "polepszanie stanu dróg" itp. ojrokomunistyczne brednie

   1. Żary, 03.09.2017 r.
    Kresowe Towarzystwo Turystyczno -Krajoznawcze
    im. Orląt Lwowskich
    Klub Tarnopolan
    Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Płd.-Wsch.
    Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów Oddział Żary

    […]

    Reasumując, prosimy Pana Prezydenta i Panią Premier o wszczęcie wszelkich niezbędnych kroków w celu:

    – rzetelnego wyliczenia należnego nam od Ukrainy zadośćuczynienia za straty materialne i niematerialne poniesione podczas akcji ludobójstwa ludności polskiej zorganizowanej i przeprowadzonej przez OUN-UPA
    – umożliwienia ekshumacji i godnego pochówku tysięcy polskich ofiar ukraińskich ludobójstwa!!!!!!!!!
    – skutecznego powstrzymania zorganizowanej przez władze Ukrainy akcji masowego fałszowania historii i gloryfikacji ukraińskich zbrodniarzy wojennych
    – zaprzestania absurdalnie wysokiej pomocy finansowej z kieszeni polskiego podatnika na rzecz Ukrainy, do czasu zaniechania przez ten kraj haniebnego procederu gloryfikowania ukraińskich ludobójców narodu polskiego
    – zapewnienia bezpłatnej pomocy prawnej dla rodzin ofiar ukraińskiego ludobójstwa występujących z roszczeniami wobec Ukrainy.
    Budowanie sztucznej przyjaźni polsko-ukraińskiej na fundamencie kłamstwa wołyńskiego, będzie równie skuteczne jak przyjaźń polsko-radziecka na gruncie kłamstwa katyńskiego. Uprzejmie prosimy, by nie dzielić polskich ofiar II wojny światowej na te „słuszne” zastrzelone niemiecką czy sowiecką kulą i te „mniej poprawne politycznie” zatłuczone ukraińską siekierą.

    Łączymy wyrazy najwyższego szacunku,

    Otrzymują:
    1. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda
    2. Premier Rządu Rzeczypospolitej Polskiej Pani Beata Szydło
    3. Prezes PiS Jarosław Kaczyński

 2. Po pierwsze primo, Schulz nie miał nigdy szans na wygranie wyborów przeciw Merkel. Po drugie, argumentacja Schulza jest hipokryzją, jest nielogiczna i niekonsekwentna. Jest hipokryzją ponieważ twierdzenie: "z powodu Polski i Węgier nie można odesłać nielegalnych uchodźców od granic." Polska i Węgry nic innego nie postulują cały czas jak to właśnie. Jest nielogiczna, ponieważ Niemcy skutecznie kontrolowały swoje granice przd G 20, co wywołało nawet pewne niezadowolenie Błaszczaka (długie odprawy graniczne). W tym przypadku  Polska nie była w stanie skutecznie przeszkodzić Niemcom w kontroli granic. W jaki sposób potrafiła to zrobić wcześniej? Jest niekonsekwentna po Schulz zarzucił ostatnio Merkel że otworzyła granice bez konsultacji z Polską i Węgrami. Dlaczego konsultacja z pozostałymi państwami UE nie była konieczna to pozostanie tajemnicą Schulza. Komentarza nie należy brać zbyt dosłownie. Mamy aktualnie do czynienia z walką propagandową i każdy pretekst jest dobry. Z faktami nie musi on mieć wiele wspólnego. Nie wiadomo też czy autor nie siedział w centrum w Piotrogrodzie. Ostatnio pojawiła się wiadomość że rosyjskie boty produkują 80% postów na temat Polski.

  1. Niemcy mają dziś najniższe bezrobocie od 30 lat plus tysiące młodych Syryjek i Syryjczyków chętnych na seks więc trudno żeby Merkel przegrała. 

   W Niemczech seks międzyrasowy nie jest tak społecznie potępiany jak w Polsce. 

 3. Panie Jacku a jak Assad prześladuje muzułumańskich mieszkańców Syrii to jest dobrze?

  Uważa Pan że prześladowanie muzułumanów również tych co nigdy nikogo nie zabili jest dobre? 

  1. Zdaje się, że Polska przyjęła 1000 chrześcijan z Syrii i wszyscy wyjechali do Niemiec. Czego więc chcesz – sprowadzenia uchodzców (chrześciańskich, muzułmańskich – bez różnicy) do Polski i trzymania ich siłą w zamkniętych obozach?

   .

   Co zrobić, żeby uchodzcy przyjęci przez Polskę zostali w Polsce, a nie wyjechali do Niemiec lub Francji? Jaki masz pomysł?

   1. Żaden pomysł. Nie możemy ich trzymać na siłę. Po prostu ich przyjmijmy a gdzie potem pojadą to ich sprawa. Jesteśmy w Schengen, granice są otwarte.

    A może spytaj Elasp Szwajcarów jak oni to robią że te pół miliona muzułumanów nie chce wyjechać ze Szwajcarii do Niemiec. 

     

    1. "Po prostu ich przyjmijmy a gdzie potem pojadą to ich sprawa."

     .

     Po co robić coś, co nie ma żadnego sensu? Możesz powiedzieć?

     1. Po to żeby UE nie nałożyła na nas sankcji jak na Rosję. Nie chcę mieć wzrostu gospodarczego minus 3% jak supermocarstwo Putina i pensji  500 zł miesięcznie.

       

     2. "Po to żeby UE nie nałożyła na nas sankcji".

      .

      Innymi słowy, musimy wykonać coś, co jest bez sensu, bo za nie wykonanie tego, co jest bez sensu, czeka nas kara finansowa. Ale dlaczego UE chce, żebyśmy wykonali tę jawnie bezsensowną rzecz (i to pod grożbą kary)? 

     3. UE nie wymaga od nas żebyśmy przyjęli pół miliona muzułumanów jak Szwajcaria tylko 7000. Więc w czym problem ich przyjąć skoro oni i tak zaraz wyjadą?

      Warto dla takiej drobnostki wywoływać wojnę z UE i narażać się na sankcje?

      Moim zdaniem nie warto. Na sankcjach UE stracimy miliardy euro, na przyjęciu 7000 muzułumanów którzy zaraz wyjadą nie stracimy nic.

       

     4. Nie odpowiadasz na pytanie. Pytam o sens całej tej operacji. Po co mamy ich przyjmować (lub być karani za ich nie przyjęcie), skoro i tak wyjadą?

     5. Jaką masz pewność, że po przyjęciu 7 000 UE nie zażyczy sobie, byśmy przyjęli kolejnych? 

     6. Być może UE zażąda od nas przyjęcia kolejnych 7000 uchodźców – no to znów ich przyjmiemy i znów wyjadą. Lepsze to niż sankcje wobec Polski i wzrost gospodarczy minus 3% jak w Rosji. Na UE przypada 80% polskiego eksportu.

      Zresztą przecież Szwajcaria ma pół miliona muzułumanów i stawiasz ją za wzór Polsce a sam się boisz 7000 muzułumanów którzy i tak zaraz z Polski wyjadą.

       

     7. STOP trolingowi i dyskusiom z trolami!!!

      z kilku tysięcy na pewno kilku bandytów zostanie!!!

      ale co więcej – nawet ci bandyci, którzy wyjadą, najpierw trochę pogwałcą, trochę pomordują …. nie wolno lewackim trolom pozwolić na wpuszczenie choćby jednego młodocianego afrykańskiego bandyty do RP!!!

      nie wolno za żadne pieniądze z urojonych sankcji poświęcić życia i zdrowia ani jednego obywatela i obywateli RP!!!

      jeśli już coś robić to ogłosić stan wyjątkowy oraz zamykać w więzieniach lewaków i troli i wszystkich zdrajców pronachodźczych za dywersję i zdradę stanu!!!

     8. Panie Jacku! To nie niezalezna.pl

      Będzie tolerował tu Pan pogrobowców Jaruzelskiego którym marzy się stan wojenny?

       

     9. Alicja Wilk – stan wyjątkowy jest przedłużany we Francji z uwagi na terroryzm islamski, więc nie wiem komu się marzą stany wojenne. 

     10. Z całym szacunkiem Jacku, ale stan wyjątkowy we Francji jest uskuteczniany pod pozorem terroryzmu islamskiego, z uwagi na to, że komunistycznemu rządowi jest tak wygodniej zarządzać mieszkańcami; poza tym możliwe, że komunistyczne elity rządzące Francji już doszły do tego naturalnego etapu implementacji komunizmu, że bez stanu wyjątkowego już żądzić by nie mogły /dokładnie jak w PRL w '81/.

     11. @ Malejący

      Od kiedy komunizm dopuszcza własność prywatną? We Francji 80% ludzi pracuje w firmach prywatnych.

       

    2. "Być może UE zażąda od nas przyjęcia kolejnych 7000 uchodźców – no to znów ich przyjmiemy i znów wyjadą."

     .

     Pytam po raz trzeci: po co to robić i po co karać za nierobienie czegoś, co jest ewidentnie bez sensu?

     .

     1. @Elasp

      A jakie proponujesz inne rozwiązanie? Wyjście z lewackiej UE i sprzedawanie polskich towarów Węgrom i Rosji za forinty i ruble zamiast Niemcom i Francji i Włochom za euro?

      Ja tam wolę euro – do rubla i forinta jakos nie mam zaufania.

      W Szwajcarii jest pół miliona muzułumanów i stawiasz Szwajcarię Polsce za wzór a boisz się przyjęcia 7000 czy 14000 uchodźców?

       

       

     2. dokładnie Elasp – trzeba trwać w normalności aż komuniści z UE zostaną wygłosowani i odejdą w niebyt polityczny jak komuniści w RP

     3. @ Wilkowa

      Innymi słowy, nie potrafisz odpowiedzieć na to pytanie.

      .

      Twój sposób myślenia przypomina do złudzenia propagandę PRLu, która brzmiała mniej więcej tak: "musimy się godzić na to, co chce Moskwa, nawet jeżeli to, czego chce wydaje nam się bez sensu, bo jak byśmy opuścili Układ Warszawski, od razu rewizjoniści niemieccy z Hupką i Czają na czele upomną się o ziemie zachodnie". A więc – rurki po szwam i robić to, co nam każą. 

     4. Stawiasz znak równości między UE i Układem Warszawskim???

      Wojska niemieckie napadły na Wielką Brytanię tak jak rosyjskie w 1956 na Węgry i w 1968 na Czechy i Słowację?

       

     5. Czyli rozumiem Elasp że wolisz wyjść z lewackiej UE i żeby nałożyli na nas sankcje bo boisz się przyjęcia kilkunastu tysięcy muzułumanów?

      Jednocześnie wychwalasz Szwajcarię gdzie mieszka pół miliona muzułumanów.

      Nie wydaje Ci się to trochę absurdalne?

       

     6. Nie, wolę zreformować Unię tak, aby powróciła do kształtu z lat 50-60, tyle że w nowych granicach, obejmujących kraje przyjęte pożniej do UE. Czy widzisz jakąś niemożliwość w takiej refornie? Nie ma żadnej. 

   2. Polska nie przyjęła nigdy tysiąca chrześcijan z Syrii. Fundacji Estera zorganizowała akcję imigracji pewnej ilości rodzin z Syrii, jednak była to akcja kompletnie nieudana, co wynikało z całowitej amatorszczyzny ludzi z tej fundacji ją organizujących. TO co zostało zrobione śmiało można porównać do sytuacji, gdyby jakaś organizacja z USA w latach 40 ubiegłego wieku zorganizowała mozliwość wydostania się ludziom z Getta, polegjaąca na tym, że jakimś niesprawdzionym ludziom na miejscu dano informacje, że jest taka opcja ucieczki i trzeba zorganizowac rodziny "najbardziej potrzebujące pomocy". Nie trudno sobie wyobrazić, kto by został "ewakuowany" /na pewno głownie nie najbadziej potrzebujacy/. I tak dokładnie stało się z akcją Estery. W Syrii puszczono info, że jest opcja wyjazdu do EU i ktos tam miał na miejscu zrobić listę. Ludzie z listy – głównie chętni do niemieckiego socjalu załatwili sobie wpisy i zostali ściągnięci do RP. Dalej historia jest powszechnie znana. Do wszystkich błędów przyznała się nawet p. Shaded, więc ….

    1. Znaczy "przyznała się" to złe słowo – potwierdziła, że … została oszukana przez organizatorów w Syrii /co do tego kto faktycznie jest imigrowany do RP i na jakich faktycznie zasadach była prowadzona rekrutacja/.

   1. Napisał Pan

    "Asaad, w przeciwieństwie do wielu jego zbrojnych przeciwników, nie prześladuje niemuzułmańskich obywateli Syrii, dlatego na przykład popierają go często tamtejsi chrześcijanie.  

     

    Czyli rozumiem że nie ma Pan pretensji do Assada o prześladowanie muzułumańskich mieszkańców Syrii? 

    1. Tak brzmi całe sformułowanie, z którego wyrwała Pani kilka zdań:

      

     Sytuacja na Ukrainie jest też bardziej jasna. Ukraińcy są ofiarami agresji rosyjskiej. Tymczasem z Syrii docierają do nas głównie osoby uciekające przed Asaadem, zaś wśród nich obok osób niewinnych są także dżihadyści, którzy przegrywają ze stosunkowo świeckim w stosunku do nich reżimem. Asaad, w przeciwieństwie do wielu jego zbrojnych przeciwników, nie prześladuje niemuzułmańskich obywateli Syrii, dlatego na przykład popierają go często tamtejsi chrześcijanie.  

     1. Panie Jacku.

      Wśród osób jadących ulicą po Pańskiej ulicy we Wrocławiu oprócz trzeźwych i spokojnych kierowców są też kierowcy pijani i naćpani albo tacy co za punkt honoru przyjmują sobie przejechanie z Grabiszyna na Psie Pole w 15 minut w szczycie.

      Czy to znaczy że należy zakazać ruchu samochodowego?

      Czy to znaczy że mamy pozwolić Putinowi i Assadowi na zabicie miliona muzułumanów wśród których mogą być terroryści?

       

     2. Jaki milion? Przecież ta wojna dobiega końca. Ci przyjeżdżający w większości nie mają nic wspólnego z uciekaniem przed wojną czy innymi prześladowaniami. Tych co już przyjechali powinno się powoli wysyłać w podróż powrotną, aby odbudowali swój kraj. Na większości terytoriów wojny już nie ma. Jeśli chodzi o kierowców, nikt nie pozwala jeździć osobom bez prawa jazdy. Podobnie migrant ekonomiczny powinien być natychmiast wydalany, skoro nielegalnie przekroczył granicę (i) lub podszywał się za uchodźcę, oraz nie załatwił sobie wcześniej kontraktu o pracę w państwie do którego migruje. Jesteś za pozwoleniem na jeżdżenie osobom bez praw jazdy i niewidomym? 

     3. Panie Jacku – widzi Pan różnicę między wydalaniem imigrantów ekonomicznych a nie wpuszczaniem żadnych muzułumanów do Polski?

     4. jak upadną wszystkie argumenty, komunista zawsze wyciągnie albo rasizm albo jakąś religiofobie /islamofobię/, choćby nt. religii nie było w dyskusji ani słowa

     5. @ Wilkowa

      1. Na jakiej podstawie uważasz, że rasizm jest zly, 2. czy ta podstawa jest czymś, co przekona przedstawicieli różnych kultur (zdaje się, że jesteś orędowniczką mult.).

     6. @ Elasp

      A jakie są zalety rasizmu?

      Gdyby rasizm był dobry to III Rzesza byłaby najlepszym miejscem do życia w historii świata. 

       

 4. i trochę uwag merytorycznych do Jacka autora :

  1. cały wywód jest nieracjonalnym neokomunistycznym postawieniem wszystkich spraw na głowie – bycie imigrantem / fakt imigracji nie jest powodem do jakiejkolwiek pomocy; pomoc /zarówno moralnie, jak i prawnie/ "należy się" co najwyżej realnym uchodżcom, spełniającym wszelkie definicje prawne;

  2. jest kompletną tragedią, że jakikolwiek polskojęzyczny minister chwali się, że z RP wytransferowywane są miliardy do innego kraju, zwłaszcza spoza UE /pomijając już nawet jaki to kraj i że wrogi Polsce/

  3. imigracja jest zjawiskiem mającym niewielkie plusy /głownie krótkookresowe i dla niewielu/ i strasznie dużo minusów /zwłaszcza długookresowo i dla całych społeczności i narodów/, a nie nagłą tragedią wymagającą trwałej pomocy

  4. dzięki bogu, że nie ma tej "współnej polityki migracyjnej", gdyż jej efekty już by dawno były tragiczne… starczy zacytować wypowiedź innego ojrokomucha debila "finansujemy ochronę granic, ale nie płoty" (czyt. płacimy tylko za to co udawane / nieskuteczne; za defraudacje)

  5. mapka – wypadałoby dać z mnijeszym powiększeniem – aby pokazać, ile jest tych terenów "wojny na Ukrainie" /5% kraju czy mniej…./

  6. ukraińcy są ofiarami wojny domowej!!! z udziałem tylko /nadto nieoficjalnym/ wrogiego państwa trzeciego; wojnę tę mają na własne życzenie, gyż nie potrafili opanować mafii, gangów, korupcji, stworzyć państwa; Ukraina to państwo upadłe po prostu

  7. na świecie wielu ludzi potrzebuje pomocy, ale imigranci są tu / winni być na samym końcu kolejki; najbardziej pomocy potrzebują ci co zostają na terenach gdzie nie da się żyć

  1. Czyli rozumiem Malejący że Rumunia w 1939 roku nie powinna wpuścić na swoje terytorium Polaków uciekających przed Hitlerem i Stalinem?

   W 1939 roku na miejscu Rumunów pozwoliłbyś Hitlerowi i Stalinowi zabić Polaków którzy chcieli się schronić przed nimi w Rumunii?

    

  2. Czyli rozumiem Malejący że Rumunia w 1939 roku nie powinna wpuścić na swoje terytorium Polaków uciekających przed Hitlerem i Stalinem??

   W 1939 roku na miejscu Rumunów pozwoliłbyś Hitlerowi i Stalinowi zabić Polaków którzy chcieli się schronić przed nimi w Rumunii?

    

   1. Gdyby Polacy dokonywali częstych gwałtów, kradzieży, rozbojów i innych przestępstw, oraz próbowali wprowadzać własne prządki oparte na prymitywnym i okrutnym myśleniu na pewno by ich nie wpuszczono.

    1. Przecież pijany Polak zabił w Wielkiej Brytanii 7 osób na autostradzie.

     Czy to znaczy że trzeba przestać wpuszczać Polaków do UK?

      

     1. komuniści (neomarksiści, lewacy, trolice, itd.) w tym ww. już dawno wprost napisała, że tak własnie uważa; po co ponownie te same pytania ? pasza dla trola czy jak ?

     2. @ Malejący

      1. O ile wzrosła liczba zabójstw w Polsce od momentu przyjmowania Ukraińców?

      2. O ile wzrosło bezrobocie w Polsce od momentu przyjmowania Ukraińców?

       

     3. Nigdy nikt nie napisał, że Ukraińcy są w RP masowo mordercami.

      Natomiast jeśli chodzi o kwestie zatrudnienia i bezrobocia informacji w RP nie ma i nie będzie, albowiem tzw. stopa bezrobocia to liczba osób oficjalnie zarejestrowanych w urzędach pracy, tymczasem rejestracja w tych urzędach dla oosby bez pracy praktycznie jest bez sensu, więc już masowo się tego nie robi, ponadto rząd PO uruchomił wciąz uskuteczniany program masowego wykreślania ludzi z rejestrów pod dowolnymi powodami. W efekcie bezrobocie oficjalnie w RP od lat maleje drastycznie. Jak jest na prawdę niewiadomo – ja w swojej rodzinie i otoczeniu wciąz spotykam ludzi bez pracy, bez stałej pracy i także bez szans na takową. Poprawiło się moim zdaniem w ofertach pracy, ale raczej bardziej przez masową emigrację Polaków na zachód, niż przez masową imigrację ludzi ze wschodu. Zresztą to są trendy do zbadania po latach a nie miesiącach, więc o efektach masowej imigracji ukraińskiej lat 2015-17 porozmawiać będzie można w 2020-25 roku dopiero.

     4. @ Malejący

      W takim razie podaj prawdziwe prawicowe statystyki bezrobocia w Polsce nie sfałszowane przez PO i reptilian. Może Kolonko ma takie statystyki? Albo Stonoga? Albo Burneika?

       

 5. 5 milardów Euro (20 mld złotych) transferowane (zakładam, że rocznie) zdaniem Waszczykowskiego na Ukrainę przez 1 mln ukraińskich imigrantów to jest kwota nieralana.
  Wychodzi bowiem, że średnio jeden imigrant wysyła do domu ok. 20 tys. złotych.
  Moim zdaniem większość z nich niewiele wiecej zarabia, a co dopiero odkłada.
  Tym bardziej, że wielu z nich płaci też w Polsce za studia.

  1. alboś naiwny, albo ogłupiony propagandą, albo jedno i drugie i może coś jeszcze

   jest to kwota jak najbardziej realna i prawdziwa

   a ty nie masz pojęcia, albo udajesz głupa

   – z jakim masowym zalewem Ukrów mamy do czynienia,

   – jaka jest mediana ich zarobków w RP,

   – jaki jest mediana ich czasu pracy w RP,

   – jaka jest mediana proporcji kwot wydawanych w RP w stosunku do wytransferowywwanych za granicę.

   Generalnie Ukraińców jest nie 1 milion a co najmniej 2 /a może nawet ze 3/ miliony, są głownie robotnikami nie studentami, pracują głównie nie po kilka a kilkaset godzin miesięcznie, wydają w RP wyjątkowo mało – praktycznie nic, transferują na Wschód ponad 3/4 zarobków lub więcej. Ponadto w szeregu wypadkach są zatrudniani przez pośredników Ukraińskie firmy rejestrowane w RP, które wszelkimi nielegalnymi metodami, oszukując na podatkach, ZUSie, oszukuąc samych Ukraińców oraz polskie firmy, do których dostarczają niewolników, robią megatransfery pieniędzy na Ukrainę. O patologiach związanych z masową pracą Ukrów w RP można pisać referaty, ale o tym co z tym robi pseudopolski /a de facto ukrofilski/ rząd PIS – jedno tylko słowo "NIC".

   1. Polscy imigranci też kiedyś wysyłali większość środków pozyskanych z pracy do Polski, ale później to się zmieniło, część z nich zapuściła korzenie, zintegrowała się w pełni z nową kulturą. Z Ukraińcami będzie podobnie. Ja sam często jadam w bardzo dobrej i niedrogiej restauracji ukraińskiej Słowianka we Wrocławiu. Polecam – pyszna kuchnia, fantastycznie sympatyczna obsługa. Naprawdę, bardzo mili ludzie. Gdyby nie oni, nie miałbym kiedy prowadzić RacjonalistaTV czasami. Dodam, że znam też świetną knajpkę libańską we Wrocławiu na ul. Ruskiej. Też same komplementy im się należały, bo teraz szukają kucharza. Jak ktoś przyjeżdża do nas, chce się integrować, pracować, nawet kocha naszą kulturę, Wrocław (ci Ukraińcy na pewno) – to super. 

    1. jak już wcześniej napisałem – imigracja jest zjawiskiem mającym niewielkie plusy /głownie krótkookresowe i dla niewielu/ i strasznie dużo minusów /zwłaszcza długookresowo i dla całych społeczności i narodów/; dokładnie miałem na myśli to, iz niewielka część imigrantów /o ile imigracja nie będzie masowa/ "odniesie skukces" i rzetelnie przyłoży się do rozwoju kraju, do któtego wyemigrują; pozostali /przy niewieliej imigracji/ odniesie skuces wykorzystując / wyzyskując kraj docelowy; przy masowej imigracji nastąpią najpierw konflikty etniczne i narodowościowe a docelowo katastrofa ekonomiczna dla większosci

     1. a za dowód w sprawie patologii ukraińskiej wystarczy jedna jedyna informacja

      – bez względu na to, czy pracujących w RP Ukrów jest jeden milion czy dwa, tylko ok. 200-300 tysięcy figuruje oficjalnie w systemie ZUS, czyli pracuje w miarę legalnie /pomijając jaką niewielką część realnych dochodów wykazywana jest do tegoż systemu/

      EOT

     2. Czyli rozumiem że dla prawicy rajem jest Korea Północna gdzie nie ma żadnych imigrantów, a kraj jest jednolity narodowo.

      W III Rzeszy też nie było żadnych imigrantów, a Polaków i Żydów mieszkających w III Rzeszy Hitler zabijał albo wyrzucał poza granice kraju.

      Rozumiem że III Rzesza to ideał Malejącego/Elaspa? Kraj bez imigrantów, jednolity narodowo, bez obcej krwi?

       

       

     3. imigranci wywołuja konflikty etniczne w ten sposób, że tchórzliwi nacjonaliści w rodzaju "malejącego" reagują na ich obecność alergicznie

     4. Jak nie ma uchodźców i imigrantów to nacjonaliści biją tych co mają długie nosy, krótkie nosy, czarne oczy, niebieskie oczy, długie włosy, krótkie włosy itp. Oni szukają po prostu pretekstu do bicia.

   2. W 2000 roku w Polsce nie było Ukraińców i mieliśmy 500 zabójstw rocznie.

    Dziś w Polsce są Ukraińcy i mamy 300 zabójstw rocznie.

    O jakiej patologii mówi prawica?

     

   3. Po pierwsze: odnioslem się do cytatu z pana Ministra SZ:  "Ponad milion Ukraińców żyje, pracuje, zarabia, generuje dochód, który przesyła na Ukrainę." – w nim jest mowa o milionie

    Po drugie: nie widzę nic złego w takim transferze środków (nasi emigranci też je transferują do Polski)

    Po trzecie: nie mam zbytniej ochoty na dyskusję z kimś, kto używa pogardliwgo określenia "Ukrów" (co znamionuje niewyrafinowany nacjonalizm), a na dodatek jest anonimem.

    Po czwarte: nie jesteśmy na ty

    1. Upadają opcje zwalczenia racjonalnych argumentów, albo brak wiedzy, żeby się do nich odnieśc, zawsze można wyzwać od szowinistów, nacjonalistów, rasistów, itd.

     A w cytacie jest "ponad milion". A czemu minister nie mówi dokładnie ? – bo częściowo zakłamuje, a częściowo nie wie, bo państwo wcziąż teoretyczne. A czemu zakłamuje ? bo jak tylko 1/6 jest w ZUSie to argument korzyści praktycznie pada.

     1. W III Rzeszy nie było imigrantów. W Korei Północnej nie ma imigrantów. Wygląda na to że Hitler i Kim to idole polskiej prawicy.

       

 6. Jeśli chodzi o Ukrainców Polska pomaga im, oni pomagają Polsce – wiele firm ma z tego korzyści, pewnie jakiś procent dzięki temu utrzymał się na rynku, pracują za niższe stawki, firmy płacą więcej podatków, oni płacą podatki, czyli całkiem podobnie jak to było i jest z polskimi emigrantami – nie byli i nie są tylko problemem dla krajów zachodu, ale także wnieśli  korzyść.  Twierdzenie o jakiejś wielkiej pomocy dla osób z Ukrainy ze strony Polski jest zwykłą propagandą.

   

        Co do imigrantów i uchodźców lądujących na plażach, aby zrozumieć postawę UE wystarczy wyobrazić sobie, że po drugiej stronie Bałtyku nie ma Szwecji, ale jest tam szereg, dosyć ubogich krajów i tysiące ludzi, którzy przez morze dostają się na nasze wybrzeże, przeróżnymi sposobami. O ile Węgry mogą sobie wybudować zasieki i mury pozostawiając ludzi na suchym lądzie, o tyle Włosi czy Grecy mają tych ludzi na plażach. Nie mogą ani ich odesłać, bo nie wiadomo gdzie, nie wiadomo, kto w ogóle by chciał ich przyjąć, i raczej nie wchodzi w rachubę zatapianie łodzi lub trzymanie ludzi na plaży aż umrą z głodu. Najpierw jest ich tysiąc, potem dwa, potem dwadzieścia tysięcy i jeszcze, i jeszcze więcej, aż problem staje się bardzo poważny. Włosi, Grecy należą do UE, więc co robią? Chcą, aby wspólnota pomogła uparać się z problemem i część krajów rzeczywiście chce pomóc, chce wziąć część problemu na siebie. Co zrobiłaby Polska po takiej fali emigracji lądującej na polskich plażach? Dokładnie to samo, stwierdziła, że sama sobie nie poradzi i prosiła, czy wręcz żądała pomocy. Wspólnota, zupełnie słusznie uznała, że każdy kraj będzie miał swój udział w rozwiązaniu tego problemu, okazuje się jednak, że niektóre kraje się wypięły. W Polsce problem jest przedstawiany tak, jakby UE zaprosiła emigrantów a potem zmuszała inne kraje do ich przyjmowania, nawet na tym portalu pisowska propaganda zrobiła swoje, a przecież zupełnie nie w tym rzecz, tutaj nawet nie tyle chodzi o solidarność z uchodźcami i emigrantami, lecz o solidarność z innymi państwami UE, które mają poważny problem. 

   

        No więc jak ma być rozwiązany ten problem przeprawiających się przez morze setek tysiący ludzi? Włosi mają sobie sami z tym poradzić? Ich sprawa? Powinni zacząć strzelać? Ładować na statki i siłą wyrzucać przy brzegach Afryki? Wśród tych ludzi są jacyś terroryści, ale co to zmienia, co można zrobić więcej poza tym, aby odpowiednie służby próbowały ustalić którzy to? 

   

   

        Węgry mogą załatwić sprawę banalnie, mur nie oznacza śmierci tych, którzy za nim pozostali, ale gdyby na granicy było morze, sprawy zupełnie inaczej by się miały. Także by błagali o pomoc. UE nie postawiła jakiś wygórowanych warunków Polsce w tym względzie, raczej chodzi o symboliczne znaczenie, wykazanie odrobinę, naprawdę niewiele dobrej woli a jednak nawet na to nie stać pisowskiego rządu. Pisowska propaganda najwyraźniej działa całkiem dobrze, bo ten problem tutaj jest przedstawiany zupełnie inaczej niż jest w rzeczywistości.  Przykre, że nawet niektórzy racjonaliści na tę propagandę się złapali. 

  1. Lipschitz – jestem zaskoczony Twoim komentarzem, zniekształcającym rzeczywistość. Dzisiejsze technologie są w stanie dokładnie wyśledzić, skąd wypłynął statek mający kogoś nielegalnie przetransportować, zwłaszcza, gdy dokładnie wiemy, że chodzi o konkretną linię brzegową o długości góra kilku tysięcy kilometrów i ta linia brzegowa znajduje się w pobliżu naszych regionów, a nie na Antarktydzie. Osobom uczciwym znany jest też fakt zapalonych NGOsów, które "ratują" przemytników i ich towar (w zdecydowanej większości są to nielegalni imigranci ekonomiczni, a nie uchodźcy) już po kilkunastu kilometrach po wypłynięciu z miejsca konrabandy. Przemytnicy nawet dzwonią do tych organizacji, traktując je jako rodzaj taksówki. Na części NGOsów ciążą coraz poważniejsze oskarżenia o udział w przemycie ludzi, nie formułowane tylko przez alterprawicę. 

   1. Gdyby to było takie proste jak powiadasz handel narkotykami by zamarł a Trump wyłapywałby wszystkich Meksykanów bez potrzeby budowania muru, bo to takie proste monitorwać granicę – szczególnie własną, a nie jakąś za morzem. I kto tu zniekształca rzeczywistość? I co z tego, że różnego rodzaju przemytnicy z NGO robią takie rzeczy, że robią to inni przemytnicy? Co z tego? Fakt pozosaje faktem, że setki tysięcy ludzi dociera na wybrzeże i coś z nimi trzeba począć.

    1. A jakie są podejmowane działania, aby zawracać przemytników? Bo z narkotykami jednak podejmuje się akcje bardzo utrudniające przemyt. Moim zdaniem, jeśli Grecja i Włochy z uwagi na bezwład, poprawność polityczną, ideologie praktycznie nie podejmują takich działań, ciężko im pomóc. Pomoc powinna być uzależniona od spełnienia minimum w zakresie zawracania z powrotem łodzi z nielegalnymi imigrantami ekonomicznymi z wód terytorialnych UE. UE powinna wywrzeć silne naciski, łącznie z karami, aby zmusić Włochy i Grecję do ochrony granic morskich. Różne państwa, w tym Polska (również za PO) są w stanie w tym pomóc. Nielegalnemu imigrantowi nie przysługuje żadne prawo do łamania prawa. INACZEJ MÓWIĄC, a raczej pisząc, gdyby snuć pełną analogię z przemytem narkotyków, analogiczna byłaby sytuacja, gdy łapie się kogoś z całą walizką pełną heroiny i nie robi mu się nic, bo, trudno, dostał się na lotnisko – niech leci dalej, albo niech prowadzi biznes u nas, skoro już przywiózł te narkotyki. Z tego co wiem, na szczęście wygląda to inaczej.

     1. Włosi podjęli działania dopiero gdy zorientowali się, że eurokomuchy nie wymuszą na nikim masowej obowiązkowej bratniej pomocy /co miało byc typową komunistyczną zagrywką – zwiększenia inwazji pod pozorem walki z jej skutkami/. W kilka tygodni Włochy praktycznie wyzerowali liczbę nachodźców szturmujacych granice morskie, za pośrednictwem bandyckich organizacji tzw. NGOsów, a jednocześnie o 100% …. wyeliminowali umieralność imigrantów na morzu.

      Można? Można! Tylko trzeba być konsekwentnym tak długo, zeby pokonać komuchów a potem przetrwać ujadanie ich swołoczy

  2. Ponieważ nie mam ochoty prowadzić kolejnej dyskusji z osobami bez żadnej wiedzy nt. faktów imigracyjnych w RP i oszołomionych propagandą Ukrofilską, którą Polacy są indoktrynowani już przez kolejny Rząd, napiszę tylko kilka uwag:

   – kolejny Rząd RP rozdaje kolejny socjal imigrantom ze wschodu i ukrywa wszelkie informacje nt. wydatków na te cele /np. mało kto wie, że Ukraińcom przysługuje 500+ i to nawet jak dzieci fizycznie nie ma w RP; a jak ktoś nawet o tym wie, to nie wie i wiedzieć nie może ile pieniędzy jest w ten sposób wydawane na wynaradawianie RP z Polaków i kreowanie mniejszości narodowej Ukraińskiej, gdyż informacje te są ściśle ukrywane/

   – przeciętny pracodawa ściąga Ukraińca i pomaga mu załatwić prawo pobytu na kila lat, ale pracę gwarantuje mu zwykle na max. kila miesięcy, co więcej w tym okresie zwykle robi wszystko, żeby nie płacić podatków i składek za imigranta; po tym okresie nie interesuje pracodawcy w ogóle co się dzieje z imigrantem, wywala go z roboty bo zamówienia się skończyły, etc. i szlus; nikogo nie obchodzi, że w ten sposób imigranci z wieloletnim prawem pobytu nabywają prawo do socjalu w RP w pełnym zakresie; nikogo nie interesue, że 1 imigrant pracujący może ściągać swoją całą rodzinę, która albo od początku korzysta z socjalu /500+/ albo zacznie z niego korzystać po zwoleniu cudzoziemca z pracy; nikt też nie ma i nie może mieć wiedzy ile pieniędzy na ten socjal już jest wydawane, gdyż te dane też są ukrywane; a co dopiero – ile pieniędzy będzie za jakiś czas wydawane, jak dobra passa na rynku pracy się obniży, i większa ilośc cudzoziemców przejdzie na socjal

   Nikogo to nie interesuje, albo zakazuje się o tym mówić na takiej samej polipoprawności jak na zachodzie.

   1. Panie Jacku długo jeszcze będziemy tu czytać takie rzeczy? To jest racjonalista.tv czy niezalezna.pl?

    Wybiera się Pan na miesięcznicę w niedzielę że Pan takie rzeczy toleruje?

    https://prawo.money.pl/kodeks/karny/czesc-szczegolna/rozdzial-xxxii-przestepstwa-przeciwko-porzadkowi-publicznemu/art-256

    Art. 256. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

     1. Rozumiem że PiS jest komunistyczny? Bo to m.in posłowie PiS głosowali za obowiązującym kodeksem karnym. 

  3. Korzyści mają przede wszystkim zagraniczne korporacje, które nie muszą podnosić płac, w efekcie czego więcej pieniędzy moga wytransferować za granicę. Polskie firmy, aby dorównać odradzającej się znów syfistej konkurencji musza znów coraz bardziej oszukiwać na ZUSie i podatkach, których od płac imigrantów się praktycznie nie płaci /to są po prostu fakty, ia z faktami sie nie polemizuje/. Dlaczego w innych krajach !!! i to zwykle kiedyś !!! polscy imigranci przynosili korzyści – bo były to państwa silne i nie pozwalały sobie na masowe nielegalne zatrudnianie i masowe nie płacenie podatków i innych składek. Zobaczmy jednak jakie ogromne problemy z imigracją ma teraz np. USA; do jakich "drastycznych" środków musi uciekać się nowy Prezydent, żeby walczyć z patologią i sprawić by na imigracji Ameryka znów jak dawniej zyskiwała a nie głównie traciła.

   W RP teraz są "zyski" z imigracji głównie czysto teoretyczne i statystyczne, np. szybszy wzrost PKB, tylko co mają z tego Polacy ? Niewiele, a zyski są głownie wytransferowywane za granicę. Korporacje zatrudniające transferują na zachód oszczędności z braku wzrostu prac, a imigranci transferują na wschód większośc zarobionych tu pieniędzy. Popyt wewnętrzny nie rośnie tak masowo jak masowa jest imigracja, a poziom życia Polaków nie podnosi się w odpowiednio proporcjonalnym tempie.

   A rząd ? Jak zwykle, jak wszędzie i jak każdy inny – zakładmuje i ukrywa negatywne skutki masowej imigracji oraz wykazuje kreatywną księgowość nieistotnych dla obywateli parametrów.

   1. Jak Niemcy kupują Apple i Boeingi to prezydentowi USA to nie przeszkadza.

    Jak Amerykanie kupują Mercedesy i Audi no to źle.

    Logika prawicowa jest niesamowita.

     

 7. Wobec Ukraincow mamy pewne moralne zobowiazania. Ukraincy byli na naszych rubiezach przez wiele setek lat.

  Wobec Muzulman ow Polska nie ma moralnych zobowiazan. 

  Jest to obca zacofana kultura ktorej nie potrzeba w Europie. Europa ma sredniowiecze za soba.Nie ma potrzeby wpuszczac ludzi ktorzy chca cofnac zegar historii  ponad tysiac lat do tylu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × cztery =