Teoria ewolucji jako szczepionka przeciwko błędom myślenia. Bartosz Borczyk i Jacek Tabisz

 

Czy możemy być lepszymi wyborcami i politykami dzięki znajomości naszych ewolucyjnych uwarunkowań i atawizmów? Jak najbardziej. Porozmawiajmy na ten temat z dr Bartoszem Borczykiem. Znajomość tworzącej się przez miliardy lat ewolucji (wszak nasi przodkowie byli nie tylko ludźmi) natury człowieka pozwoli nam uniknąć manipulowania nami poprzez wzbudzanie instynktownych wyborczych reakcji. 

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

7 Odpowiedź na “Teoria ewolucji jako szczepionka przeciwko błędom myślenia. Bartosz Borczyk i Jacek Tabisz”

 1. Nie, jednak później się nawymądrzam  :)))   bo muszę sobie przypomnieć szczegóły, słuchałam rano i muszę na nowo zebrać myśli.

 2. Ale tytułu nie rozumiem. "Teoria ewolucja jako szczepionka przeciwko błedom myslenia". ? Najpierw by trzeba wyrzucic "teoria". Zostaje "Ewolucja jako szczepinka …". Potem ta nieszczesna szczepionka. Chyba bardziej jako bron.

  "Ewolucja broni sie przeciwko błedom myslenia". 

  Potem te "błedy myslenia". No chyba nie, w dyskusji jest moze ze niektore decyzje trzeba podjac błyskawicznie, bez "myslenia". Mysle jako takie nie jest błedne, po prostu albo nie ma czasu, albo trzeba było sie zabezpieczyc przeciwko  własnemu mozgowi. Co by było ze mozg nagle doszedł do wniosku (albo został oszukany), i był w stanie tak pokierowac, ze zeby przestac oddychac? Ja bym zakonczył ze:

  "Ewolucja nie dopusciła  (głowny)  mozg do bezwzglednej władzy wykonawczej."

  Prawdopodobnie w wielu sytuacjach decyduje mozdzek, czy mozg gadzi. Czyli nie ta supermyslaca duza czesc mozgu. Reakcje te nazywamy instynktownymi.

   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedem + siedemnaście =