Populizm. Jacek Tabisz

 

Czym jest populizm? Jak być niepopulistycznym? Czy widzimy populizm wszędzie tam gdzie jest, czy też widzimy go u naszych przeciwników, zaś w przypadku bliskich nam populistów mamy zupełnie inne kryteria oceny? 

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

24 Odpowiedzi na “Populizm. Jacek Tabisz”

 1. Ja, jako profesjopnalny drwal  ;))  zgadzam się z Tobą, Jacku, że łatwiej dostrzegać populizm u osób o odmiennych poglądach politycznych.

  No, ale z drugiej strony, jak go nie dostrzegać, gdy człowiek rano sobie przeczyta, że nagrodę "Zasłużony dla polszczyzny" otrzymał Wojciech Wencel? (Ja nadal jestem z szoku)  Człowiek robi takie oczy:

  😎   (nie wiem, jak ta emotikonka się pokaże)

  i stwierdza, że populizm osiągnął w jego kraju Everest, a właściwie raczej Rów Mariański.

  Postawienie tego politycznego grafomana w jednej linii z np. profesorem Miodkiem jest absolutnym szczytem obleśności populizmu i ostatecznym brakiem wstydu.  

   

  Ja rzadko klnę, ale dziś rano, gdy o tym przeczytałam, użyłam dwóch najmocniejszych w polszczyźnie słów i uważam się za w pełni usprawiedliwioną.

   

  1. Wiem, wiem. W materiale podkreśliłem, że w Polsce nie możemy mówić o symetrii populizmów rządowego i antyrządowego, Ten drugi jest jednak znaaacznie skromniejszy. Ale nie warto zwalczać populizmem populizmu. Martwię się, że to może już zawsze być bardzo nasilone zjawisko. 

 2. Oj, żadna kombinacja nie daje tej emotikonki tutaj…

   

  Tak, masz rację, to niepokojące, że to może się utrwalić.

   

 3. Co do tego łamania praworządności przez PiS. Dziwię się, że nikt nie zauważa jak to było za PO. A było znacznie gorzej. Wiem, że państwo tutaj bardzo nie lubią PiSu, ale proponuję przyjrzeć się, chociażby aferze reprywatyzacyjnej. Kobieta została spalona w lesie, innych lokatorów wyganiało się z kamienic np. przy pomocy szczurów. Przekręty na setki milionów złotych. Odzyskiwanie nieruchomości na 140-letnich właścicieli. Prokuratura, która próbuje wmawiać, że Jolanta Brzeska sama spaliła się w lecie. A obecnie próbuje zrobić morderczynię z jej córki. Czy napisałem tu jakąś nieprawdę? Jeśli tak to proszę to wykazać.

  1. Fajna manipulacja. 🙂 Z anegdotą i z obowiązkowym patologicznym unikaniem odpowiedzialności przez ludzi, którzy rządzą tym krajem.
   Obywatele powinni mieć prawo do niezawisłego sądu — i nie może być tak, żeby jedni ludzie (partia) byli oskarżycielami, sędziami i katami. Prawo do niezawisłego sądu to prawo człowieka — należy się ludziom jak psu buda. Pis, Kaczyński i Ziobro swoją łaskę i swój kaprys mogą sobie schować w odpowiednie miejsce. Nikt nie powinien być zależny od łaski rządu/partii — jakiejkolwiek.
   Prawo to oprogramowanie (system operacyjny) państwa. Jak nie ma praworządności, to jest burdel i będą jeszcze większe katastrofy niż ta, którą opisałeś.
   W Rosji nie ma praworządności i mają Ministerstwo Spraw Nadzwyczajnych, bo nic nie działa. I musi ekstra Putin przyjeżdżać i robić pokazówy. Nie ma Putina i pokazówy — nikt Ci nie pomoże, bo państwo nie działa. Nie masz znajomości w partii — nikt Ci nie pomoże. W PL teraz też tak będzie — będzie można liczyć tylko na siebie w coraz większej liczbie spraw — chyba że się jest z partii albo ma znajomych w partii. Nie ważne, czy ktoś coś umie — pracę dostanie osoba ze znajomościami i odpowiednim światopoglądem — jak Misiewicz.
   Zresztą po nawałnicy widać było tę super sprawność budowanej właśnie dystopii— ludzie musieli sobie sami pomóc. Działania rządu ograniczały się głównie do PR-u, czyli tak jak zwykle do kłamania ludziom w żywe oczy.

    

   1. Oczywiście ANI JEDNYM słowem nie odniosłeś się do afery reprywatyzacyjnej. A teraz powiem ci jaki jest problem z takim myśleniem, które tu zaprezentowałeś. To jest tylko piękna teoria, że wystarczy napisać dobre prawo i to wszystko będzie jakoś działało. Co z tego, że jest prawo jak się go nie stosuje? To że sądownictwo jest niezawisłe, oddzielone 15 metrowym, stalowym odgrodzeniem pod napięciem nie znaczy, że nie może się zepsuć we własnym gronie. Powiedz mi jedno, bo założę się, że już przylepiłeś mi łatkę pisowca. Czy uważasz, że tylko PiS dostrzega ogromne patologie w wymiarze sprawiedliwości? Wiesz, że wiele prawdziwie lewicowych środowisk uważa Hanke Gronkiewicz po prostu za herszta warszawskiej mafii reprywatyzacyjnej? I wiesz co jeszcze? Mają na to twarde dowody. I na koniec mi odpowiedz. Czy Jan Śpiewak to pisowiec? Czy Piotr Ikonowicz to pisowiec? Czy partia Razem to pisowcy? Czy Profesor Ewa Łętowska to pisówka? Pani Profesor ostatnio:
    "Profesor Ewa Łętowska w referacie dotyczącym reprywatyzacji przyznała, że istnieje prawnicze lobby wpływające na wyroki sądów
    • Jest to rodzaj patologii, często spotykanej w sprawach angażujących duży kapitał – zauważyła pierwsza polska rzecznik praw obywatelskich"
    Działy się w Warszawie te wszystkie bezeceństwa i NIKT z tych środowisk, którym tak niby praworządność i demokracja są bliskie, przez ten cały czas działania mafii nie interweniował. Dopiero GW łaskawie po latach napisała o tym, kiedy uznała, że problem jest tak wielki, że nie da się go dalej ukrywać. Oto masz te swoje europejskie i praworządne środowiska. Tak jak niegdyś powiedział jeden z ministrów Tuska: "Ch, D i kamieni kupa" – tyle jest warta na nasza niby wolna, praworządna i demokratyczna Polska.

    1. Pis rządzi, Pis odpowiada za to, co robi.
     Niedojrzali ludzie i dzieci tak robią, że pokazują ciągle palcem.
     Dorośli, dojrzali ludzie odpowiadają za swoje czyny.
     Na tym polega wygranie wyborów — na wzięciu na siebie odpowiedzialności — jak dorosły, poważny człowiek.
     Ja chcę mieć prawo do niezawisłego sądu.
     Odbieranie mi tego prawa niczego nie naprawia.
     Będzie tylko gorzej.
     Ma być lepiej, a nie gorzej.
     Jak nie potrafią, niech się nie zabierają.
     Nie obchodzi mnie HGW. Nie mieszkam w W-wie, tylko na praktycznie wsi.
     Jak jest winna, to niech idzie do więzienia.
      

     1. Warszawa to tylko czubek góry lodowej. W innych miastach działo się to samo. I nie tylko w sprawach reprywatyzacji. Poza tym sądy krzywdzą też zwykłych Polaków, i to na potęgę. Cała III RP i jej sądy to jeden wielki pic na wodę. Jesteś zmanipulowany i nie dostrzegasz, że ta cała niezawisłość to jeden wielki mit. Co z tego, że sądy są niezawisłe jak sędziami są zwykłe bandziory? Jaką wartość ma niezawisłość bandytów?? Wiem, co możesz teraz powiedzieć. Że przesadzam, że jestem populistą, bo przecież nie wszyscy sędziowie są tacy. Na takiej samej zasadzie można powiedzieć, że przecież nie wszyscy muzułmanie są radykałami, więc ostro krytykując Islam jesteśmy Islamofobami. Jeśli chodzi o polski wymiar sprawiedliwości, to jest on zepsuty w bardzo dużym stopniu, i co najważniejsze, zepsuta jest sama góra. Konstatując: W Polsce nie ma wymiaru sprawiedliwości z prawdziwego zdarzenia, jest tylko banda kolesi, którzy często po prostu rozkradają majątek narodowy i śmieją się zwykłym Polakom w twarz. Jeśli to ma być ta święta niezawisłość i praworządność, to ja wole żyć pod dyktaturą PiS. I jak widać Polacy są podobnego zdania. Po tej całej awanturze z sądami, jedna z sondażowni dała PiS 40%.

     2. @KONTESTATOR

      Za dużo TVP i innej propagandy.
      Za dużo chęci wyżycia się na przypadkowych i losowych ludziach, których nie znasz.
      Myślisz, że jak jakiś przeciętny człowiek, nie będzie mógł nigdy liczyć na sprawiedliwy proces, to Ci się poprawi.
      Jeśli nie rozumiesz na czym polega niezawisłość sądów i chcesz żeby jedni i Ci sami ludzie byli prokuratorami, sędziami i katami, to pewnie będziesz miał dyktaturę. 
      I komu się wtedy poskarżysz?
      No cóż, jak się człowiek nie nauczy na własnej dupie, to się nie nauczy.
      Mnie w każdym razie i tak już dawno tu nie będzie.
      Życzę Ci powodzenia. Pozostaniesz sam ze wszystkimi swoimi problemami.
      W ogóle myślisz, że coś wygrałeś…

     3. @KONTESTATOR
      Poza tym boję się Ciebie. 
      Za dużo fantyczności i żarliwości w tym wszystkim co mówisz.

     4. Niestety ale to ty nic nie rozumiesz. Zupełnie nie rozumiesz czym jest III RP, w jak wielkim stopniu jest to państwo teoretyczne. Uwierzyłeś przyjemnym twarzom i łagodnym głosom liberalnych polityków. Ja jakiś czas temu byłem taki sam. Można powiedzieć, że byłem politycznie zakochany w Tusku. To fakt, że PiS bardzo często jest po prostu obrzydliwy, ale wiele rzeczy które głosi jest po prostu prawdą. To właśnie DZISIAJ jest tak, że normalny człowiek nie może liczyć na sprawiedliwy proces. A co do TVP, zgadzam się, że tak groteskowej propagandy w polskiej tv nie było chyba nigdy ;p Poza tym miałem racje, że będziesz mi przypisywał pisowskość, bycie zmanipulowanym przez TV. Reprezentujesz typowe plemienne myślenie, na zasadzie: "skoro ten koleś ma takie poglądy to znaczy, że TVP musiała go przerobić/zmanipulować".
      I mnie bać się nie musisz, ja bym nawet muchy nie skrzywdził 🙂 Boisz się nie tych, których powinieneś. No ale niestety Polska wygląda tak jak wygląda, bo niemądrzy ludzie dają się łatwo manipulować mainstremowym politykom. Chodzą, głosują na nich, no i później mamy Polskę jaką mamy.

      ps. Tak dla twojej wiedzy. Jestem lewicowcem.

     5. @KONTESTATOR

      PO przegrało wybory w 2015 roku. 
      Już nie ma III RP. Jest tylko Pis i ta partia odpowiada za wszystko to, co się dzieje w Polsce.
      Nie nikt inny, tylko Pis. Mają większość parlamentarną i prezydenta. Czasem też pomaga im Kukiz i wtedy jest współodpowiedzialny.
      Ustrój Polski jest zmieniany niezgodnie z konstytucją. Także, jaka III RP?

      Oczywiście że się Ciebie powinienem bać.

      To jest takie myślenie: „Rodzice kogoś nie kochali i źle kogoś traktowali, to ta osoba odbija sobie to na innych, przypadkowych ludziach, którzy nic nie mają wspólnego rodzicami tej osoby”.
      To się do tego sprowadza. Nie obchodzi Cię, co będzie się działo z ludźmi ani ich los. Nie interesują Cię konsekwencje tego, co się teraz dzieje w Polsce.
      Takiego podejścia do świata zawsze należy się bać.

      Jakbyś był lewicowcem, to byś wiedział, że PO i Nowoczesna to partie prawicowe. Tak samo Kukiz, który jest momentami Petru do potęgi n-tej pod względem gospodarki. 
      A Kaczyński nie ma poglądów politycznych. Poza tym obchodziły by Cię prawa człowieka. A w szczególności trójpodział władzy, bo wiedziałbyś, że ludzie potrzebują i chleba i wolności — wzorem byłaby raczej Skandynawia (albo coś podobnego) niż Rosja czy Turcja czy inna Wenezuela, a ktoś, kto wymaga od ludzi, żeby zrezygnowali z własnej wolności by dostać chleb jest skurwysynem i gardzi ludźmi. Wykorzystywanie czyjegoś złego położenia życiowego do własnych celów politycznych (szczególnie złego położenia życiowego własnych ludzi) to coś maksymalnie obrzydliwego.

     6. Wybacz, ale ty nie zrozumiałeś ani joty z tego co napisałem. Piszesz o jakimś skrzywdzeniu przez rodziców, czy sprzedawaniu wolności za chleb. Już zaczynasz typowe dla ludzi bez argumentów „ad personam”. W ogóle nie załapałeś o czym pisałem. Te wartości o których wspominasz są TEORETYCZNE, prawa człowieka są łamane, i to przez te niby super niezawisłe i praworządne sądy. Niestety, ale jesteś człowiekiem zmanipulowanym do sześcianu. Nawet nie zdajesz sobie sprawy jak jesteś urobiony. Ludzi walczących z kolesiostwem sądów i ich zbrodniami nazywasz sprzedajnymi. To właśnie ciebie nie obchodzą prawa człowieka, bo gdyby obchodziły, to wiedziałbyś jak ważne są gruntowe zmiany w wymiarze sprawiedliwości.
      A co do lewicowości/prawicowości. Do czasu powstania Partii Razem nie było w Polsce lewicy. Bo ten postkomunistyczny twór imieniem SLD to jest jakaś parodia i zakała polskiej polityki. Poza tym ludzie określający się mianem lewicowców bardzo często głosowali czy głosują na PO. Wystarczy, że sprawdzisz sobie w sondażach czy statystykach wyborczych. Niestety, ale jesteś człowiekiem, który nie zna nawet tak podstawowego faktu. Porażka na całej linii.

     7. @KONTESTATOR
      Bo jest dokładnie tak, jak napisałem.
      Chodzi tylko o zemstę na przypadkowych ludziach. Wyżycie się. Odbicie sobie krzywd prawdziwych i urojonych.
      Tak, jak Kaczyńskiemu… bo nie może się pogodzić ze śmiercią brata.
      Od tego się wszystko zaczyna i na tym się wszystko kończy.
      To jest niedojrzałość emocjonalna.
      Nigdy nie chodziło i nie będzie chodzić o naprawianie czegokolwiek ani dobro kraju i Polaków.
      To jest pic na wodę. Ściema. Kłamstwo i trochę pokazówy.
      Nie ma się do czego odnosić, bo nie ma żadnych reform. Jest tylko chamskie przejmowanie władzy bez liczenia się z kosztami, które będą ponosić przypadkowi ludzie. Jest kłamstwo i manipulacja.
      Będzie tylko gorzej tak, jak w przypadku każdej instytucji, której się dotknęli. Nie znają się na zarządzaniu. Budowaniu organizacji i instytucji. Nie mają kompetencji. Na 90% zniszczą cały kraj.
      Sam zresztą myślisz, że to jest jakaś gra, że coś wygrałeś. Że teraz komuś krzywdę zrobią, to Ci się poprawi. Nie ważne, jak będzie, czy będzie dobrze, jakie będą skutki, bo ani Pis ani Ty nie macie żadnego pomysłu ani planu na reformy, na kraj, na Polskę, na bycie dorosłym i odpowiedzialnym. Na poprawę — sam przyznajesz, że się nie poprawi, więc nie obchodzi Cię to, żeby się poprawiło.
      Twoje myślenie jest takie: „będzie chujowo, ale przynajmniej komuś zrobią krzywdę, wyżyjesz się w ten sposób i Ci ulży” — wartością dodaną tej władzy jest krzywda innych ludzi. To jest główna oferta Pisu itp. dla ich zwolenników. Dlatego ciągle mówią o elitach, onych, wrogach oraz Tusku i PO, a posłowie Pis nawet nie wiedzą co podpisują, ponieważ Polska się nie liczy dla takich ludzi — liczy się tylko krzywdzenie innych ludzi i niszczenie kraju oraz kasa dla siebie.
      Przykro mi, ale Polskę i Polaków czeka taki sam los jak tej słynnej stadniny, którą zniszczyli (albo gorszy). To jest czysta brudna prawda. To czy będziesz na mnie krzyczał, czy nie, nic tutaj nie zmieni. To, czy będziesz twierdził, że nie było czy było też niczego nie zmieni. I tak wszystko maksymalnie spieprzą. I tak będzie tylko coraz gorzej. 

     8. Ty ciągle przypisujesz mi jakieś chęci wyżywania się na kimś, ciągle wydaje ci się, że wiesz co myślę – to się chyba nazywają urojenia. I nadal nie zdajesz sobie sprawy jak źle jest z polskim wymiarem sprawiedliwości.

      Ja mogę dosłownie powtórzyć to co napisałeś, tylko, słowa tę będą dotyczyły PO, czy ogólniej liberałów. Że PO "Nigdy nie chodziło i nie będzie chodzić o naprawianie czegokolwiek ani dobro kraju i Polaków. To jest pic na wodę. Ściema. Kłamstwo i trochę pokazówy." Że gdy PO wróci do władzy to "Będzie tylko gorzej tak, jak w przypadku każdej instytucji, której się dotknęli. Nie znają się na zarządzaniu. Budowaniu organizacji i instytucji. Nie mają kompetencji. Na 90% zniszczą cały kraj." PO "nie ma żadnego pomysłu ani planu na reformy, na kraj, na Polskę, na bycie dorosłym i odpowiedzialnym." I akurat pod tym zdaniem podpisują się nie tylko PiSowcy. Wielu ludzi o bardzo różnych poglądach przyznaje, że PO, i ogólniej środowiska liberalne, nie mają ŻADNEJ kontrpropozycji w stosunku do tego co oferuje PiS. Bardzo mocno krytykują PiS, ale nie mają absolutnie żadnej propozycji dla Polaków, lepszej niż to co proponuje partia Kaczora.

      Jedziemy dalej. U PO "wartością dodaną tej władzy jest krzywda innych ludzi." Jak to miało miejsce w przypadku Warszawy oraz wielu, wielu innych spraw. Dla PO "Polska się nie liczy — liczy się tylko krzywdzenie innych ludzi i niszczenie kraju oraz kasa dla siebie."

      Co do Janowa. Czy próbujesz porównywać stadninę koni do zamordowanej kobiety, albo do innych ludzi w całej Polsce, brutalnie wyganianych ze swoich domów, przy pomocy gangsterskich metod?

      I na koniec, jeszcze jedno odniesienie do Warszawy, a to dlatego, że sprawa gangsterskich działań Hanki jest najlepiej znana. Jak wytłumaczysz fakt, że te wszystkie obecne w Warszawie organizacje, które tak bardzo mienią się jako obrońcy praw człowieka i wszystkiego co europejskie, zupełnie nie przejmowały się tym co dzieje się w Warszawie? Nie przejmowały się tym, że w stołecznym ratuszu rządzi zorganizowana grupa przestępcza. I to nie są moje słowa. To Jan Śpiewak powiedział: "W ratuszu działa zorganizowana grupa przestępcza".

     9. @KONTESTATOR
      Bo w wyniku działalności obecnej władzy za nie swoją winę zapłacą niewinni ludzie.
      Co Tobie/Kaczyńskiemu zrobił przeciętny/losowy człowiek w Polsce? Czemu chcesz go ukarać? Za co?
      Dlaczego chcesz zwykłym ludziom w tym kraju odebrać wolność i poczucie bezpieczeństwa?
      Czemu chcesz zrobić ludziom więzienie z własnego kraju?
      Czemu nie obchodzi Cię, gdy ludzie są okłamywani?
      W jaki sposób jesteś lepszy od ludzi, o których wszyscy mówią, że „gdzie byli”? Gdzie jesteś? Czemu nie reagujesz?
      Oczywiście, że jest dokładnie tak, jak napisałem. Nie ma reform, jest tylko to, co pisałem wcześniej (nie chce mi się przepisywać). Chęć zemsty na kimkolwiek i gdziekolwiek. Rozjebać, zniszczyć, byle się poczuć lepiej przez chwilę. Ciągle myślisz, że coś wygrałeś, bo komuś stanie się krzywda. To jest jakieś magiczne myślenie.
      PO nie ma nic tutaj do rzeczy, bo przegrało wybory. Nie odpowiada za Polskę.
      Gadanie o PO to odwracanie kota ogonem i odwracanie uwagi od szkód robionych przez PIS.
      PIS to teraz elity tego kraju, tak jak i jego cichy koalicjant Kukiz, (chociaż niestety maksymalnie kiepskie). Od nich należy wymagać.
      Nie mam obsesji na temat HGW, nie jestem z W-wy, a aresztowanie kogokolwiek nie wymaga niszczenia instytucji kraju/trójpodziału władzy i niezależnego sądownictwa — takie rzeczy są tylko w gównianych krajach, w których człowiek się nie liczy i nie ma niezależnych instytucji, do których mógłby się zwrócić, gdzie nie ma niezależnych mediów ani organizacji pozarządowych itd. Jak tego nie rozumiesz albo nie chcesz zrozumieć, to wcześniej czy później będziesz mógł mieć tylko do siebie pretensje. No i do Kaczyńskiego. Nie mam też obsesji na temat PO. Możesz o nich pisać, co chcesz, nie rusza mnie to. Sorry. Są teraz bez znaczenia. Nie mają władzy, nie mają odpowiedzialności. Pis rządzi, pis odpowiada — to nie jest skomplikowane.

     10. @KONTESTATOR
      Nie można wygrać wyborów, mieć większości wszędzie i być jednocześnie w opozycji.
       

  2. Nic nie zrozumiałem z tego co napisałeś, bo jeśli obecnie prokuratura, zależna od pis próbuje wrobić córkę zamordowanej, to co się zmieniło na lepsze?

   1. A ty myślisz, że PiS ma oko na każdego prokuratora? PiS jest upojony swoją władzą i w dupie mą akurat tę sprawę. Nic nie czytasz to i nic nie wiesz, i w konsekwencji nie rozumiesz. Jesteś typowym przykładem człowieka "nic nie wiem, ale nie wypowiem". Powtórzę jeszcze raz dla wszystkich zainteresowanych: Praworządności w Polsce nigdy nie było, i to co planuje PiS może pomóc, ale na pewno nie zaszkodzi, bo gorzej niż jest już być nie może. I nawet tacy partacze jak PiS nie są w stanie tego jeszcze bardziej zepsuć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 5 =