Gdyby nie Kościół, nie byłoby homofobii. Agata Teutsch, Jej Perfekcyjność, Bartłomiej Przybylski

Opinie organizatorów i organizatorek Marszów Równości i Parady Równości w Warszawie.
Jakie są źródła naszych uprzedzeń w stosunku do osób nieheteronormatywnych (LGBT)? Co należałoby poprawić, by świadomość społeczna w tym temacie osiągnęła nieemocjonujący poziom, a ludzie kierowali się ludzką empatią w relacjach z nimi? Jaką rolę w nietolerancji dla odmienności pełni czynnik religijny?

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

4 Odpowiedzi na “Gdyby nie Kościół, nie byłoby homofobii. Agata Teutsch, Jej Perfekcyjność, Bartłomiej Przybylski”

  1. Sprawa nie jest taka prosta, na pewno postawa (polsko-rzymsko-katolickiego) Kosciola jest jednym z czynnikow ktory podjudza homofobiczne reakcje. Ale jest to tez wynik opoznienia mentalnego polskiego społeczenstwa. W Anglii, gdzie nie mieli katolikow, tez chcieli „leczyc” (lata 1950-60) ludzi homo i ich bohater narodowy Alan Turing nie wytrzymał szczucia i popełnił samobojstwo. Dzis głowa koscioła anglikanskiego oficjalnie przeprasza za tamte czasy. W krajach byłego ZSRR tez jest pogarda dla ludzi HBLT mimo ze koscioł tam niewiele znaczy. Opoznienie cywilizacyjne.
    Podejrzewam, ze i w Polsce wielu młodych ludzi popelnia samobojstwo bedąc zaszczutym przez koscioł. W Polsce za 50 lat koscioł tez bedzie przepraszał za swoją postawe i tych wszystkich Oko i jemu podobnych.
    Paradoksalnie to własnie wsrod kleru jest najwiecej homo i siedzą cicho jak trusia, w obawie o swoje przywileje i gniew tlumu. Dopoki siedzą cicho to mogą sobie uprawiac seks, według polsko-wałesowskiego modelu: za murem (koscielnym, klasztornym), byle sie nie eksponowali.
    Za 500 lat historycy napiszą: Koscioł Katolicki to jedyna organizacja, ktora w czasach sredniowiecza dała azyl/schronienie osobom nie-hetero.

  2. Kolega się wyrabia. Bardzo glebokie przemyślenia. Ja myślę, że problemem jest stadność i kult przeciętności, nie docenianie ekspresji jednostek. No i ta polska uzbrojona mentalność, jakby trzeba się we wszystkim trzymać razem bo nas zruszczą czy zgermanizują…

    1. Z tym trzymaniem się razem, to raczej mamy w wielu sprawach sobiepaństwo, ale bez doceniania ekspresji jednostek poza swoją własną. Czyli stadność bez współpracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *