Stało się! Wedle sondażu IBRIS przewaga PiS nad PO to tylko 2%

Tragikomiczny seans nienawiści Kaczyńskiego wobec Donalda Tuska w Radzie Europejskiej przy wyborach na drugą kadencję prezydentury skłonił do refleksji znaczną część Polaków. Do gwałtownego spadku notowań przyczyniło się też zapewne wyrąbywanie drzew przez ministra Szyszkę. Od ostatniego sądażu IBRIS PiS traci 5% poparcia, zaś PO zyskuje 10%.

 

 

Oczywiście zazwyczaj w takiej sytuacji pojawiają się komentarze przegrywających typu "sondaże nie mają żadnego znaczenia, mylą się" etc. Rzeczywistość pokazuje jednak, że sondaże dają nam jakiś przybliżony obraz sytuacji, choć kuleją, gdy w ostatniej chwili pojawia się nowy gracz, jak Kukiz w wyborach prezydenckich czy na przykład Ruch Palikota w poprzednich parlamentarnych. Ostatnie wybory do parlamentu miały nieco bardziej nieoczekiwane wyniki z uwagi na wejście do gry partii Razem w ostatniej chwili. To wpłynęło mocno na istniejący rozkład głosów, gdyż zarówno Zjednoczona Lewica (pod 8%) jak i Korwin (pod 5%) byli tuż przy progu wejścia do sejmu. Choć Razem zyskało tylko 3% wystarczyło to, aby usunąć te dwie partie z sejmu i przyznać bonus z tych 13% niewykorzystanych głosów pozostałym partiom, z czego najwięcej zyskał PiS (inaczej zapewne musiałby szukać koalicjanta).

Nawet jeśli kolejne sondaże będą znów bardziej życzliwe dla PiS, zaistniało wyrażne przełamanie trendu. Daje to nadzieję wielu ludziom, że głosując na PO nie stracą głosu i że można w ten sposób zmienić obecną sytuację. Nowoczesna, która rokowała nadzieje na główną partię opozycyjną ma tylko 9% i od ostatniego sondażu nie wzmocniła swej popularności. Przyczyną są błędy polityków Nowoczesnej, na czele z irracjonalnym urlopowym wyjazdem Petru w samym centrum protestów opozycyjnych w sejmie, których Nowoczesna była pierwotnie inicjatorką. Do sejmu wedle sondażu wejdą też mniejsze partie – PSL, SLD i Razem. Kukiz'15 też osłabł mając teraz tylko 8%.

PiS zaczyna zatem mieć problemy w sondażach mimo silnej propagandy w całkowicie zawłaszczonych państwowych mediach i mimo programu 500+, którego hojność ciężko mu będzie powtórzyć, aby znów zyskać większe poparcie. Pytanie co zrobi PiS? Ewentualne dalsze zamachy na demokrację wydają się mało możliwe na dłuższą metę. Silny opór społeczny w razie kolejnych działań w stylu pacyfikacji Trybunału Konstytucyjnego jest nie tylko możliwy, ale wysoce pewny.

Czy efekt Tuska będzie się trzymał i PO wzniesie się na fali zyskując większe niż PiS poparcie? Pewne jest w dużej mierze to, że PiS już znacznie częściej będzie słabszy w sondażach (poniżej 30%). Natomiast sukces PO będzie zależał od niepopełniania błędów wizerunkowych i od aktywności na scenie politycznej. Po przegranych wyborach parlamentarnych PO zachowało się strasznie kapitulancko. Dało sobie wmówić mediom, że przegrana z dobrym wynikiem po dwóch kadencjach rządów to niewyobrażalna klęska. Tymczasem to była zwykła przegrana i najwyższy czas, aby się z nią pogodzić i walczyć dalej.

 

 

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

14 Odpowiedź na “Stało się! Wedle sondażu IBRIS przewaga PiS nad PO to tylko 2%”

  1. Ha ha. Czyli antyislamska histeria jest teraz modna na tyle, że ludzie pytani przyznają, się że sympatyzują z Wildersem ale w głosowaniu byli już bardziej umiarkowani. Czyli polityczna poprawność inaczej. No i kto by pomyślał

 1. Nie moge patrzeć na jednych i drugich . Mam nadzieję że do wyborów pojawi się jakaś nowa siła polityczna.  
   

  1. Ja nie moge patrzeć na wszystkich uczestników teatru politycznego utrzymywanego za nasze pieniądze. Na razie nie ma realnej siły by zmienić ten układ, bo KUKIZ 15 wbrew temu co mówi, robi wzorem dawnego PSL, zostają wszelkiej maści narodowcy, ale nie widzę u nich jakiś przywódców. Na moją partię której sympatyzowałem nie mam co liczyć, dogorywa  mam na myśli Konfederację Polski Niepodległej…

   1. Narodowcy to w zdecydowanej większości klerykałowie. Dziękuje za nich bardzo. Dla mnie osoba która wierzy w dziadka z brodą jest jak 5-letnie dziecko wierzące w krasnoludki czy rusałki(co można usprawiedliwić ze względu na wiek). Kopaczowa liżąca starego dziada po łapach i wierząca że jest on nastepcą Chrystusa na Ziemi to taka właśnie 5-latka . Osobiście jestem w stanie zaakceptować tylko panteistyczną wiarę w energię kosmiczną w stylu Mocy z SW oraz możliwość istnienia cywilizacji pozaziemskich(na co jest ogromne prawdopodobieństwo) o których wspominał już G.Bruno. Wszyscy inni wyznawcy to takie 5 letnie dzieci bawiące się w piaskownicy i nie potrafiące wydorośleć. 

     

    1. możliwość istnienia cywilizacji pozaziemskich (na co jest ogromne  prawdopodobieństwo)

     .

     Nie wiadomo, czy duże, czy mało. I możliwe, że się nigdy nie dowiemy, bo odległości są za duże, a prędkość światła za mała. Jeżeli istnieją obce cywilizacje, to mogą być na tyle daleko, że informacja od nich dotrze do Ziemi, gdy nasz układ słoneczny będzie już konał. Z drugiej strony możliwe, że odebraliśmy już sygnał od kosmitów, ale nawet się nie zorientowaliśmy. Możliwe jest, że nawet, gdy będziemy pewni istnienia inteligentnych kosmitów, nie będziemy się w stanie z nimi skontaktować. Czy istnieje w ogóle jakaś na tyle ogólna informacja, którą bylibyśmy w stanie przekazać kosmitom?

  1. Doplaty faktycznie moga sie skonczyc albo obnizyc, wiec ludzie racjonalnie mysla, "dlaczego mam sie pozbawiac doplat" przez tego konusa. I to nie jakies emocjonalne zdarzenia decydują   o wynikach tylko finansowe zdarzenia, te potencjalne. Wg mnie ludzie potrafią  liczyc i wiedzą  ze wyjscie z Unii to klęska dla Polakow. Z tego wzgledu ze tracimy prawo do pracy na europejskim rynku i Polak znow bedzie smieciem w Europie. 

   Dzis Polak wie, ze jak nie uda mu sie załapac na ciepłą posadke jak Misiewicz, to zawsze moze pojechac do innego kraju i dorobic. Po wyjsciu z Unii ta mozliwosc zostanie powaznie utrudniona, bedziemy zdani na pracę na czarno, nielegalne pobyty, indywidualne umowy, zebranie o prawa. Obrzydzanie Unii i ewentualne wystąpienie z Unii to bedzie dramat finansowy dla wielu Polakow. I to wg mnie jest najwiekszy argument opozycji: konus chce nas/was pozbawic prawa do pracy w Europie. Reszta to tylko emocje. Polak biedzie w Eoropie obywatelem III-ciej kategorii.

    

 2. Z sadazami trzeba byc ostroznym. W USA wszystkie sadaze  wskazywaly na poraszke Republikanow i Trumpa  ktory legalnie  wygral pomimo tego ze ptrzymal nieco mniej glosow niz rywal.

  1. Czy w USA prezentują dwa sondaże, jeden z samymi głosami, a drugi po przeliczeniu wg systemu "the winner-takes-it-all"? Uczciwie byłoby publikowac dwa sondaże.

   1. Publikują jeden, bo jak do tej pory tylko 2 razy się zdarzyło że wybory wygrał ten co dostał mniej głosów ( Bush młodszy i Trump)

  2. Sondaże pokazywały że w skali kraju wygra Clinton i to się sprawdziło bo dostała 3 mln głosów więcej niż Trump. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście + szesnaście =