Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów od wielu lat udziela ślubów humanistycznych. Teraz, gdy do władzy wracają politycy PO, wrócimy do rozmów o pełnej ich legalizacji. Tymczasem zapraszamy…
Czytaj dalej Ślub humanistyczny Danieli i BartoszaBlog
Kompozytorzy z Poznania i z Wrocławia
Tradycją festiwali Musica Electronica Nova są koncerty poświęcone prezentacji osiągnięć kompozytorów zrzeszonych we wrocławskim oddziale Związku Kompozytorów Polskich. Zawsze chętnie przychodzę na te koncerty,…
Czytaj dalej Kompozytorzy z Poznania i z WrocławiaPłyta Transfiguration Fudalarot Duo
To już kolejne przedsięwzięcie fonograficzne Wojciecha Fudala i Michała Rota które szturmem zdobywa szufladę odtwarzacza CD i nie chce już tego miejsca opuścić. Nawet…
Czytaj dalej Płyta Transfiguration Fudalarot DuoStrauss i Beethoven
Minęło Święto Niepodległości i Narodowe Forum Muzyki zaprosiło nas (12.10.22) na ciekawy koncert wypełniony muzykę Ryszarda Straussa i Ludwiga van Beethovena. Grała NFM Orkiestra…
Czytaj dalej Strauss i BeethovenPiotr Anderszewski i fortepian dobrze strojony
Solowy recital Piotra Anderszewskiego we wrocławskim NFM, jaki odbył się w listopadowy czwartek (10.11.22) wywarł na mnie niezapomniane wrażenie. Nie brakuje krytyków muzycznych i…
Czytaj dalej Piotr Anderszewski i fortepian dobrze strojonyTolkien, mity i współczesne seriale
Twórczość J.R.R. Tolkiena stanowiła rewolucję w literaturze. Urodzony w Południowej Afryce, brytyjski autor zapragnął przywrócić naszym czasom literaturę epicką, opartą na micie, po części nowo…
Czytaj dalej Tolkien, mity i współczesne serialeBach z Bach Collegium Japan
Zdarzają się koncerty, które nim nadejdą zwiastują wielkie, muzyczne święto. Krytyk muzyczny musi się przed nimi polewać kubłami zimnej wody, aby cokolwiek po nich…
Czytaj dalej Bach z Bach Collegium JapanNarodziny klasycyzmu
Średniowiecze było nazwą pejoratywną. Oznaczało ono czas pomiędzy wielkimi epokami – starożytnością i renesansem. Zdaniem wielu humanistów ów czas był nijaki, barbarzyński i mroczny.…
Czytaj dalej Narodziny klasycyzmuMicrologus w Poznaniu
Ensemble Micrologus, zespół kierowany od wielu lat przez wybitną mediewistkę, harfistkę i śpiewaczkę Patrizię Bovi, jest bez wątpienia jednym z głównych punktów odniesienia jeśli…
Czytaj dalej Micrologus w PoznaniuTan Dun i wodna muzyka
W tym sezonie jesteśmy przez NFM rozpieszczani, gdyby oceniać rzeczywistość po programie obecnego sezonu tej wrocławskiej placówki, słowo „kryzys” byłoby ostatnim przychodzącym na myśl.…
Czytaj dalej Tan Dun i wodna muzykaKrólewska orkiestra we Wrocławiu
Imperium Brytyjskie, które w XIX wieku odstawało od Austrii i krajów niemieckich jeśli chodzi o wspieranie własnych kompozytorów i zespołów muzycznych, po Drugiej Wojnie Światowej…
Czytaj dalej Królewska orkiestra we WrocławiuWrocławscy Filharmonicy otwierają sezon bardzo romantycznie…
Muzyka romantyzmu całkowicie zdominowała pierwszy koncert tego sezonu Wrocławskich Filharmoników. Orkiestra grała pod batutą swojego szefa artystycznego, Maestro Giancarlo Guerrero. Zaczęło się od utworu,…
Czytaj dalej Wrocławscy Filharmonicy otwierają sezon bardzo romantycznie…Dwie romantyczne symfonie i barokowcy
Skończyła się Wratislavia Cantans, która obok typowych i doskonałych koncertów muzyki dawnej zawierała ważne i ciekawe akcenty ukraińskie. Zwłaszcza oratorium Wyraj Ołeksandra Szymko wywarło…
Czytaj dalej Dwie romantyczne symfonie i barokowcyRequiem dla Bohaterów Ukrainy
Na zakończenie Wratislavii Cantans 57 (18.09.22) usłyszeliśmy oratorium Wyraj autorstwa Ołeksandra Szymko. Utwór opierał się na tekstach liturgicznych i ludowych i sądzę, że miał…
Czytaj dalej Requiem dla Bohaterów UkrainyCavalieri i pierwsze oratorium
Premiera Rappresentatione di Anima, et di Corpo Emilia de’Cavalieriego miała miejsce w Santa Maria in Valicella, w Rzymie, w roku 1600. Kompozytor, jak miał…
Czytaj dalej Cavalieri i pierwsze oratoriumMuzyczne spotkanie Mahlerów
Kolejny koncert Wratislavii Cantans 57 (16.09.22) został całkowicie wypełniony muzyką Mahlerów – Gustava i jego małżonki Almy. Wykonawcami byli Agata Zubel i NFM Orkiestra…
Czytaj dalej Muzyczne spotkanie MahlerówOrgany XXI wieku
Bardzo się ucieszyłem, że na 57 edycji Wratislavii Cantans mieliśmy cały koncert poświęcony muzyce na organy solo (15.09.22). Z uwagi na covidową przerwę można…
Czytaj dalej Organy XXI wiekuDyktator muzyki francuskiej
Chcielibyśmy, aby ludzie tworzący arcydzieła sztuki byli równie wspaniali, jak ich dzieła. Tymczasem platońska jedność piękna, dobra i prawdy istniała chyba tylko w głowie…
Czytaj dalej Dyktator muzyki francuskiejBali odc. 43: Małpi las
Małpi Las jest istotną częścią miejscowości Ubud, będącej kulturalną stolicą hinduistycznej wyspy Bali. Wielki epos Ramajana sprawił, że hinduiści otaczają czcią nie tylko krowy, ale…
Czytaj dalej Bali odc. 43: Małpi lasBeethoven zadedykowany pamięci królowej Elżbiety II
Zadedykowany też nowemu królowi Wielkiej Brytanii, Karolowi III. Jak dowiedzieliśmy się od Sir Johna Eliota Gardinera, który poprzedził wykonanie Missa Solemnis Beethovena krótką przemową,…
Czytaj dalej Beethoven zadedykowany pamięci królowej Elżbiety IINie tylko dyrygenci…
Oględnie mówiąc – nie tylko dyrygenci! Ale zanim wyjaśnię powyższy tytuł, muszę wspomnieć, że trzeciego dnia 57 edycji Wratislavii Cantans (11.09.22) wszyscy moi znajomi…
Czytaj dalej Nie tylko dyrygenci…Wratislavia Cantans 57 i rozległa prezentacja ukraińskiej muzyki chóralnej
Zaczęło się jedno z najważniejszych świąt muzycznych nie tylko we Wrocławiu i nie tylko w Polsce. Wrzesień 2022 roku przyniósł nam 57 już odsłonę…
Czytaj dalej Wratislavia Cantans 57 i rozległa prezentacja ukraińskiej muzyki chóralnejNowy humanizm Jacka Tabisza. Spotkanie autorskie w Sopocie
Nowy humanizm to fascynujący temat. Możemy obserwować, w jakim kierunku chcą ewoluować ludzie, których etyka wyrasta z ateistycznego odrzucenia dogmatów i naukowej refleksji nad naturą…
Czytaj dalej Nowy humanizm Jacka Tabisza. Spotkanie autorskie w SopocieOrgany w gabinecie dr Caligari
W sierpniową środę, w samym sercu lata (10.08.22), kiedy większość melomanów zażywa spacerów w Sopocie, usłyszeliśmy kolejny koncert z cyklu Kino Organowe NFM. Na…
Czytaj dalej Organy w gabinecie dr CaligariNosferatu w NFM
Stało się, obok ludzi zaczęły przychodzić na koncerty wampiry. A raczej wampirzyce, ubrane w gustowne czarne i czerwone suknie z koronkami. Jednak, na zachlapanych…
Czytaj dalej Nosferatu w NFMZapraszamy na sopockie spotkanie z autorem Nowego Humanizmu
Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów i Wydawnictwo Bez Maski zapraszają na spotkanie autorskie z Jackiem Tabiszem wokół książki „Nowy humanizm. W stronę nowego wspaniałego świata bez ideologii”.…
Czytaj dalej Zapraszamy na sopockie spotkanie z autorem Nowego HumanizmuWielka symfonika w środku lipca
Lipiec zazwyczaj jest nieszczęściem dla melomanów, zwłaszcza tych, którzy latem pracują i nie mają dwumiesięcznego urlopu (czyli dla zdecydowanej większości śmiertelników). Dlatego duże koncerty…
Czytaj dalej Wielka symfonika w środku lipcaMetropolis na organy i didżeja.
W Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu rozpoczęła się letnia odsłona tegorocznego Kina Organowego. Co ciekawe, karteczka reklamowa całego przedsięwzięcia jest tak urokliwa, że powiesiłem…
Czytaj dalej Metropolis na organy i didżeja.Szukamy tłumacza
Stowarzyszenie PSR szuka tłumacza polsko-ukraińskiego. Chcielibyśmy wydać nasz kalendarz również w wersji ukraińskiej. Za tłumaczenie zapłacimy zgodnie z cenami rynkowymi. Propozycje prosimy zgłaszać na adres…
Czytaj dalej Szukamy tłumaczaKristian Bezuidenhout gra młodych Bachów!
Zakończenie sezonu artystycznego Wrocławskiej Orkiestry Barokowej (26.06.22), kierowanej przez znakomitego wiolonczelistę i dyrygenta Jarosławia Thiela okazało się jednym z największych wydarzeń sezonu i chyba…
Czytaj dalej Kristian Bezuidenhout gra młodych Bachów!Szymanowski, Mozart i legendarna pianistka na zakończenie sezonu
Bardzo miło było usłyszeć sporą porcję muzyki Karola Szymanowskiego na zakończenie sezonu NFM Filharmonii Wrocławskiej (22.06.22). Ale nie była to jedyna atrakcja pożegnania Wrocławskich…
Czytaj dalej Szymanowski, Mozart i legendarna pianistka na zakończenie sezonuZjazd Delegatów Humanists International w Glasgow 2022
W dniach 3-5 czerwca 2022 roku odbył się w Glasgow coroczny zjazd delegatów Humanists International. Jest to jedna z najstarszych organizacji humanistycznych na świecie,…
Czytaj dalej Zjazd Delegatów Humanists International w Glasgow 2022Mahler na Manhattanie, Manhattan we Wrocławiu
Tak mniej więcej wyglądał ostatni koncert NFM Orkiestry Leopoldinum w bieżącym sezonie (12.06.22). Na szczęście w NFM przez wakacje sporo się będzie działo, co…
Czytaj dalej Mahler na Manhattanie, Manhattan we WrocławiuŚladami Zaratustry
W piękne piątkowe popołudnie, ciepłe i słoneczne, zostaliśmy zaproszeni na wyprawę śladami Zaratustry. Nie Zaratustry, którego wyznawcy żyją jeszcze, głównie w Mumbaju, ale Zaratustry…
Czytaj dalej Śladami ZaratustryDvořák lśniący jak Ferrari
Dzisiaj tytuł mojej recenzji jest chyba typowym clickbaitem, ale nie miałem wyboru, gdyż mimo swojej malowniczości oddaje on moje recenzenckie przeżycia z koncertu Kwartetu…
Czytaj dalej Dvořák lśniący jak FerrariTeraźniejszość jest intrygująca!
Minął właśnie ostatni dzień tegorocznego festiwalu Musica Polonica Nova (29.05.22). Nie mogłem być tym razem na wszystkich koncertach, ale cieszę się z tego, co…
Czytaj dalej Teraźniejszość jest intrygująca!Potężne skrzypce i symfonika z mroźnej Finlandii
W piątek (27.05.22) miałem okazję oderwać się od klimatu Musica Polonica Nova i wziąć udział w typowym koncercie filharmonicznym. Gdy brałem bilety dziennikarskie, sądziłem,…
Czytaj dalej Potężne skrzypce i symfonika z mroźnej FinlandiiSchizofreniczna Rosja
Taki mały przegląd zdarzeń, według starszawego frustrata. Część 3. Mariupol, Kijów i inne miejscowości rujnowane przez wyzwolicieli spod ukraińskiego nazizmu, aż cisną się wspomnienia z…
Czytaj dalej Schizofreniczna RosjaKwartludium muzycznych emocji
Gwiazdą drugiego dnia tegorocznego festiwalu Musica Polonica Nova był znany i ceniony zespół Kwartludium. Składa się na niego czwórka muzyków – Dagna Sadkowska grająca na…
Czytaj dalej Kwartludium muzycznych emocjiZaczęła się Musica Polonica Nova!
Niezwykle ważny dla naszego muzycznego wszechświata festiwal wystartował po czteroletniej przerwie, jeśli chodzi o koncerty na żywo. Covid odebrał kompozytorom na długi czas możliwość…
Czytaj dalej Zaczęła się Musica Polonica Nova!Nieszpory Monteverdiego z Andrzejem Kosendiakiem…
W literaturze fantastycznej częsty jest wątek przejścia do innego, najczęściej wspanialszego świata. Mamy zatem Narnię Lewisa czy krainę czarów z Harry’ego Pottera. Wystarczy tylko…
Czytaj dalej Nieszpory Monteverdiego z Andrzejem Kosendiakiem…Adwokat Kościoła i krzywda nieletnich
Dalsze frustracje starszawego osobnika. Taki mały przegląd zdarzeń, według starszawego frustrata. Część 2. Z racji, tj, że jak pokazują ostatnie medialne doniesienia pedofilia, jak było…
Czytaj dalej Adwokat Kościoła i krzywda nieletnichBeethovenowskie trójgranie…
Zawsze jest miło, gdy cały koncert filharmoniczny poświęcony jest muzyce Ludwiga van Beethovena. Obecnie nie ma wcale tak dużo takich koncertów, gdyż muzyka twórcy…
Czytaj dalej Beethovenowskie trójgranie…A w chórze znów brytyjsko…
Niedzielny koncert Chóru NFM (15.05.22) składał się z rozmaitego repertuaru, znów jednakże najmocniej zapisała się w mojej pamięci muzyka brytyjska i angielska. To chyba…
Czytaj dalej A w chórze znów brytyjsko…Pięć wiolonczel, orkiestra i Górecki.
Całkiem możliwe, że najbardziej udanym koncertem jest taki, po którym nie oczekujemy nadzwyczajnych przeżyć, a który nagle okazuje się zachwycający. Tak było w piątek,…
Czytaj dalej Pięć wiolonczel, orkiestra i Górecki.Organowy kalejdoskop z wieku węgla i pary
Wiosna na dobre rozgościła się we Wrocławiu. Drzewa są już od kilku ładnych dni w pełni zielone i bujne od liści. Jakiej muzyką słuchać wiosną?…
Czytaj dalej Organowy kalejdoskop z wieku węgla i paryWszyscy jesteśmy winni – powiedział pan z Argentyny
Taki mały przegląd zdarzeń, według starszawego frustrata. Część 1. „Wszyscy jesteśmy winni – powiedział pan z Argentyny, zwany papieżem – nawiązując do putinowskich zbrodni na…
Czytaj dalej Wszyscy jesteśmy winni – powiedział pan z ArgentynyHerreweghe i magia Mahlera
Kontakt ze sztuką potrafi być naprawdę zjawiskiem katarktycznym. Bywają takie momenty w kontakcie ze sztuką najwyższej próby, gdy cały świat jakby znika i odczuwamy…
Czytaj dalej Herreweghe i magia MahleraWierna małżonka z barokowej opery
Opera „Griselda” Giovanniego Bononciniego, którą mieliśmy okazję wysłuchać w wersji koncertowej we wrocławskim NFM (30.04.22) opowiada o nadzwyczajnie wiernej małżonce króla Gualtiero. Nie będę…
Czytaj dalej Wierna małżonka z barokowej opery75 urodziny Philippe’a Herreweghe we Wrocławiu!
Oczywiście powinienem napisać „między innymi we Wrocławiu”, bowiem wielki belgijski mistrz muzyki dawnej, jedna z najbardziej zasłużonych postaci w przywracaniu naszym uszom i umysłom muzyki…
Czytaj dalej 75 urodziny Philippe’a Herreweghe we Wrocławiu!Marcin ze Lwowa
W niedzielę NFM zaprosił nas na koncert muzyki dawnej do samego serca Wrocławia, czyli do Sali Wielkiej gotyckiego ratusza. Akustyka tej przestrzeni, wypełnionej gotyckimi…
Czytaj dalej Marcin ze LwowaSkrzypaczka i Tytan
Dawno już nie pisałem o wrocławskich filharmonikach. Koncert, który odbył się 22 kwietnia 2022 roku w Sali Głównej NFM rozwiał pewne obawy oparte na plotkach.…
Czytaj dalej Skrzypaczka i TytanZelenka i lamentujący prorok
We Wrocławiu wreszcie zrobiło się ciepło i słonecznie. Ptaki nad fosą rozśpiewały się w najlepsze, zaś wielki gmach Narodowego Forum Muzyki postanowił nie ustępować…
Czytaj dalej Zelenka i lamentujący prorokRozmowa o religii w mojej najnowszej książce
Słowo wstępu. Mam właśnie na ukończeniu książkę „Ciekawość Gauri”. Jest to zwykła powieść, jednym z jej celów jest ukazanie wartości postawy ateistycznej. Dziś przedstawiam Wam…
Czytaj dalej Rozmowa o religii w mojej najnowszej książceOrgany i… fortepian
10 kwietnia 2022 roku odbył się we wrocławskim NFM koncert bazujący na szczególnie niezwykłym połączeniu instrumentów. Organy, będące bez wątpienia królem wszystkich instrumentów, bardzo…
Czytaj dalej Organy i… fortepianIsrael Camerata Jerusalem we Wrocławiu
7 kwietnia 2022 roku we wrocławskim NFM zagościli muzycy z Israel Camerata Jerusalem. Zespół został założony przez Avnera Birona w roku 1983 i z…
Czytaj dalej Israel Camerata Jerusalem we WrocławiuKurpiński Dobrzyński Moniuszko (recenzja CD)
Na płycie związanej z wrocławskim NFM Wrocławskiej Orkiestry Barokowej możemy delektować się symfonicznymi dziełami polskiego romantyzmu. Nagranie zawiera nowości fonograficzne – pierwszy raz nagrana…
Czytaj dalej Kurpiński Dobrzyński Moniuszko (recenzja CD)Johann David Heinichen Drezdeńskie Nieszpory (recenzja płyty)
Oto znów sięgam po nową płytę Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, zespołu związanego z Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Płyta została nagrana w doskonałej akustyce tejże placówki,…
Czytaj dalej Johann David Heinichen Drezdeńskie Nieszpory (recenzja płyty)Nie lękajcie się?
26 marca 2022 roku minął drugi dzień wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Polsce. Z tą wizytą wiązały się wielkie nadzieje nie tylko Polaków, ale…
Czytaj dalej Nie lękajcie się?Ukraina. Po nocy będzie świt
Nastały smutne i tragiczne czasy. Nasi ukraińscy sąsiedzi i przyjaciele padli ofiarą najazdu totalitarnych państw, Rosji i Białorusi. Choć wiadomo było, że Putin snuje mroczne…
Czytaj dalej Ukraina. Po nocy będzie świtKsiążka Nowy humanizm Jacka Tabisza
Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów otwiera serię wydawniczą Biblioteka Racjonalistów, powstającą w ramach Wydawnictwa Bez Maski. Pierwszą książką tej serii jest „Nowy humanizm” wieloletniego prezesa stowarzyszenia Jacka…
Czytaj dalej Książka Nowy humanizm Jacka TabiszaDlaczego ateiści bywają antyszczepionkowcami?
Z wielu stron docierają do mnie protesty i przejawy lekkiego załamania tym, że część ateistów jest aktywnymi antyszczepionkowcami. Nawet moja skrzynka mailingowa jest zarzucana przez…
Czytaj dalej Dlaczego ateiści bywają antyszczepionkowcami?Mars i promieniowanie kosmiczne
Jednym z największych wyzwań dotyczących wyprawy załogowej na Marsa jest promieniowanie kosmiczne. Niedawne trafiłem na stronę SpaceX po polsku, gdzie ten temat jest dość wielostronnie…
Czytaj dalej Mars i promieniowanie kosmiczneKsiążka Andrzeja Koraszewskiego „Skąd się wzięło dobro i zło i kilka innych pytań”
Tę recenzję mógłbym zamknąć w kilku słowach – „mądra i piękna książka”. To jednak nie wystarczy, gdyż książka Andrzeja Koraszewskiego jest ważna i od każdego…
Czytaj dalej Książka Andrzeja Koraszewskiego „Skąd się wzięło dobro i zło i kilka innych pytań”Na ile jesteśmy odmienni, czyli atomy i pusta przestrzeń
W wielu filmach science fiction jest mowa o teleportacji. Dzisiejsze odkrycia pokazują, że na małą skalę jest ona możliwa. Tym niemniej w filmach nie chodzi…
Czytaj dalej Na ile jesteśmy odmienni, czyli atomy i pusta przestrzeńRytm
Rytm jest między innymi kategorią z zakresu estetyki. Mówimy nie tylko o rytmie w muzyce, który jest dość oczywisty, ale również o rytmie w sztukach…
Czytaj dalej RytmKościół zdeprawowany i mamoną silny
Gomora, książka okropna, bo zaczynasz czytać, a potem nie możesz przestać i wszystkie obowiązki leżą. Odpowie ktoś, że to zależy, co kogo interesuje i ksiądz…
Czytaj dalej Kościół zdeprawowany i mamoną silnyŚwiat bez Internetu?
4 października około 17:40 czasu polskiego, internauci zorientowali się, że zawodzi funkcjonowanie Facebooka, Messengera, WhatsAppa oraz Oculusa. Ja sam brałem wówczas udział w dość kontrowersyjnej…
Czytaj dalej Świat bez Internetu?Hipokrates i Inspiration4
Ziemia jest niewielka. To stwierdzi każdy, kto miał okazję lecieć samolotem choć raz w życiu. Nagle okazuje się, że miejsce, na którym ludzkość istniała…
Czytaj dalej Hipokrates i Inspiration4Barok niezwykły, barok wspaniały
Tę recenzję piszę już na walizkach, bowiem niebawem muszę wyjechać, nie mogąc niestety uczestniczyć w ostatnim, niedzielnym dniu Wratislavii Cantans 56. A szkoda, wystąpi…
Czytaj dalej Barok niezwykły, barok wspaniałyLigeti na końcu drogi do nowoczesności
Tytuł recenzji nieprzypadkowy, bo tak właśnie było. Ligeti znalazł się na końcu koncertu i zachwycił. Ale zacznijmy, jak często, od początku. W piątek (10.09.21)…
Czytaj dalej Ligeti na końcu drogi do nowoczesnościFagoty i oboje Mozarta
Czwartkowy koncert tegorocznej Wratislavii Cantans 56 (9.09.21) podobnie jak koncert inauguracyjny składał się jakby z dwóch złączonych ze sobą koncertów. Pierwszy z nich zawierał muzykę…
Czytaj dalej Fagoty i oboje MozartaSmutek i wysublimowanie
W środowy wieczór Wratislavii Cantans 56 (8.09.21) mieliśmy okazję posłuchać koncertu legendarnego Huelgas Ensemble, prawdziwej gwiazdy wykonawstwa muzyki renesansowej. Tytuł koncertu „Sublimacja brzmienia” zapowiadał szczególnie…
Czytaj dalej Smutek i wysublimowanieCzary na Karaibach
Wtorkowy wieczór Wratislavii Cantans 56 (7.09.21) był naprawdę niezwykły. Niejeden czytelnik tu zaprotestuje, twierdząc niebezzasadnie, że wiele wieczorów Wratislavii jest niezwykłych, również w moich…
Czytaj dalej Czary na KaraibachLa Serenissima
Serenissima, czyli najjaśniejsza. Tak mawiano o Wenecji, swego czasu największym mieście Europy, tajemniczo i niedostępnie osadzonym na wyspach. Jeśli chodzi o światło, to morze z…
Czytaj dalej La SerenissimaDzień Beethovena
Niedzielne koncerty Wratislavii Cantans 56 (5.09.21) w całości zostały poświęcone twórczości Beethovena. Innym aspektem je łączącym były wykonania historycznie poinformowane, oraz bez wątpienia sławne zespoły…
Czytaj dalej Dzień BeethovenaKsiężycowy Pierrot, improwizacje i Agata Zubel
Drugi dzień 56 Wratislavii Cantans (4.09.21) to aż trzy ciekawe koncerty. Dzień ten miał też swoją bohaterkę, Agatę Zubel, wybitną kompozytorkę i wykonawczynię muzyki.…
Czytaj dalej Księżycowy Pierrot, improwizacje i Agata ZubelMagdalena Kožená otwiera Wratislavię Cantans!
Trzeciego sierpnia 2021 roku odbył się pierwszy koncert Wratislavii Cantans. Jest to już 56 odsłona wrocławskiego festiwalu, będącego jednym z najważniejszych tego typu wydarzeń w…
Czytaj dalej Magdalena Kožená otwiera Wratislavię Cantans!Kosmici. Marzenie czy hipoteza?
Mój ostatni artykuł mówiący o niechęci filmowców do pozytywnego ukazywania tematu eksploracji kosmosu, co jest moim zdaniem przejawem pewnej dekadencji, przyczynił się do kilku ciekawych…
Czytaj dalej Kosmici. Marzenie czy hipoteza?Kosmos nie bawi filmowców
Obejrzałem niedawno film „Ad Astra”, który skłonił mnie do refleksji powracającej do mnie ostatnio prawie zawsze po obejrzeniu filmu science fiction. Wygląda na to, że…
Czytaj dalej Kosmos nie bawi filmowcówSytuacja w Kabulu. Bezwolność Zachodu
Sytuacja w Kabulu wstrząsnęła światem. Nowy prezydent USA Joe Biden jest powszechnie krytykowany, jak sądzę słusznie. Amerykanie wycofali się ze stolicy Afganistanu jak ulotne cienie,…
Czytaj dalej Sytuacja w Kabulu. Bezwolność ZachoduCzego słuchał król Zygmunt August?
Wychodzi na to, że król renesansowej Polski i Litwy słuchał wspaniałej muzyki, godnej innych dokonań artystycznych, wciąż ożywiających polską i litewską kulturę dzięki poezji,…
Czytaj dalej Czego słuchał król Zygmunt August?Schubert niezwykły
Po Schubertowskim koncercie Ars Cantus spodziewałem się zupełnie niezwykłych wrażeń i nie zawiodłem się. Zespół przyzwyczaił nas do muzyki znacznie dawniejszej niż dzieła jednego…
Czytaj dalej Schubert niezwykłyRóże i organy
18 sierpnia 2021 roku ponownie mieliśmy okazję wysłuchać we wrocławskim NFM muzyki organowej. Nowy instrument nieodparcie cieszy miłośników muzyki organowej. Tak wielkich instrumentów powstaje…
Czytaj dalej Róże i organyPieśni runiczne i Mikołaj z Radomia
Taki właśnie eklektyczny program zaprezentował nam w ramach wrocławskiego Forum Musicum 2021 estoński zespół Heinavaker pod dyrekcją Margo Kölara. Tytuł koncertu, który odbył się…
Czytaj dalej Pieśni runiczne i Mikołaj z RadomiaDiabeł w muzyce
Francuski zespół Diabolus in Musica zalicza się do moich ulubionych grup wykonujących muzykę średniowieczną. Ich brzmienie poznałem z płyt firmy Alpha i skojarzyłem je…
Czytaj dalej Diabeł w muzyceChopin na wiolonczelach
Z wyjątkowo dużym opóźnieniem zasiadam do tej recenzji, choć koncert był bardzo intrygujący, a miał miejsce 27 lipca. Dzień po koncercie stałem się niezawinioną ofiarą…
Czytaj dalej Chopin na wiolonczelachBezduszna duchowość ateistów
Zamykając książkę lubię się zastanawiać, co z niej mam ochotę opowiedzieć innym. A tu piękna historia, która zostanie ze mną na długo. Przyjeżdża cywilizowany do…
Czytaj dalej Bezduszna duchowość ateistówW Bożej owczarni: pobożność czy “hulaj dusza”? Hartman, Dominiczak
Religijni moraliści przestrzegają nas przed odrzuceniem religii, bo – jak twierdzą – musi to prowadzić do upadku moralnego. – Jak ludzie przestaną się bać Boga…
Czytaj dalej W Bożej owczarni: pobożność czy “hulaj dusza”? Hartman, DominiczakBali. Odc. 44: Z Dohy do Denpasar
Ten odcinek spędzimy w dużej mierze na lotniskach. W drodze na wyspę Bali odwiedzimy Hamad International Airport w stolicy Kataru Dosze, gdzie zobaczymy fantastyczny ogród,…
Czytaj dalej Bali. Odc. 44: Z Dohy do DenpasarBachowskie budzenie
We Wrocławiu spadł pierwszy śnieg. Nie widać go było jeszcze w dzień, ale ci, którzy lubią pracować nocą, na przykład pisząc recenzje koncertów, mieli okazję…
Czytaj dalej Bachowskie budzenieBarok i klasycyzm
Nie byłoby Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu jakie znamy i cenimy, gdyby nie Andrzej Kosendiak. Wprawdzie opuścił on centralne stanowisko w tej placówce, ale pozostał…
Czytaj dalej Barok i klasycyzmTalent z Ukrainy
Co jakiś czas odbywają się w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu koncerty wczesnopopołudniowe. Są one najczęściej zaskakująco dobre, zaś stosunkowo wczesna niedzielna pora pomaga skupić…
Czytaj dalej Talent z UkrainyTransfiguracje
W pogodny październikowy czwartek (31.10.24) byliśmy w NFM świadkami niezwykle inspirującego koncertu muzyki kameralnej. Do gmachu wrocławskiego NFM przyciągnęły mnie dwie gwiazdy – sopranistka Olga…
Czytaj dalej TransfiguracjeMikołaj Dylecki, czyli unia baroków
Seria Andrzeja Kosendiaka i Wrocław Baroque Ensemble poświęcona muzyce dawnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów rozrasta się w imponujący i niezwykły sposób. Jednocześnie może ona zawstydzić niejednego…
Czytaj dalej Mikołaj Dylecki, czyli unia barokówPatrząc na Księżyc
Gdy spojrzymy na Księżyc, dostrzeżemy ten sam srebrny krąg, który towarzyszył ludzkości od zarania jej istnienia. Przez zdecydowaną większość czasu trwania gatunku Homo sapiens nie…
Czytaj dalej Patrząc na KsiężycEmmanuel Pahud we Wrocławiu
W świecie muzyki klasycznej najczęściej w roli solowych instrumentów mamy fortepian lub skrzypce. Na trzecim miejscu jest wiolonczela, lub klawesyn, jeśli ktoś słucha dużo muzyki…
Czytaj dalej Emmanuel Pahud we WrocławiuBerlińskie Trio Fortepianowe
Berlińskie Trio Fortepianowe, czyli zespół występujący pod nazwą Berlin Piano Trio wystąpił w Sali Kameralnej Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu (17.10.2024) otwierając filharmoniczny sezon muzyki…
Czytaj dalej Berlińskie Trio Fortepianowe