• sobota, 16 stycznia 2021 r.

Obyczaje szabasowe…i jak je obejść? Patrycja Pogoda

Prawowierni Żydzi świętują szabas (szabat), nawet obecnie w Polsce (choć niewielu). Jakie są nakazy i zakazy związane z tym dniem odpoczynku? Co wolno, a czego nie? Czy można te "restrykcje" jakoś obejść i co na to wszystko Pan Bóg? Patrycja Pogoda jest absolwentką judaistyki na UJ, członkinią niereligijnej społeczności żydowskiej w Krakowie i znawczynią tematyki judaistycznej. Rozmowa na skypie z red. G. Romanem.

Podobne materiały

6 komentarzy

 1. Robert
  14 listopada 2020 at 18:47 - odpowiedz

  Miły lekki materiał, jednak drwin zdecydowanie zabrakło. Gusła spod znaku krzyżyka są tu znacznie godziwej traktowane.

  • GrzegorzR
   GrzegorzR
   16 listopada 2020 at 19:46 - odpowiedz

   Proszę zauważyć, że to jest program z udziałem Gościa, a nie wykład. To on (ona) decyduje, co chce przekazać. Redaktor tylko zadaje pytania. Taka formuła.

   • Robert
    16 listopada 2020 at 20:44 - odpowiedz

    oczywiscie, że to wywiad z gosciem i parsknąć w twarz może nie wypada.

    całkiem niedawno kpił Pan (i bardzo słusznie) z infantylnego opisu stworzenia świata w mitologii chrześcijańskiej. teraz miła gość nie otrzymuje ani pytanka jak to jest z tą logiką w pismach.

    proszę pamiętać, że zabobon to zabobon- nieważne czy judajski, islamski czy chrześcijański.

    serie programów "co nowego w kalendarzu… judajskim/islamskim " też by była baardzo zabawna i ciekawa.

    • GrzegorzR
     GrzegorzR
     17 listopada 2020 at 07:56 - odpowiedz

     teraz miła gość nie otrzymuje ani pytanka jak to jest z tą logiką w pismach.”

     Ponieważ nie był to program o pismach, a o obyczajach szabatowych. Będą następne programy z tą panią również na temat pism świętych. Przyjdzie okazja zadać i takie pytania. Proszę nas oglądać.

     „kpił Pan (i bardzo słusznie) z infantylnego opisu stworzenia świata w mitologii chrześcijańskiej.”

     Trzeba było uważniej tego słuchać. Mówiłem tam, że ten (wykpiwany) opis stworzenia jest i chrześcijański, i żydowski.

    • Lucyan
     17 listopada 2020 at 17:05 - odpowiedz

     Przecież chrzescijanstwo to herezja judaizmu (judaizm na eksport, dla gojow), wywodzi się z judaizmu. Tak samo islam, wziął judaizm, ale wywalił co żydowskie i zostawił swoja interpretacje żydowskich opowiesci, judaizm czy islam, Abraham  i Sara, czy Abraham i Hagar, Izak czy Ismail, etc. Czym sie rożni judajski opis stworzenia swiata od islamskiego czy chrzescijańskiego? Jak ktos się smieje czy kpi z judajskich mitow, to smieje sie rownoczesnie z islamskich, i chrzescijańskich. Jak słuchamy jakichs indiańskich wersji stworzenia to się usmiechamy (a nie kpimy). Tak samo trzeba traktowac abrahamowe mitologie. Rożnica jest taka, że nikt nam na serio nie wciska indiańskich mitow, a lokalną wersje mitologii abrahamowej  już tak.

     Ciekawy byłby progam "jak dzisiejszy chrzescijanie(kat ?) chcą pożenic indianskie paciamamowe mity ze swoimi" – z prasłowiańskimi im się nie udało, trzeba było wyrżnąć, a zwyczaje niektore przerobic na swoje, ale teraz mamy historię dziejącą sie na żywo – swietne dla religioznawcow. 

 2. Lucyan
  15 listopada 2020 at 15:47 - odpowiedz

  Ostatnio w Wyborczej było o tym kiedy chłop zabija rosół kurę, wtedy gdy chłop chory, albo kura chora. Ale o tym czytałem już dawno w “Przy szabasowych świecach”. To kto właściwie je tę kurę, kto zawłaszczył kurę, czy polscy chłopi to żydzi?

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *