Żarynowe kłamstwo

 

Senator Jan Żaryn z PiS pokusił się o napisane stanowiska w sprawie wydarzeń marcowych w 1968 roku. Boleje w nim (stanowisku) senator, że tylu Żydów musiało wtedy wyjechać z kraju i przeprasza za to. Przeprasza jednak w imieniu złych komunistów, którzy tę krzywdę Żydom wyrządzili. 

 

 

Zatem w dużym skrócie i uproszczeniu: postawy antysemickie nie narodziły się w 68 roku. Wyhodowała je skrajna, przedwojenna prawica i padało to na podatny grunt. To ona wymyśliła getta ławkowe na uczelniach. Zwolennikiem takich postaw jest dzisiaj senator Żaryn. Te, przedwojenne działania wspierał mocno kler katolicki. 


W czasie II Wojny efektem antysemityzmu było szmalcownictwo i pogromy. Jak wiadomo Żydzi byli także niechętnie widziani w zbrojnym podziemiu. Jedynie lewicowa Armia Ludowa przyjmowała ich w swoje szeregi. Marek Edelman był partyzantem Armii Ludowej. Skrajni nacjonaliści w czasie II Wojny nie zmienili swojego nastawienia do Żydów, a działalność Brygady Świętokrzyskiej jest tego dowodem. Wielu „wyklętych”, także po wojnie, polowało na Żydów. W czasie II Wojny kościół katolicki generalnie sprzyjał postawom antysemickim.


Wytworzyła się zatem, przez dziesiątki lat, dość powszechna niechęć Polaków do Żydów. Skrajne, prawicowe partie i organizacje ponoszą za to odpowiedzialność. W 1968 roku PZPR, szukając winnych niepowodzeń gospodarczych, wskazała Żydów jako sprawców tych kłopotów. Skorzystała z antysemickiej kalki stworzonej przez prawicę. Marcowa, antysemicka heca nie natrafiła na opór społeczny. Wyjeżdzający z Polski Żydzi opuszczali kraj w samotności i przy obojętności większości społeczeństwa. Idąc śladem myślenia Żaryna w Polsce, można powiedzieć, było wtedy bardzo dużo komunistów. Kościół jak zwykle milczał czyli sprzyjał komunistom.


Teraz z antysemickiej kalki postanowiło skorzystać PiS. I znowu sporej części Polaków (komunistów?) to się podoba. Sondaże PiS nie spadają. Społeczeństwo jest ponownie karmione prawicowymi kłamstwami o tym, że Żydzi chcą nam zabrać majątek. Sprawcy skandalu mają się dobrze, twierdzą że tak trzeba, bo to spaja naród i broni jego godności. Kościół jak zwykle milczy. Krzyczy wtedy gdy jego interes jest zagrożony.


Co z tego wynika?. Antysemityzm w naszej historii najnowszej należy przypisać nacjonalistycznej prawicy, choć jego zwolennicy są i na lewicy. Teraz senator Żaryn, wielki zwolennik skrajnej prawicy, czyli także spadkobierca antysemityzmu bije się, za grzechy narodowców, w piersi komunistów. Liczy, że ciemny lud to kupi. Tak to właśnie wygląda manipulacja historyczna dzisiejszej prawicy, od której dawniejsi komuniści mogliby się uczyć. 


Czesław Cyrul

O autorze wpisu:

Czesław Cyrul jest znanym publicystą lewicowym, prowadzącym między innymi popularny blog w Gazecie Wrocławskiej - http://blogi.gazetawroclawska.pl/czeslawcyrul/ . Jest członkiem SLD, pełnił między innymi funkcję przewodniczącego oddziału wrocławskiego tej partii, od 2016 roku jest członkiem Rady Krajowej.

16 Odpowiedź na “Żarynowe kłamstwo”

 1. Sprawa Zydow na terenie Polski nie jest taka prosta. To nie jest efekt ostatnich lat czy dziesiatek lat. Zydzi w Europie/Polsce to przeciez efekt wielowiekowy. Trzeba rozroznic Europe i USA. USA z definicji jest krajem wielonarodowosciowym i tam nic dziwnego ze sa okregi bardziej zydowskie, polskie czy hispanics. Ale nikt tam raczej nie pozwoli na stworzenie stanu/autonomii  Israel, czy Polska (chyba). Jak Kalifornia chce sie odlaczyc, to raczej mentalnie, a nie narodosciowo. Natomiast w Europie mniejsze  narody sie obawiaja ze Zydzi nagle sobie zazycza  autonomii (poprzez zasiedzenie, jeden sie zasiedzial a wlasciwe zawiesil w sejmie i nikt go nie ruszy) . Rowniez obecny stan w Europie gdzie Zydzi sie zasiedzieli jest problemem, bo nie traca z pokoleniami swojej zydowskosci i to powoduje ze Polak nie czuje, ze mieszka w Polsce tylko w Polsce zarzadzanej przed obcych (np. Zydow). Moze to byc nawet cudowne zarzadzanie, ale to sa "obcy". Inne nacje po kliku pokoleniach traca swoje dawne sentymenty, ale Zydzi nie, zawsze gdzies tam wyciagna menorke i krola Dawida. Wtedy czlowiek sie czuje, czy rzadza nami jakies reptile a nie Polacy. A PiS? PiS jest bardzo zydowski i pro-zydowski pomieszany jednak z religianckim polactwem, i surfuje na nacjonalistycznej fali, jednoczesnie wyprowadza gruba forse do Izraela (majstersztyk).  Wiec niech Pan nie placze i nie przejmuje tym zwalaniem winy na komunistow.  Szkoda czasu na Zaryna. 

  1. Była "Ala Wilk" z Putinem, jest "Lucyan" z Żydami.

   Zapraszamy też wierzących w dominację ukrywających się w oceanach kosmitów, wyznawców uduchowionych bakterii rządzących ludzkością z odległej galaktyki oraz miłośników serka brie (ta pleśń z pewnością ma ukryte intencje).

   1. Dokładnie. Ser Brie ganiał ostatnio mnie i nasze koty po całym mieszkaniu. Czasem zatrzymywał się, aby łączyć się z centralą. A bardziej na serio – Lucyan udowadnia, że uprzedzenia wobec Żydów nie są niestety domeną tylko części prawicy czy katolików, 

     1. NIe wiem, jakie są Twoje deklaracje. Zaobserwowałem u Ciebie trochę antysemickich detali. Ja lubię i badam kulturę arabską, turecką, irańską, czego są tu przykłady. Nie jestem uprzedzony wobec żadnej grupy etnicznej, w przeciwieństwie do Ciebie (Twoje aluzje do Żydów). Prócz tego pisałem tu o kulturze indyjskiej, indonezyjskiej, malijskiej, gambijskiej, koreańskiej. Każdy może przejrzeć i stwierdzić, czy mam jakiekolwiek uprzedzenia na tle etnicznym. W przeciwieństwie do Ciebie Benbenku (Żydzi, antysemityzm) nie mam.

     2. Wzorowy multikulturalista. Nie zapomnij dodać że jesteś też bardzo skromny poklepując się po plecach. 

    1. Ja tylko napisałem  swoja wersje, czy to jest "uprzedzenie"? To jest takie samo uprzedzenie jak uprzedzenie Brytyjczykow do Polakow ktorzy zajmują i przejmują całe  wsie w Wlk. Brytanii. Tyle ze Brytyjczycy to z definicji sie do tego pchali. Skoro chcieli  miec Empire to trudno aby do siebie nie wpuszczali czesci członkow Empire. Ale widac i to im sie przejadło, towarzystwa z Unii weszło za duzo i mamy Brexit.  Dawnej to były to raczej procesy mało pokojowe, nacja X najezdzała nacje/plemie Y, mordowała  mezczyzn, zwykle zabierała kobiety. Dzis te procesy sie dzieja bardziej pokojowo i poprzez zasiedzenie. Tu nie chodzi o zadne "uprzedzenie" do kultury, tylko "uprzedzenie do przejmowania  panstwa  (i ziemii)". A jesli  chodzi o Izrael to jestem jak najbardziej za, nawet bym wywalił tych wszystkich  Arabow, skoro jest problem z pokojowym wspołistnieniem. Arabowie mają potezne połacie  ziemii do mieszkania, wiec nic im by sie nie stało  gdyby sie przeprowadzili obok. Tylko nie rozumiem dlaczego Polska ma łozyc na ten Izrael grubą forse, a Watykan+redemptorysta zabiera dziesiecine. 

      

    2. "Ser Brie ganiał ostatnio mnie i nasze koty po całym mieszkaniu. Czasem zatrzymywał się, aby łączyć się z centralą."

     😀 😀 😀

     Omal się kawą nie zakrztusiłam.

    1. Obrazil sie. Faktycznie, miejscami mozna traktowac to jako twierdzenie, ze (1) Zydzi dązą czy tez bedą dazyc do autonomi w krajach gdzie mieszkają (2) Zydzi to reptile (3) Zydzi są problemem bo sie nie asymilują (nie tracą zydowskosci w 13-stym pokoleniu). Ale (1) mają Izrael wiec dązenie  do autonomii powinno byc bez sensu (2) reptilami oczywiscie nie są, rownie  dobrze Estonczyk, Lotysz czy Litwin  mogłby  powiedziec ze Rosjanie są reptilami (3) w demokratycznym panstwie  każdy  moze pielegnowac swoja narodosciowosc ile pokolen chce, to nie wina Zydow, ze Polakow pozbawiono dawnych wierzen i narzucono judaizm lajt zwany chrzescijanstwem (4) z tym zasiedzonym i wiszącym w sejmie to był żart.

 2. Czy mógłby Pan odwołać się do jakichś źródeł (tylko nie autorstwa Grossa), jak robi to chociażby Leszek Żebrowski. Jeśli w takim temacie nie powołuje się Pan na żadne źródła, to jest to dla mnie brak kompetencji. Porusza Pan temat Brygady Świętokrzyskiej, marca 1968, antysemityzmu zaledwie w sześciu krótkich akapitach i wszystko po to, aby na końcu uderzyć w niby prawicową partię PiS.

  Ad persona Na końcu napisał Pan, że komuniści mogliby się uczyć od PiS, więc niech się Pan uczy.

 3. Zatem w dużym skrócie i uproszczeniu: postawy antysemickie nie narodziły się w 68 roku. Wyhodowała je skrajna, przedwojenna prawica i padało to na podatny grunt.

  I czemuż to "światła" lewica PRL-owska, która regularnie wieszała psy na przedwojennej Polsce i jej prawicy, wzięła z niej przykład, dając upust antysemickim fobiom, zamiast zrobić raczej coś odwrotnego i pokazać, że nie usprawiedliwia się własnych błędów szukaniem urojonych  "spiskowców"? 

  1. Ponieważ potrzebowała społecznego poparcia. Nie inaczej niż dzisiejsza partia rządząca. Stąd słusznie wytykane podobieństwo stylu sprawowania władzy.

 4. Pan Żaryn wbrew pozorom jest wzorowym uczniem PRLowskiej podstawówki i nic ponad to.Zradykalizował sie jak już się to opłacało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × cztery =